Domowy alkohol nie równa się z żadnym innym! Od czego zacząć produkcję wina czy nalewki?

Artykuł sponsorowany Alembik
Domowe trunki, szczególnie nalewki cieszą się od lat niesłabnącą popularnością. Dobra owocowa nalewka to niejednokrotnie niezbędny element kredensów naszych babć i dziadków. Jednak nie tylko owoce świetnie sprawdzają się w domowych trunkach. Warto również poznać leczniczą moc nalewek i do produkcji zastosować zioła, orzechy lub korzenie (np. korzeń imbiru). I tak orzechówka jest niezastąpiona przy problemach żołądkowych, natomiast nalewka imbirowa działa bakteriobójczo i rozgrzewająco. Jakie jeszcze inne domowe nalewki warto mieć w swojej spiżarni i co najważniejsze - co jest niezbędne by te pyszne i lecznicze cuda wyprodukować? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej!

Bez tego ani rusz plus kilka porad

Produkcję nalewek warto zacząć od zakupu odpowiednio dużego szklanego słoja. Dzięki jego przezroczystości będziemy mogli obserwować proces tworzenia się naszego trunku - tego czy cukier się rozpuścił oraz tego czy kolor nalewki jest już odpowiedni, aby zacząć ją przelewać do osobnych butelek. I tak naprawdę na tym etapie to wystarczający zestaw do produkcji nalewki. Pozostaje tylko wybrać rodzaj owoców, ziół czy korzeni, zdecydować o sposobie dosładzania (cukier, miód) oraz kupić odpowiednia ilość spirytusu. I tutaj ważna uwaga - jeżeli kupujecie spirytus 95 %, warto go rozcieńczyć wodą, aby uzyskać stężenie procentowe 70 %. Właśnie takie jest najlepsze do produkcji nalewek, ponieważ nie tracą one wtedy smaku i koloru, a w przypadku dodania bardzo mocnego alkoholu mógłby on zabić aromat użytych do nalewki składników. W przypadku 1 litra spirytusu, aby uzyskać alkohol 70 % należy do spirytusu 90 % dodać około 395 ml przegotowanej, zimnej wody. Gdy już mamy bazę alkoholową i owocową lub ziołową czy korzenną, warto zdecydować, z której “szkoły nalewkowej” chcemy skorzystać. Sprawdź również akcesoria niezbędne do wykonania nalewek dostępnych w sklepie Alembik.

Kilka sposobów na nalewkę

Gdy już zbierzemy niezbędne szklane akcesoria oraz zdecydujemy o tym z czego chcemy zrobić nalewkę, warto zastanowić się nad kolejnością mieszania składników trunku. Najbardziej popularny sposób to zalewanie na określony czas owoców alkoholem i późniejsze go dosładzanie. I tutaj możemy mieć do wyboru cukier, miód lub inne słodziki według uznania. Innym wyjściem jest zalanie owoców mieszanką syropu cukrowego i alkoholu. Trzeci sposób to zasypanie owoców cukrem, odczekanie aż się rozpuści a następnie zalanie mieszanki owoców i cukru alkoholem. Ta ostatnia metoda jest najbardziej ryzykowna, bo owoce mogą zacząć fermentować, a przy nalewce byśmy tego nie chcieli. Jednak gdy cukier jest dobrze wymieszany z owocami i taka mieszanka nie stoi zbyt długo, ryzyko jest raczej znikome.

Spirytus czterech korzeni - fajny dodatek do zimowych nalewek

To bardzo aromatyczny specyfik, którym możemy doprawiać gotowe i przefiltrowane nalewki. Skąd nazwa? Oczywiście od składników użytych do jego produkcji. Potrzebne składniki to goździki, kora cynamonu, gałka muszkatołowa i laska wanilii oraz oczywiście spirytus. Wszystkie korzenie należy rozgnieść w moździerzu a następnie zalać spirytusem. Taka mieszanka potrzebuje około dwóch tygodni by dojrzeć. Po tym czasie przyprawy oddadzą swój cały aromat do alkoholu, wtedy będzie można go przefiltrować i doprawiać nim domowe trunki. Ta aromatyczna esencja szczególnie sprawdzi się w nalewkach zimowych na przykład takich z dodatkiem suszonych śliwek, pomarańczy czy mandarynek.

Domowe wino - od czego zacząć?

Początkujący domowi wytwórcy wina powinni zaopatrzyć się przede wszystkim w balon i kosz, w którym się ten balon umieszcza. Niezbędna będzie także rurka fermentacyjna, winomierz, pompkę do ściągania wina oraz korek do balonu. Gdy już skompletujemy zestaw podstawowy do produkcji, musimy mieć przygotowany również wsad (czyli wybrane owoce), drożdże winiarskie, pożywkę dla nich oraz środek do klarowania wina (tutaj warto sprawdzać terminy ważności, są dosyć krótkie). Warto mieć również w zanadrzu kilka butelek z korkami, do których będzie można przelać wino, gdyby wasza pierwsza nastawa wyszła bardzo dobrze. Opcjonalnie zaopatrzyć się można również w środek do dezynfekcji sprzętu winiarskiego np. pirosiarczyn potasu, by mieć pewność, że żaden niepożądany składnik się do naszego wina nie dostanie. Najbardziej popularnymi owocami do produkcji wina są oczywiście winogrona, ale też wiśnie czy porzeczki. Jednak wino można robić tak naprawdę z większości owoców. Nawet z bananów czy daktyli! Jednak egzotyczne owoce polecamy nieco bardziej doświadczonym winiarzom. Na początek polecamy tworzenie trunków z owoców, które są najlepiej dostępne, a co za tym idzie również najtańsze.

Szczegółowe etapy przygotowania wina zależą oczywiście od użytych owoców oraz do tego jakie wino chcemy uzyskać (wytrawne czy słodkie). Ogólne zasady są jednak wspólne – najpierw z wyciśniętych owoców tworzy się tzw. matkę drożdżową składającą się z moszczu i drożdży fermentacyjnych. Taka mieszanka pracuje około dwóch trzech dni. Następny etap to przygotowanie nastawy, czyli wrzucenie do balonu moszczu, a więc odciśniętych z soku owoców, cukru, pożywki drożdżowej i matki drożdżowej. Całość zamykana jest korkiem z rurką fermentacyjną wypełnioną wodą. Ten etap trwa około miesiąca - jest to tak zwana fermentacja burzliwa. Po tym czasie wino należy przelać, oczyszczając go z resztek owoców i obumarłych drożdży oraz umieścić ponownie w balonie na kolejne dwa tygodnie (oczywiście zamykając go korkiem i rurką fermentacyjną). Ten proces to tak zwana fermentacja spokojna. Po tych dwóch etapach pozostaje tylko rozlanie wina do butelek i zakorkowania (pamiętajmy aby butelki były zdezynfekowane a korki nowe). Zobacz również jakie akcesoria do produkcji domowego wina oferuje sklep Alembik.

Wina i nalewki - to nie takie trudne jakie się wydaje

Wielu osobom wydaje się, że stworzenie w domu własnego trunku to niezwykle trudna czynność. Tak naprawdę kluczowe jest poznanie podstaw produkcji oraz zaopatrzenie się w potrzebne akcesoria. Z każdym kolejnym trunkiem proces produkcji staje się zabawą i eksperymentem, bo mając wystarczającą wiedzę można kombinować z proporcjami, składnikami czy dodatkami. Dzięki produkcji nalewek leczniczych można sporo dowiedzieć się o ziołach, a przy tym zrobić coś dla naszego zdrowia. Domowe alkohole to trunki, na których skład mamy wpływ i które na pewno są dużo zdrowsze i bezpieczniejsze niż te sprzedawane w sklepach. Warto więc zainwestować w odpowiednie akcesoria i zacząć przygodę z domowymi trunkami. Rodzina i przyjaciele na pewno będą zachwyceni zawartością barku z własnoręcznie wykonanym alkoholem, a i wy będziecie pewni, że został on wykonany z należytą dbałością i z najlepszych produktów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski