Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłatę można stracić

Marian Cholewiński
Kredyt w MdM. Korzystający z MdM nie może być posiadaczem mieszkania lub domu.

Od początku bieżącego roku można ubiegać się o kredyt na mieszkanie z dopłatami w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Korzystający z dopłaty muszą jednak pamiętać, że przywilej ten nie jest bezwarunkowy. Dopłatę można stracić, jeżeli nie zachowa się zasad określonych w programie.

Podstawowe warunki

Istnieją cztery warunki, które muszą być spełnione, aby nie stracić dofinansowania. Muszą one być zachowane przez pięć lat od daty uzyskania kredytu w ramach programu MdM. Najważniejszy – w tym czasie zakupione mieszkanie nie może zostać sprzedane.

Więcej, nie może też zostać wynajęte lub użyczone innej osobie. Wynika to z podstawowego warunku udzielania dopłaty, mówiącego o tym, że kupione mieszkanie ma służyć zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Z tego wynika też, że nie można zmienić przeznaczenia kupionego lokalu – z mieszkalnego np. na biuro, magazyn, czy miejsce prowadzenia produkcji.

Trzeba także pamiętać, że w okresie wspomnianych pięciu lat nie można stać się właścicielem innego lokalu mieszkaniowego. _– Ten ostatni warunek nie dotyczy jednak uprawnień wynikających z postępowania spadkowego. Mieszkanie otrzymane w spadku nie jest złamaniem warunków programu _– dodaje Marcin Krasoń z Home Brokera.

Korzystający z programu MdM nie może być posiadaczem mieszkania lub domu nie tylko w czasie zaciągania kredytu i później, ale także w przeszłości. Podstawowym celem ustawy jest bowiem udzielenie finansowego wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania. Oznacza to, że żadna z osób przystępujących do programu MdM (w przypadku małżeństw – warunek dotyczy obojga małżonków) przed dniem zawarcia umowy o kredyt z dofinansowaniem nie mogła być właścicielem innego mieszkania lub domu, właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział obejmował co najmniej jedno mieszkanie.

Warto też poruszyć zagadnienie związane z kupnem domu letniskowego. Prawo budowlane mówi, że budynek mieszkalny jednorodzinny to budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość. Według tego prawa, niektóre domy letniskowe można zaliczyć do budynków mieszkalnych, gdyż spełniają podane wymagania. Trzeba, zatem zachować ostrożność, tym bardziej, że w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, w klasie budynków mieszkalnych jednorodzinnych, znajdują się też domki wypoczynkowe i domki letnie.

Częściowy zwrot

W przypadku niespełnienia któregoś z powyższych warunków nie trzeba jednak oddawać całej otrzymanej dopłaty do kredytu. Obowiązuje zasada proporcjonalności. Zwrot dotyczy proporcjonalnej części dopłaty za czas, jaki upłynie od złamania warunków umowy do końca pięcioletniego okresu ochronnego.

_– Tak zwany współczynnik zwrotu liczy się dzieląc liczbę pełnych miesięcy pozostających do __zakończenia pięcioletniego okresu ochronnego przez liczbę 60 _– wyjaśnia Marcin Krasoń. Podajmy to na konkretnym przykładzie. Osoba, która dostała 30 tys. zł dopłaty i po dwóch latach sprzedała mieszkanie, musi oddać 18 tys. zł (36 miesięcy do końca okresu ochronnego podzielone przez 60 mies. i pomnożone przez 30 tys. zł).

Dopełnienie formalności

Istotną informacją jest, że to po stronie kredytobiorcy leży obowiązek poinformowania Banku Gospodarstwa Krajowego o wystąpieniu zdarzenia, które wymusza zwrot dopłaty lub jej części. Można to zrobić np. za pośrednictwem banku, w którym spłaca się kredyt. Trzeba uczynić to w ciągu 30 dni licząc od dnia wystąpienia konieczności zwrotu. Pieniądze na konto Funduszu Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego powinny być zwrócone w ciągu 60 dni od utraty prawa do dopłaty. Jeżeli upłynie dłuższy czas, zostaną naliczone ustawowe odsetki.

Na zakończenie warto dodać, że zawarcie związku małżeńskiego po uzyskaniu dopłaty do kredytu nie powoduje zmiany warunków zawartej umowy. Nawet wówczas, jeżeli współmałżonek jest właścicielem mieszkania lub domu. Problem pojawi się, gdy zechcemy się przeprowadzić do mieszkania współmałżonka. Wówczas złamany zostanie warunek otrzymania dopłaty do kredytu na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski