Dopłaty do czynszu ruszą od stycznia. Wiemy, jak je uzyskać

Dopłaty do czynszu ruszą od stycznia. Wiemy, jak je uzyskać

Zdjęcie autora materiału
Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Dopłaty do czynszu ruszą od stycznia. Wiemy, jak je uzyskać
Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę „o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania”, nazwaną „Mieszkanie na Start”. Od 1 stycznia przyszłego roku będzie się można starać się o dopłaty do czynszów za wynajmowane mieszkanie. Będą one przyznawane maksymalnie na 15 lat, a miesięczne dofinansowanie może sięgać nawet kilkuset złotych.
Dopłaty do czynszu ruszą od stycznia. Wiemy, jak je uzyskać

Bo czynsze nie tak niskieDopłaty otrzymają rodziny z dziećmi, ludzie młodzi, osoby niepełnosprawne i seniorzy o umiarkowanych i niższych dochodach. Jakich? Takich, które z jednej strony są za wysokie, by otrzymać mieszkanie komunalne, a z drugiej są zbyt małe, by bank udzielił kredytu na zakup dachu nad głową.

Pomoc finansowa trafi do #osób wynajmujących mieszkania przez długi czas niezależnie od tego, czy będą wynajmować je od towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowej czy na rynku komercyjnym. Warunek jest jeden - musi to być mieszkanie nowe, właśnie oddawane do #użytku albo zasiedlane po raz pierwszy.

Tak naprawdę ma to być uzupełnienie innego rządowego programu „Mieszkanie Plus”, bo jak się okazało, czynsze w lokalach na wynajem będą wyższe niż to pierwotnie zakładano. - To pomoc, która zmniejszy koszty utrzymania mieszkania w początkowym okresie. Zaoszczędzone pieniądze rodzina przeznaczy na inne cele. W ten sposób ułatwiamy najem i zwiększamy możliwości docelowego wykupu. Opcję wykupu będzie można łączyć z otrzymywaniem dopłat - mówi wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Najpierw umowa najmuJak będzie można otrzymać dopłatę? Najpierw trzeba wynająć mieszkanie na terenie gminy, która objęta jest rządowym programem. Lista takich gmin będzie dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Potem trzeba skontaktować się z wybraną gminą w sprawie możliwości najmu lokalu objętego prawem do dopłat. W trakcie naboru organizowanego przez gminę konieczne będzie złożenie wniosku o zawarcie umowy najmu i dokumenty potwierdzające, że gospodarstwo domowe spełnia warunki najmu. Przyznanie mieszkania nie jest oczywiste, bo chętnych zapewne będzie więcej, a o miejscu w kolejce do niego mają decydować punkty przyznawane za określone przez gminę kryteria.

Dopiero po zawarciu umowy najmu (lub rezerwacyjnej) przyjdzie czas na złożenie wniosku o dopłaty. Zajmie się nim urząd gminy. Do wniosku konieczne będzie dołączenie kopii umowy najmu, oświadczeń i zobowiązań wskazanych w ustawie, w tym o liczbie osób w gospodarstwie domowym, dochodach za rok wskazany w ustawie, spełnianiu warunków majątkowych itd.

Wójt (burmistrz lub prezydent miasta) będzie miał miesiąc na wydanie decyzji w sprawie dopłat. Jeśli je przyzna, wysokość czynszu zostanie skorygowana przez wynajmującego o wysokość przyznanej kwoty. Wynajmującemu trzeba będzie płacić obniżony czynsz, a dopłata zostanie mu przekazana przez gminę. Według wstępnych wyliczeń, dopłata dla 65-metrowego mieszkania w Krakowie wyniesie ok. 470 zł miesięcznie.


Jak otrzymam dopłatęKrok I: Zawarcie umowy najmu (lub umowy rezerwacyjnej)

1. Sprawdź listę gmin uczestniczących w programie w Biuletynie Informacji Publicznej Banku Gospodarstwa Krajowego i wybierz lokalizację mieszkania.

2. Skontaktuj się z wybraną gminą w sprawie możliwości najmu lokalu objętego prawem do dopłat lub zapoznaj się z informacjami o możliwości najmu takiego lokalu na jej stronie internetowej.

3. W trakcie naboru organizowanego przez gminę złóż wniosek o zawarcie umowy najmu i dokumenty potwierdzające, że Twoje gospodarstwo domowe spełnia warunki najmu wskazane w uchwale rady gminy. Pamiętaj, że Twoja aplikacja będzie podlegała ocenie punktowej.

4. Jeśli spełniasz warunki gminy, znajdziesz się na liście kandydatów na najemców przekazanej wynajmującemu.

5. Jeśli spełniasz wymagania w zakresie zdolności czynszowej (minimalny dochód lub odpowiedniej wysokości kaucja), wynajmujący poinformuje Cię o warunkach, procedurze i terminie zawarcia umowy najmu (lub umowy rezerwacyjnej).

Krok II: Ubieganie się o dopłaty do czynszu

1. Po zawarciu umowy najmu (lub umowy rezerwacyjnej) złóż wniosek o dopłaty w urzędzie gminy. Do wniosku dołącz: a) kopię umowy najmu/umowy rezerwacyjnej, b) oświadczenia i zobowiązania wskazane w ustawie, w tym o liczbie osób w Twoim gospodarstwie domowym, dochodach za rok wskazany w ustawie, spełnianiu warunków majątkowych itd.

2. Pamiętaj, że gmina może Cię wezwać do przedstawienia zaświadczeń potwierdzających prawdziwość złożonych oświadczeń, a także samodzielnie ją zweryfikować.

3. Wójt (burmistrz lub prezydent miasta) ma miesiąc na wydanie decyzji w sprawie dopłat. Zostaniesz niezwłocznie poinformowany o rozstrzygnięciu. Informacja o decyzji zostanie także przekazana wynajmującemu.

4. W przypadku przyznania Ci dopłat wysokość czynszu zostanie skorygowana przez wynajmującego o wysokość miesięcznej dopłaty. Czynsz pomniejszony o dopłatę będziesz zobowiązany zapłacić bezpośrednio wynajmującemu. Dopłata zostanie natomiast przekazana przez gminę bezpośrednio na rachunek wynajmującego.


ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Rosnąca liczba utonięć w Polsce: Jak zapobiec tragedii?

Źródło: vivi24

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo