Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty obszarowe rolnicy muszą łowić w sieci

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Hodowcy krów nie mogą poprzestać na złożeniu z oświadczenia, muszą złożyć wniosek elektroniczny o dopłatę
Hodowcy krów nie mogą poprzestać na złożeniu z oświadczenia, muszą złożyć wniosek elektroniczny o dopłatę Aleksander Gąciarz
W tym roku wnioski obszarowe o przyznanie dopłat do upraw rolnych będzie można składać tylko za pośrednictwem internetu. Niektórzy, zwłaszcza starsi rolnicy, obawiają się zmiany. Przedstawiciele ARiMR uspokajają, że nie taki diabeł straszny

- Myślę, że za dwa lata wszyscy będziemy się śmiać z tych naszych dzisiejszych obaw. Niektóre kraje, takie jak Estonia, wprowadziły to wcześniej i teraz nie wyobrażają sobie powrotu do formy papierowej wniosków - mówi Jan Biesaga, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Miechowie.

Zmianę w sposobie składania wniosków wprowadziło rozporządzenie Unii Europejskiej z 2014 roku, nakazujące wszystkim państwom członkowskim wprowadzenie tzw. geoprzestrzennego formularza wniosku. W praktyce oznacza to właśnie konieczność składania wniosków o dopłaty bezpośrednie w firmie elektronicznej.

Stosowana dotąd forma papierowa, tzw. wniosek spersonalizowany, trafi do rolnika jeszcze w tym i przyszłym roku, ale ma ona już wyłącznie charakter pomocniczy. -Dzięki niemu łatwiej będzie wypełnić wniosek elektroniczny. Nie można jednak na jego podstawie otrzymać dopłaty - tłumaczy kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Proszowicach Józef Krzeczek.

To właśnie powiaty proszowicki i miechowski są w grupie tych, których zmiana dotknie najmocniej. Wynika to z ich rolniczego charakteru i dużej liczby gospodarstw. W proszowickim jest ich 5600, w miechowskim 6400. Część rolników, zwłaszcza tych starszych, nie kryje, że mają obawy w związku z tym, co ich czeka. Boją się, czy sobie poradzą. - Niektórzy reagują niedowierzaniem, a nawet szokiem - słyszymy.

Szczęśliwie autorzy zmiany pozostawili furtkę, z której może skorzystać spora część właścicieli gospodarstw. Otóż rolnicy, którzy dysponują powierzchnią mniejszą niż 10 hektarów gruntów ornych, nie hodują bydła i nie uprawiają roślin strączkowych (bobik, lucerna, groch nasienny itp.), mogą ograniczyć się do złożenia tzw. oświadczenia. - Jest to bardzo proste, jedna kartka papieru, na której należy wpisać numer producenta, podpisać się i złożyć dokument we właściwym biurze powiatowym - mówi Jan Biesaga.

Są jednak jeszcze dwa warunki, które należy spełnić. Po pierwsze gospodarstwo musi się składać z tych samych gruntów, co rok wcześniej. Po drugie oświadczenie musi być złożone między 15 lutego a 14 marca. Kto się spóźni, będzie musiał złożyć wniosek elektroniczny. - Prosimy tylko, żeby nie czekać na ostatnią chwilę, bo wtedy trzeba się będzie liczyć z kolejkami - apeluje Jan Biesaga.

Według szacunków ARiMR rolników, którzy będą mogli ograniczyć się do złożenia oświadczeń w powiecie proszowickim jest około 3700, czyli większość. W miechowskim 3250. Pozostałych e-wniosek nie ominie. Specjalna aplikacja, za pośrednictwem której dokumenty można będzie składać, ma się ukazać 15 marca na stronie ARiMR. Jednak już od najbliższego poniedziałku (12 lutego) ma być dostępna jej forma demonstracyjna). Józef Krzeczek nie kryje, że początki dla niektórych mogą nie być łatwe.

-Aby się do aplikacji zalogować trzeba będzie znać nie tylko numer gospodarstwa, ale też kwotę ostatniego przelewu z 2017 roku z tytułu otrzymanych dopłat. Na pewno część rolników, którzy nie posługują się kontem interne-towym, będzie musiało się wybrać do nas albo do właściwego banku, żeby to wszystko ustalić - mówi.

Przedstawiciele ARiMR zapewniają jednak, że postarają się udzielić rolnikom pomocy. - Na zebraniach spróbujemy to prześledzić i wytłumaczyć krok po kroku. W naszym biurze są uruchomione trzy dodatkowe stanowiska komputerowe, gdzie pracownicy biura będą pomagać. Od razu jednak zaznaczam: nam nie wolno wniosków wypełniać, ponieważ my je rozpatrujemy. Będziemy prowadzić każdego za rękę, szczególnie osoby starsze, ale każdy będzie musiał wypełnić i złożyć wniosek samodzielnie - zapowiada Jan Biesaga.

W zakresie wypełniania wniosków elektronicznych zostaną też przeszkoleni pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego, którzy do tej pory pomagali rolnikom w składaniu wniosków papierowych.

Trzeba się zalogować

Od 15 marca aplikacja eWniosekPlus będzie dostępna na stronie internetowej www.arimr.gov.pl. Aby się do niej zalogować należy założyć konto w zakładce eWniosekPlus. Należy przy tym podać następujące dane: numer identyfikacyjny (inaczej numer gospodarstwa), kwotę ostatniego przelewu otrzymanego z ARiMR w roku 2017 (jeżeli przelewów było więcej, należy podać kwotę z największego przelewu; jeżeli nie było żadnych przelewów, należy wpisać 0), osiem ostatnich cyfr numeru rachunku bankowego z wniosku o wpis do ewidencji producentów.

W najbliższym tygodniu Biuro Powiatowe ARiMR w Miechowie organizuje spotkania informacyjne w sprawie e-wniosków w remizie w Książu Wielkim (14 lutego, godz. 10), UG w Słaboszowie (15 lutego, godz. 10) i UGiM w Miechowie (19 lutego godz. 10).

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski