"Pobożność jest bardzo ważna, ale rozumu nie zastąpi" - pisał Józef Tischner
Książeczka składa się z pięciu rozdziałów: Człowiek wiary i niewiary, Człowiek i jego nadzieja, Wolność - miłość - heroizm, Między Wawelem a Jasną Górą, O sobie oraz Kilka ważnych myśli przełożonych na góralski. Znalazły się w nich fragmenty dotyczące doświadczenia i istoty religii, łaski wolności i współczesnego chrześcijaństwa ("Zbyt wielu mamy kapłanów boga nierozumnego, nawet wśród tych, co się mienią filozofami", "Pobożność jest bardzo ważna, ale rozumu nie zastąpi"). Przynoszą nam one zarys Tischnerowskiej antropologii ("Losem człowieka jest dać się pokonać nadziei. Ginie ten, kto przestaje jej ulegać", "Maska to wygląd człowieka przez okno kryjówki"), znajdujemy w nich także rozmaite polskie ("Potrafimy walczyć o wolność, ale trudno się nam jej dorabiać") i góralskie ("Baby na wsi nie sanujom niezyniatyk. Cheba ze księdza") wątki.
W księgarniach znaleźć można także inne książki księdza Tischnera. Niedawno Znak wznowił "Myślenie według wartości" oraz "Etykę solidarności". Pierwsza z wymienionych pozycji to tom szkiców Tischnera z lat 70., popularyzujących dorobek wybranych współczesnych filozofów, a zarazem zawierających zręby jego własnego myślenia filozoficznego. "Etyka solidarności" ukazała się pierwszy raz na początku lat 80. Teksty, które znalazły się w książce były próbą opisania "rodzącej się rzeczywistości ducha". W liście po śmierci księdza profesora Jan Paweł II napisał, że Tischnerowska etyka solidarności "nadaje dziś kierunek trudnym zmaganiom narodu polskiego o taki kształt demokracji, w której byłaby respektowana godność każdej osoby ludzkiej".
Na półkach wielu księgarni dostępne są także inne książki autora "Homo Sovieticus", m.in.: "Pomoc w rachunku sumienia" oraz "Historia filozofii po góralsku". Pozostałe książki Józefa Tischnera można dostać w internetowej księgarni wydawnictwa.
(KRM)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?