Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doroczne święto Cechu Rzemiosł Skórzanych w Krakowie

Marian Satała
W kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie mszą świętą w kościele św. Piotra i Pawła rozpoczęły się uroczystości z okazji święta Cechu Rzemiosł Skórzanych. Odprawił ją proboszcz ks. prof. Jan Machniak. W kazaniu mówił m.in. o patronach rzemieślników parających się pracą w branży skórzanej: Kryspinie i Kryspinianie oraz o bohaterze narodowym szewcu Janie Kilińskim.

Kryspin i Kryspinian to bracia, męczennicy i święci Kościoła katolickiego oraz prawosławnego. Bracia pochodzili ze znakomitego rodu rzymskiego. Według tradycji chrześcijańskiej udali się w połowie III wieku z Rzymu do Galii, gdzie w dzisiejszym Soissons zajmowali się robieniem butów i zasłużyli się zarówno szerzeniem chrześcijaństwa, jak i uczynkami dobroczynnymi. Miłosierdzie ich było tak wielkie, że, jak głosi legenda, kradli skóry, aby biednym rozdawać obuwie darmo. Oskarżeni przed cesarzem Maksymianem Herkuliuszem zostali skazani na śmierć w męczarniach w 286 r.

Po nabożeństwie wszyscy udali się do sali Na Kotłowem. Tu odbyły się oficjalne uroczystości. Przemawiali prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Janusz Kowalski, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesław Jopek i król kurkowy Piotr M. Mikosz "Europejczyk", który wręczył starszemu Cechu Janowi Baltazie medal królewski, przypominając, że szewcy to tak samo stary cech jak Bractwo Kurkowe wywodzące swój rodowód od lokacji Krakowa na prawie magdeburskim w 1257 r.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Doroczne święto Cechu Rzemiosł Skórzanych w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski