Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dorodne owoce długoletniej pracy

Redakcja
Podczas ponaddwugodzinnej gali, którą prowadzili Dorota Gwiżdż i Maciej Jeżowski, przez scenę przewinęło się ponad dwustu młodych artystów działających w "Sądeczokach". W nowych kostiumach, które uszyła Halina Olesiak, zaprezentowali oni choreografię autorstwa Barbary Sławeckiej, kierownika zespołu, oraz instruktorki Małgorzaty Grodzkiej-Kądziołki. Muzykę opracowali zaś Jan Zygmunt, Joanna Bodziony, Andrzej Filas, Krzysztof Repetowski oraz Gabriela Stanny.

NOWY SĄCZ. Koncertem w MCK "Sokół" zespół regionalny "Sądeczoki" uczcił w sobotę 30-lecie swojego istnienia

Artyści rozpoczęli dumnie i dostojnie od staropolskiego poloneza, by za chwilę odtańczyć buńczucznego mazura. Następnie zaprezentowali tańce Lachów Sądeckich i Szczyrzyckich, suity tańców łąckich, lubelskich, rzeszowskich, a nawet ukraińskich. Nie zabrakło też narodowego krakowiaka, skocznej i radosnej polki oraz koncertu połączonych kapel. "Sądeczoki" tańczyły brawurowo, lecz swobodnie - chwyciły publikę za serce tańcem i śpiewem przepełnionymi fantazją, czarem i żywiołowością, młodzieńczą ikrą i swadą.

A wszystko to wśród scenografii przygotowanej przez Małgorzatę Gromalę - zielonych drzew uginających się pod ciężarem czerwonych jabłek.

- Ktoś kiedyś powiedział: "Wybudujmy drabinę prowadzącą do gwiazd i pomóżmy dzieciom zdobywać każdy jej szczebel". Myślę, że całe "Sądeczoki" to taka wielka drabina do gwiazd, do naszych marzeń, sukcesów. Scenografia mówi o owocach trzydziestoletniej pracy i mam nadzieję, że dzisiejszy koncert będzie dowodem na to, że udział w zespole daje nam wszystkim naprawdę piękne i wspaniałe owoce - powiedziała Milenia Małecka-Rogal, dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, przy którym działają "Sądeczoki".

Po koncercie, kiedy na scenie pojawili się wszyscy bohaterowie wieczoru, nadszedł czas na gratulacje, podziękowania, przemowy zaproszonych gości, odznaczenia i prezenty. Bożena Jawor oraz Jerzy Gwiżdż, wiceprezydenci Nowego Sącza, obdarzyli zespół nie tylko ciepłymi słowami, lecz również ogromnym pianinem elektrycznym, zaś Leszek Zegzda, wicemarszałek małopolski, zafundował "Sądeczokom" ekspres do kawy. Wszyscy zgodnie podkreślali rolę zespołu w kultywowaniu tradycji, rozsławianiu Sądecczyzny i Polski na całym świecie oraz w wychowaniu młodych ludzi i krzewieniu w nich miłości do swojej małej ojczyzny.

Starostwo powiatowe w Nowym Sączu przyznało zespołowi i instruktorom złote jabłka, a Kazimierz Sas, prezes nowosądeckiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, wyróżnił Gabrielę Stanny i Krzysztofa Repetowskiego odznakami "Przyjaciel Dziecka". Barbara Sławecka oraz Milenia Małecka-Rogal otrzymały zaś z rąk Mariana Cyconia, burmistrza Starego Sącza, złote medale za zasługi dla rozwoju kultury na terenie miasta i gminy Stary Sącz.

Dzieci dziękowały swoim sponsorom i przyjaciołom, a do grona honorowych członków zespoły zaprosiły Bożenę Jawor, Mariana Cyconia oraz Jerzego Gutowskiego, współzałożyciela i długoletniego kierownika "Sądeczoków", który odebrał również tego dnia honorową odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej", przyznaną mu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszyscy sympatycy zespołu, którzy nie mieli możliwości obejrzenia jubileuszowego koncertu, mają szansę zobaczyć jego powtórkę w "Sokole" dzisiaj o godz. 17.

IZABELA FRĄCZEK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski