Doskonalą warsztat, grając nawet w więzieniach

Doskonalą warsztat, grając nawet w więzieniach

Mateusz Borkowski

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Muzycy grają za darmo m.in. w szkołach, więzieniach i domach opieki

Muzycy grają za darmo m.in. w szkołach, więzieniach i domach opieki ©fot. archiwum

Muzyka. W ramach międzynarodowego projektu organizacji Musethica najlepsi młodzi muzycy dają koncerty w domach opieki, zakładach karnych i szpitalach. Dzisiaj wystąpią w Filharmonii Krakowskiej.
Muzycy grają za darmo m.in. w szkołach, więzieniach i domach opieki

Muzycy grają za darmo m.in. w szkołach, więzieniach i domach opieki ©fot. archiwum

Musethica jest organizacją non profit działającą w Hiszpanii, Niemczech, Izraelu, Francji, Szwecji, Chinach, a ostatnio również w Polsce. Jej program zakłada wspieranie kształcenia wybitnych młodych muzyków. Umożliwia się im doskonalenie umiejętności oraz nabywanie praktycznego doświadczenia poprzez regularne, nieodpłatne koncerty dla zróżnicowanych grup odbiorców. Za występy nie pobierają wynagrodzenia.


Organizację założył w 2012 r. w Saragossie ceniony altowiolista Avri Levitan. - To publiczność uczy nas bycia wspaniałymi muzykami. To, co nas wyróżnia, to przede wszystkim poziom muzyków i jakość wykonywanej muzyki, niezależnie od tego, czy gramy w sali filharmonii, fabrycznej hali czy w więziennej świetlicy. Można powiedzieć, że propagujemy idee równości - tłumaczy artysta.

Nad młodymi instrumentalistami czuwa grupa mentorów, do której należą soliści Filharmonii Berlińskiej, profesorowie z berlińskiej Musikhochschule Hanns Eisler, Głównego Konserwatorium w Pekinie, Koreańskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuk, Royal Academy of Music w Londynie, Akademii Muzyki i Tańca w Jerozolimie oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Od roku koncerty odbywają się również w Krakowie, gdzie powstał polski oddział organizacji. W sierpniu muzycy wystąpili m.in. w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, w domach pomocy społecznej przy ul. Praskiej i Krakowskiej, Klinice Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego, Centrum Psychoonkologii UNICORN oraz w aresztach śledczych w Podgórzu i przy ul. Montelupich. Finałowy koncert odbędzie się dzisiaj o godz. 19 w Filharmonii Krakowskiej. Wstęp wolny, po wcześniejszej telefonicznej rezerwacji w godz. 13-19 (tel. 607 073 388).

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo