Dostali 43 miliony złotych

Bogusław Kwiecień
W Inwałdzie za unijne pieniądze wybudowano średniowieczny zamek z podegrodziem. To tu odbywają się widowiska plenerowe.
W Inwałdzie za unijne pieniądze wybudowano średniowieczny zamek z podegrodziem. To tu odbywają się widowiska plenerowe. fot. Robert Szkutnik
Małopolska zachodnia. Dotacje z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego zdobyły 22 firmy z naszego regionu. Najbardziej przedsiębiorczy są mieszkańcy powiatu oświęcimskiego. Z olkuskiego nie było chętnych na pieniądze.

Ponad 43 mln 671 tys. zł dotacji ze źródeł unijnych zdobyli prywatni przedsięborcy i spółki z naszego regionu w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013. Po unijną kasę sięgnęły 22 firmy. Najwięcej z powiatu oświęcimskiego - 11, wadowickiego - 9, chrzanowskiego - tylko 2, a w olkuskim ani jedna nie dostała dotacji.

- Owszem, są pewne procedury, które trzeba spełnić, ale jeśli ktoś bardzo chce zdobyć te pieniądze, to nie ma z tym aż takich problemów, jak niektórzy twierdzą - uważa Marek Gawęda, prezes zarządu Parku Miniatur w Inwałdzie. Firma zdobyła dwie dotacje na rozbudowę parku, w sumie 5 mln zł. Za unijne pieniądze powstały warownia wyglądająca jak średniowieczny zamek, parking i restauracja. - Chodziło nam nie tylko o rozwój parku, ale także podniesienie standardów usług dla turystów - mówi prezes Parku.

Jak dodaje, bez dotacji unijnej ciężko byłoby myśleć o tak dużej inwestycji, której całkowita wartość wyniosła prawie 17 mln zł. Według szefa Parku Miniatur, o korzyściach dla samej firmy trudno na razie mówić. - Mamy za sobą najgorszy rok w branży turystycznej od wielu lat, w tym także parków rozrywki. Ludzie mają mniej pieniędzy do wydania- zaznacza Marek Gawęda. Ma nadzieję, że w kolejnych latach inwestycja zwrócić się z zyskiem.

Pieniądze i praca
Przedsiębiorcy podkreślają, że przedsięwzięcia realizowane z unijnym kapitałem to także nowe miejsca pracy. W Składowisku Odpadów Komunalnych w Oświęcimiu po modernizacji powstało ich 45. - Wcześniej pracowało u nas 10 osób, teraz zatrudniamy 55 - mówi Adam Byrdziak, prezes składowiska. W ostatnich trzech latach powstała sortownia i kompostownia. Teraz można tutaj odzyskiwać surowce wtórne. Był to warunek, aby oświęcimskie składowisko mogło w ogóle działać dalej. Obecnie ma status regionalnego.

Dotacja wyniosła ponad 4,6 miliona złotych przy całkowitych kosztach unowocześnienia prawie 5,8 mln zł. - Bez tych pieniędzy nie mielibyśmy szans na przeprowadzenie modernizacji - podkreśla Byrdziak. Spółka wystąpiła już o kolejne pieniądze na dwa bioreaktory. Liczy na dotację w wysokości 15 mln zł. - Oczywiście wymaga to spełnienia różnych wyśrubowanych warunków, ale są to pieniądze, które przekładają się na rozwój firmy - dodaje szef oświęcimskiego składowiska.

W Oświęcimiu duży zastrzyk finansowy - ponad 4,6 miliona złotych - uzyskał także Miejski Zakład Komunalny. To była ponad połowa kwoty, za którą spółka kupiła dziewięć nowych autobusów. Ekologiczne pojazdy wożą już pasażerów. Są jednak i mniejsze projekty.

W Chrzanowie Centrum Edukacji otrzymało 743 tysiące złotych na rozbudowę i wyposażenie budynku pod kątem opieki nad dziećmi do trzech lat. Powstanie tam klub dziecięcy. Z kolei w Trzebini rodzice będą mieli gdzie oddać pod opiekę swoje najmłodsze pociechy. Z udziałem unijnych pieniędzy - 361 tysięcy złotych powstanie tutaj żłobek. Jak podkreślają w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie, w kolejnym rozdaniu MRPO do podziału na całą Małopolskę będzie 2 miliardy 875 milionów złotych. Jest się więc o co bić.

Dotacje unijne dla przedsiębiorców

W ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013 przedsiębiorstwa z powiatu oświęcimskiego zdobyły łącznie dofinansowanie w wysokości ponad 29 mln zł. Na liście jest 11 projektów:
- Modernizacja składowiska odpadów w Brzeszczach: wartość projektu około 6 mln 338 tys. zł, z czego dofinansowanie wyniosło 4 mln 239 tys. zł.
- Rozbudowa sieci c.o. w Chełmku: 2 mln 246 tys. zł - 795 tys. zł
- Przebudowa sieci cieplnej w Oświęcimiu: 2 mln 543 tys. - 1 mln 11 tys. zł
- Modernizacja oczyszczalni ścieków w Oświęcimiu: 11 mln 496 tys. - 4 mln 457 tys. zł
- Rozbudowa hotelu "Galicja" w Oświęcimiu: 5 mln 908 tys. zł - 812 tys. zł
- Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Oświęcimiu: 8 mln 308 tys. - 2 mln 413 tys.
- Budowa sortowni na składowisku odpadów w Oświęcimiu:5 mln 795 tys. zł - 4 mln 24 tys.zł
- Komunikacja w Oświęcimiu:8 mln 125 tys. zł - 4 mln 623 tys. złotych
- Budowa kompleksu hotelowo-wypoczynkowego w Osieku:23 mln 194 tys. zł - 5 mln zł
- Modernizacja Małej Elektrowni Wodnej w Smolicach: 3 mln 582 tys. zł - 829 tys. zł
- Budowa małej elektrowni wodnej w Grodzisku: 5 mln 556 tys. zł - 796 tys. zł.

Firmy z powiatu wadowickiego zdobyły dotacje w łącznej wysokości 13 mln 562 tys. zł na dziewięć projektów:
- Rozbudowa Parku Miniatur w Inwałdzie: 16 mln 967 tys. zł- 5 mln zł
- Budowa Parku Jurajskiego w Inwałdzie: 6 mln 606 tys. zł- 2 mln 165 tys. zł
- Rozbudowa bazy noclegowej w ośrodku "Czarny Groń": 3 mln 48 tys. zł - 745 tys. zł
- Podniesienie standardu w hotelu "Park Hotel Łysoń": 2 mln 104 tys. zł - 685 tys. zł
- Zamontowanie paneli słonecznych (hotel "Merkury"): 184 tys. zł - 105 tys. zł
- Utworzenie żłobka w Barwałdzie Średnim: 666 tys. zł - 478 tys. zł
- Rozbudowa hotelu "Merkury" w Kalwarii Zebrzydowskiej: 7 mln 821 tys. zł - 2 mln zł
- Modernizacja Kotłowni Rejonowej w Wadowicach: 1 mln 188 tys. zł - 446 tys. zł
- Rozwój bazy noclegowej w kompleksie "Młyn Jacka" w Jaroszowicach: 15 mln 647 tys. zł - 1 mln 935 tys. zł

W powiecie chrzanowskim dofinansowanie uzyskały dwa projekty na kwotę 1 mln 104 tys. zł:
- Rozbudowa i zakup wyposażenia dla Klubu Dziecięcego w Chrzanowie: 991 tys. zł - 743 tys. zł
- Adaptacja budynku na potrzeby żłobka w Trzebini: 481 tys. zł- 361 tys. zł.

Polacy masowo ruszyli do lombardów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie