Dostępne źródła dofinansowania wymiany urządzeń grzewczych. Czyli o ekonomii, ekologii i zdrowiu

Materiał informacyjny Województwa Małopolskiego
Udostępnij:
Mijający sezon grzewczy dla wielu właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań był okresem intensywnych kalkulacji, jak zabezpieczyć się przed podwyżkami oraz jak realnie obniżyć koszty ogrzewania na przyszłość.

Przede wszystkim należy pamiętać, że najszybciej drożeją paliwa kopalne, a im mniejsza jest ich dostępność, tym większe są podwyżki. Perspektywy ogrzewania węglem w gospodarstwach indywidualnych są więc mało optymistyczne. Spokojniej spać mogą natomiast ci, którzy zdecydowali się na inne sposoby ogrzewania. Teraz wszyscy odczuwają podwyżki, jednak nie wszyscy bardzo dotkliwie. Największą podwyżkę odczują użytkownicy kotłów węglowych, następnie kotłów na pellet, stosunkowo najmniejszą - kotłów gazowych.

Jak więc realnie obniżyć koszty ogrzewania?

Jeśli jeszcze nie zmieniliśmy kotła na bardziej nowoczesny, to na pewno warto o tym pomyśleć. Przede wszystkim dlatego, że sprawność nowoczesnych urządzeń jest dużo wyższa. W praktyce oznacza to, że im wyższą sprawność ma kocioł, tym więcej ciepła z danego paliwa jesteśmy w stanie „wyciągnąć”. Nawet zmiana z zasypowego, kilkunastoletniego kotła na węgiel i drewno na kocioł zgazowujący drewno (zakładając że nie mamy w pobliżu sieci gazowej, a dostęp do lokalnego drewna opałowego nie jest trudny) będzie znacznym odciążeniem budżetu, biorąc pod uwagę koszty ogrzewania w sezonie zimowym. I tu właśnie mamy do czynienia zarówno z ekologią jak i ekonomią. Spalamy mniej opału, jesteśmy w stanie magazynować ciepło w buforze (do kotłów zgazowujących drewno zalecany jest montaż dużego zbiornika buforowego), a emisja spalin jest wielokrotnie niższa niż w starym kotle zasypowym. Ponadto dbamy o czystość powietrza wokół, a przez to i o zdrowie własne i bliskich.

Sprawność nowoczesnych kotłów na węgiel, drewno, pellet, czy też gazowych jest znacznie wyższa niż starych kotłów zasypowych. Oznacza to, że z tej samej ilości paliwa zyskamy więcej ciepła!

O co chodzi z tymi „kopciuchami”?

Użytkowanie starych, bezklasowych kotłów zasypowych to nie tylko marnotrawienie ciepła. To również zanieczyszczenie środowiska. To właśnie eksploatacja wysokoemisyjnych „kopciuchów” przyczynia się do złej jakości powietrza. I nie chodzi tu tylko o kotły centralnego ogrzewania, ale również o stare kominki, piece kaflowe czy piecyki kuchenne, tzw. angielki. Poza wszelką normą jest spalanie odpadów, które jest nielegalne i powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Obecnie w Małopolsce do wymiany mamy jeszcze około 300-400 tysięcy pieców! I pozostało na to bardzo niewiele czasu, bo zgodnie z uchwałą antysmogową dla Małopolski wszystkie pozaklasowe kotły muszą zostać wymienione do końca 2022 roku. Program Ochrony Powietrza, przyjęty 28 września 2020 roku przez Sejmik Województwa Małopolskiego, to sygnał zarówno dla władz lokalnych, jak i mieszkańców naszego regionu, że walka ze smogiem musi wkroczyć w nowy etap. Co za tym idzie, wszyscy powinniśmy bardzo mocno zaangażować się w działania antysmogowe, a mieszkańcy śmiało sięgać po dotacje na wymianę starych kotłów.

Jeśli nie piec na węgiel, to co w zamian?

Kotły na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3, muszą zostać wymienione do końca 2022. Wydaje się, że największą przeszkodą w podjęciu decyzji o wymianie kopciucha jest obawa przed kosztami zakupu nowego urządzenia, jego wymiany, a potem użytkowania. Tymczasem wszystkie dotychczasowe doświadczenia i opinie mieszkańców jednoznacznie wskazują, że ekologiczne ogrzewanie to nie tylko komfort użytkowania, ale także oszczędności w domowym budżecie! Stary kocioł można zastąpić: ogrzewaniem z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewaniem elektrycznym, pompą ciepła, kotłem gazowym, kotłem na lekki olej opałowy lub kotłem na węgiel czy drewno spełniającym wymogi ekoprojektu. Kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 trzeba wymienić do końca 2026 roku. Kotła klasy 5 zainstalowanego przed 1 lipca 2017 roku, można używać bezterminowo.

Mieszkańcy Małopolski, budując dom lub wymieniając urządzenie grzewcze, w pierwszej kolejności powinni pomyśleć o niskoemisyjnym ogrzewaniu – podłączeniu do sieci ciepłowniczej, o pompie ciepła, ogrzewaniu gazowym lub nowoczesnym kotle na pelet lub zgazowanie drewna. Od lipca 2017 wszystkie nowo instalowane urządzenia na paliwa stałe powinny spełniać wymagania ekoprojektu.

Zmiana źródła ogrzewania to spora inwestycja. Z czego ją sfinansować, jeśli koszty przekraczają nasze obecne możliwości finansowe?

W tym pomagają programy dotacyjne i ulgi. Obecnie, w zależności od dostępności programów mamy różne możliwości. Najprostszym sposobem na odzyskanie części kosztów poniesionych na np. wymianę źródła ogrzewania, wymianę kaloryferów, docieplenie czy wymianę okien, a także montaż kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych – jest ulga termomodernizacyjna. Pozwala ona właścicielowi budynku na odliczenie od dochodu kosztów poniesionych na taką inwestycję. Szczegóły na temat ulgi dostępne są na stronie: https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/

Jeśli jednak chcemy skorzystać z szerszej pomocy finansowej, to możemy korzystać z lokalnych, gminnych programów dotacji lub ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze. O programie gminnym można dowiedzieć się we właściwym terytorialnie dla budynku urzędzie gminy (lub miasta). Od pewnego czasu, dzięki porozumieniom zawartym między gminami a Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej punkty konsultacyjne programu prowadzą także gminy. Udając się więc do najbliższego punktu obsługi w swojej gminie możemy uzyskać kompleksową informację dotyczącą możliwości uzyskania pomocy finansowej na wymianę kopciucha.

Na jaką pomoc finansową można liczyć?

Korzystając z ulgi termomodernizacyjnej odpiszemy wydatki od zapłaconego podatku dochodowego. Kwota dotacji będzie więc zależała od wysokości kwoty inwestycji i wysokości stawki podatku dochodowego właściciela/współwłaściciela budynku – inwestora. W przypadku maksymalnej kwoty odliczenia i 17% podatku dochodowego możemy odzyskać 9 010 zł.

Wyliczenia w przypadku dotacji (Program Priorytetowy Czyste Powietrze) są bardziej skomplikowane, bo zależą zarówno od wysokości dochodu, jak i górnej granicy kosztów, od których liczona będzie wysokość dotacji, oraz od faktycznie poniesionego kosztu udokumentowanego fakturą. Taka możliwość istnieje w przypadku, gdy gmina prowadzi swój program dotacyjny i daje możliwość połączenia go z dotacją w ramach Rządowego Programu Priorytetowego Czyste Powietrze.

Udział w Programie Czyste Powietrze można połączyć z wykorzystaniem ulgi termomodernizacyjnej. W przypadku łączenia tych opcji należy tylko pamiętać, że odliczamy od podatku tylko wysokość faktycznie poniesionych kosztów (zapłacona faktura minus otrzymana dotacja z programu Czyste Powietrze). Z ulgi termomodernizacyjnej można skorzystać w ciągu 3 lat od poniesienia wydatku.

Program Czyste powietrze to czyste korzyści!

„Czyste Powietrze” to ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Można z niego skorzystać, gdy wymiany wymaga tylko źródło ciepła, ale również , gdy konieczna będzie również modernizacja instalacji. A może tu już mamy sprawę uporządkowaną, a budynek wymaga także izolacji? Może także konieczna będzie wymiana kilku okien? Jeśli już określimy potrzeby budynku, powinniśmy wstępnie zapoznać się z zasadami programu (co zajmie dosłownie kilka minut), dostępnymi na stronie www.czystepowietrze.gov.pl. Jeśli po przeczytaniu podstawowych zasad nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z programu to mamy dwa wyjścia: złożyć wniosek samodzielnie lub korzystając z pomocy gminnego punktu konsultacyjnego. To dobry początek. Nawet jeśli zaczęliśmy już inwestycję na złożenie wniosku mamy jeszcze 6 miesięcy – liczone od daty wystawienia pierwszej faktury. Nie warto jednak zwlekać! Od daty złożenia wniosku o dotację mamy 2,5 roku na zakończenie inwestycji. To sporo czasu na zorientowanie się w dostępności urządzeń i fachowców, wyborze właściwego urządzenia czy oczekiwanie na sprzyjające inwestycji warunki pogodowe.

Program Moje Ciepło – kto będzie mógł starać się o dotację?

Program skierowany jest do właścicieli bądź współwłaścicieli domów jednorodzinnych i dotyczyć będzie zakupu oraz montażu pomp ciepła w nowych budynkach. W przypadku już istniejących domów ich właściciele, chcąc wymienić istniejące źródło ciepła na pompę, mogą skorzystać z dofinansowania dostępnego w ramach programu "Czyste powietrze". Na dofinansowanie w ramach Programu Moje Ciepło mogą liczyć właściciele budynków spełniających określone kryteria - bardziej wyśrubowane niż te, na które wskazują warunki techniczne z 2021 roku, powszechnie określane mianem WT2021. Według WT2021 wymaga się, by współczynnik energii pierwotnej danego budynku nie przekraczał 70 kWh/mkw rocznie. Energia pierwotna to wskaźnik umowny, który informuje, ile energii zużywa budynek (jest to całkowita energia jaką trzeba wyprodukować, by spełnić zapotrzebowanie na ciepło w budynku – zawiera także nakłady związane z produkcją paliwa, jego transportem i magazynowaniem).

Ekodoradcy zawsze do pomocy!

Każdy mieszkaniec, który chce wymienić piec, ocieplić dom lub zainstalować urządzenia OZE i nie bardzo wie, jak się do tego zabrać, przede wszystkim powinien skontaktować się z ekodoradcą w swojej gminie. Uzyska bardziej szczegółowe informacje oraz porady dotyczące zastosowania ekologicznego ogrzewania. W Małopolsce taki specjalista powinien działać już w każdej małopolskiej gminie. Dane kontaktowe można znaleźć na https://powietrze.malopolska.pl/ekodoradcy/

Ekodoradcy to prawdziwi ambasadorzy czystego powietrza w Małopolsce. Są najlepszym źródłem informacji o optymalnych formach modernizacji systemu ogrzewania, doradzają przy wyborze nowego urządzenia grzewczego, sposobie ocieplenia domu lub skorzystania z odnawialnych źródeł energii. Pomagają w wypełnieniu dokumentów potrzebnych do dotacji oraz jej rozliczeniu. Ale również edukują i uświadamiają, jak szkodliwe jest oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Pracują najbliżej mieszkańców i z korzyścią dla nich!

Wszystkim nam zależy na lepszej przyszłości, na zdrowym powietrzu i czystym środowisku – dla nas i dla naszych dzieci. Mamy narzędzia, aby chronić zasoby i przywracać równowagę środowiska naturalnego. Trzeba je tylko wykorzystać!

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dostępne źródła dofinansowania wymiany urządzeń grzewczych. Czyli o ekonomii, ekologii i zdrowiu - Gazeta Krakowska

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie