Dostępność tworzymy razem w Klubie Zgody Ośrodka kultury Kraków-Nowa Huta

Artykuł sponsorowany Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta
fot. Karolina Chaczko

Idea kultury dostępnej dla wszystkich jest bliska naszym sercom. Kultura jest ważną częścią życia każdego człowieka i każdy powinien mieć możliwość korzystania z niej. Dlatego też Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta postawił sobie za cel zniwelowanie barier z którymi zmagają się odbiorcy z niepełnosprawnościami. Już 6 i 7 maja odbędą się wyjątkowe, dostępne, dni otwarte w Klubie Zgody Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta. Podczas dwóch dni organizatorzy udowodnią, że dostępność kultury tworzymy razem!

Podczas pierwszego dnia (6 maja, godz. 11:30), uczestnicy będą mieli okazję zagłębić się w świat natury, za sprawą rodzinnych warsztatów tworzenia obrazów z mchu. Zajęcia będą okazją, aby poznać tajniki pracy z naturalnymi materiałami i zainspirować się pięknem otaczającej przyrody.

Warsztaty robienia obrazów z mchu to zajęcia, podczas których uczestnicy uczą się, jak tworzyć obrazy z żywych mchów. W trakcie warsztatów, instruktorzy przedstawiają różne techniki pozwalające na utworzenie obrazów z mchu, takie jak kształtowanie, cięcie i układanie mchu w różne wzory i motywy.

„Wierzymy, że życie blisko natury daje prawdziwe szczęście i łagodzi nastrój, dlatego chcemy abyście spędzili z nami twórczo czas, a przy okazji zaprosili nieco zieleni do swoich mieszkań” – mówią organizatorzy wydarzenia.

KlubZgody

Uczestnicy mają również okazję poznać różne gatunki mchu, ich cechy i właściwości, aby lepiej zrozumieć, jak wykorzystać je w tworzeniu obrazów. Mech chrobotek, z którego będą tworzone kompozycje, jest miękki i przyjemny w dotyku, dlatego poza doznaniami wizualnymi, zmysły wszystkich uczestników zostaną ukojone na wielu płaszczyznach. Dodatkowo chrobotek reniferowy jest naturalnym wskaźnikiem zdrowej wilgotności w pomieszczeniu, robi się twardy i suchy, gdy wilgotność spada poniżej optymalnego dla naszego zdrowia poziomu. Podczas tworzenia obrazów wykorzystywane będą również inne naturalne materiały takie jak np. kora, suche kwiaty, gałązki, kamyczki.

Tworzenie obrazów z mchu może być interesującym sposobem na połączenie sztuki i natury. Obrazy te mogą być używane do dekoracji wnętrz, w szczególności tych o tematyce naturalnej, takich jak lasy, parki i ogrody. Warsztaty poprowadzą instruktorzy z Fundacji Żyrafa Życie Radość Fantazja.

Kolejnego dnia (7 maja, godz. 16:00) organizatorzy zaproszą na spektakl cieni dla dzieci. „Cieniowanki” to bezsłowne przedstawienie, w trakcie którego publiczność może zastanowić się, jakie niezwykłe możliwości drzemią w teatrze cieni.

„Czy można urosnąć do sufitu? Czy można zagrać na cieniu tamburyna? I jak zrobić cieniowego dinozaura? Tych pytań mamy mnóstwo, odpowiedzi trochę mniej! Ale uparcie szukamy, sprawdzamy i wymyślamy. W naszym małym laboratorium teatru cieni eksperymentujemy ze światłem, cieniem i naszymi aktorami. Bawimy się w chowanego, rośniemy jak na drożdżach, rzucamy cienie, gramy na nosie i tamburynie” – mówią pracownicy Klubu Zgody.

Celem tego wydarzenia jest zapewnienie interaktywnej rozrywki i wspólnej zabawy dla całych rodzin. „Cieniowanki” to wspaniały cieniowy plac zabaw, na którym można znaleźć wiele labiryntów, pomysłów i inspiracji do spędzenia czasu z dziećmi.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Klubie Zgody Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Klub ten jest miejscem, w którym organizowane są różnorodne wydarzenia kulturalne, artystyczne i społeczne dla mieszkańców Nowej Huty i okolic. Klub Zgody jest miejscem, które odgrywa ważną rolę w życiu kulturalnym i społecznym Krakowa i jest ważnym miejscem dla lokalnej społeczności, umożliwiającym rozwijanie zainteresowań artystycznych i społecznych, a także integrację mieszkańców.

Zarówno warsztaty robienia obrazów z mchu, jak i spektakl cieni to wydarzenia odbywające się w ramach projektu „Kultura bez barier”. To inicjatywa mająca na celu zapewnienie równego dostępu do kultury osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu kulturowemu osób z niepełnosprawnościami, poprzez m.in. organizowanie specjalnych wydarzeń kulturalnych dostosowanych do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Projektem objęte są różne dziedziny kultury, takie jak teatr, muzyka, literatura, film czy sztuki wizualne.

W ramach projektu "Kultura bez barier" realizowane są m.in. warsztaty artystyczne dla osób z niepełnosprawnościami, dostosowywanie przestrzeni kulturalnych do potrzeb osób niepełnosprawnych, tłumaczenie dzieł sztuki na język migowy oraz tworzenie audiodeskrypcji i napisów dla osób niewidomych i niedosłyszących. Projekt ma na celu poprawienie sytuacji osób z niepełnosprawnościami w zakresie dostępu do kultury, integracji społecznej i wzmacniania ich poczucia własnej wartości i samodzielności.

W Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta już od kilku miesięcy jest realizowany projekt „KursujeMY tam, gdzie za dostępnością stoi człowiek”, właśnie w ramach Kultury bez barier”. W jego ramach Pracownicy Ośrodka przeszli specjalistyczne szkolenia z pracy z dziećmi w spektrum autyzmu, z zaburzeniami integracji sensorycznej i z polskiego języka migowego.

Oprócz tego w wybranych Klubach będą tworzone wydarzenia dla osób z niepełnosprawnością słuchu, dla dzieci w spektrum i z zaburzeniami SI. Dodatkowo na wyposażeniu Ośrodka pojawiły się pętle indukcyjne oraz sprzęt do zajęć SI.

„Wierzymy, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu nasz Ośrodek będzie bardziej dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami” - mówią przedstawiciele Ośrodka.

Warsztaty dostępne dla wszystkich, będzie również dostępna pętla indukcyjna, dla osób słabosłyszących. Na warsztaty obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona. Spektakl nie zawiera treści mówionych, dostosowany jest do dzieci ze specjalnymi potrzebami, w tym dzieci niesłyszących i słabosłyszących. Na warsztaty obowiązują zapisy (telefon: 504 419 158
email: [email protected], liczba miejsc ograniczona)

Realizowane przedsięwzięcia są częścią projektu „Kultura bez barier”. Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dostępność tworzymy razem w Klubie Zgody Ośrodka kultury Kraków-Nowa Huta - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski