Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dowiodą, że na Kazimierzu żyje się jak w wielkiej rodzinie

Łukasz Gazur
Zaułki Kazimierza kryją niejedną historię, którą warto opowiedzieć
Zaułki Kazimierza kryją niejedną historię, którą warto opowiedzieć FOT. ADAM WOJNAR
Akcja. "Album rodzinny" to nowy projekt Festiwalu Kultury Żydowskiej. Ma być formą fotograficznej opowieści o Kazimierzu, złożonej z prawdziwych rodzinnych zdjęć mieszkańców.

W albumie rodzinnym sąsiadują ze sobą kadry będące wspomnieniem bardzo różnych wydarzeń - od uroczystości rodzinnych, spotkań z przyjaciółmi, przez portrety rodziny i znajomych, wycieczki szkolne, wakacje, wypady, ale i narodziny czy pogrzeby.

I taki własnie zbiór zdjęć opowiadających o Kazimierzu prywatnym, rodzinnym, osobistym chcą stworzyć wolontariusze Festiwalu Kultury Żydowskiej, który - tradycyjnie już - odbywa się w dzielnicy dawniej zamieszkanej w zdecydowanej większości przez wyznawców religii Mojżeszowej. "Album to zapis rodzinnej historii, zawsze lekko wyidealizowanej, jaśniejszej niż prawdziwe życie. Zatrzymane wspomnienia, chwile błahe i ważne, wystylizowane i naturalne. Pozowane, ustawianie zdjęcia towarzyszą tym przypadkowym, lekko nieostrym. W albumie rodzinnym jest historia - ludzi i miejsc" - piszą pomysłodawcy akcji.

Jak zaznaczają, Kazimierz jako dzielnica jest często bardzo trudny do opisania słowami. Każdy kto tu mieszkał mówi o Kazimierzu inaczej - jedni pamiętają biedną żydowską dzielnicę, inni smutny powojenny świat, jeszcze inni widzą go jako część miasta, która nigdy nie zasypia. Ale zawsze między tymi definicjami i opisami są prawdziwe życie, prawdziwi ludzie i prawdziwe doświadczenie przestrzeni.

Projekt "Album rodzinny" jest akcją zbierania i katalogowania zdjęć z Kazimierza, uchwycenia go jako miejsca codziennego życia, działania, dorastania, przeżywania miłości i rozstań, bójek i zabaw dziecięcych, codziennych sprawunków i rozmów, spotkań i zachwytów.

"Chcemy wykleić album Kazimierza krakowskiego fotografiami z jego życia, które trwało i trwa nadal na wielu poziomach i w różnych czasach. Chcemy stworzyć fotograficzną opowieść o rzeczywistości Kazimierza w oparciu o prawdziwe fotografie amatorskie, rodzinne" - przekonują twórcy akcji.

"Album rodzinny" wystartuje 17 grudnia, o godz. 18, w Cheder Cafe (ul. Józefa 36 - wejście od ul. Jakuba). Wtedy właśnie odbędzie się spotkanie organizacyjne grupy tworzącej projekt. Przyjdźcie i przynieście swoje zdjęcia.

- Zapraszamy obecnych mieszkańców Kazimierza, ale i tych, którzy wyprowadzili się z dzielnicy do innych części miasta. Podzielcie się z nami fotografiami. I pamiętajcie - w naszym albumie każda fotografia jest bezcenna - przekonuje Weronika Suchodolska, pomysłodawczyni akcji.

Wydarzenie jest częścią projektu "The Machers Prezentują", autorskiego programu dla społeczności lokalnej Krakowa, realizowanego przez wolontariuszy Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Partnerem projektu jest Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski