Dowody świętości

Redakcja
Na bramie Wikariatu Rzymu przez dwa miesiące będzie wisiał edykt w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II. Podpisany pod nim kardynał Camillo Ruini, wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, zachęca wiernych do przekazania prywatnych pism Jana Pawła II Trybunałowi Diecezjalnemu.

Polski przekład edyktu dotyczącego beatyfikacji Jana Pawła II zostanie wywieszony w krakowskiej kurii najprawdopodobniej w następnym tygodniu. Decyzję podejmie kardynał Franciszek Macharski.

Na bramie Wikariatu Rzymu przez dwa miesiące będzie wisiał edykt w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II. Podpisany pod nim kardynał Camillo Ruini, wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, zachęca wiernych do przekazania prywatnych pism Jana Pawła II Trybunałowi Diecezjalnemu.

   O tym, w jakiej formie, i gdzie zostanie wywieszony dokument w Krakowie - diecezji, z której wywodzi się Jan Paweł II - zdecyduje kardynał Franciszek Macharski.
   Papieski edykt - we włoskiej wersji językowej - został przysłany do Krakowa kilka dni temu. Tłumaczył go na język polski ks. dr Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych krakowskiej kurii metropolitalnej.
\\\
   Ks. Andrzej Fryźlewicz, kapelan kardynała Macharskiego, dementuje informację jednej z agencji, jakoby edykt miał zawisnąć na bramie wejściowej do budynku kurii.
   - To za poważny dokument, żeby go ot tak przyszpilić na drzwiach - mówi ks. Fryźlewicz. Decyzję, gdzie i kiedy edykt zostanie wywieszony w Krakowie podejmie kardynał Macharski, po konsultacji z ks. Sławomirem Oderem z wikariatu rzymskiego, który niebawem wybiera się z wizytą do Krakowa.
\
\\
   Opublikowanie edyktu oznacza, że w diecezji rzymskiej rozpoczęły się oficjalne procedury związane z procesem beatyfikacyjnym Jana Pawła II. Jedną z nich jest gromadzenie tzw. dowodów świętości życia Jana Pawła II. Mają ich dostarczyć m.in. notatki i listy Jana Pawła II. Analiza takich pism oraz oficjalnych wypowiedzi papieża już się zaczęła.
   Warto przypomnieć, że to kard. Ruini, jako wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, wystąpił do Benedykta XVI z prośbą o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Karola Wojtyły. Zgodę na to uzyskał 28 kwietnia, o czym papież poinformował 13 maja. Benedykt XVI przystał na całkowite uchylenie reguły przewidującej, że proces można rozpocząć dopiero pięć lat po śmierci kandydata na ołtarze.
\\\*
   28 czerwca nastąpi uroczyste rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. (G)

EDYKT PAPIEŻA BENEDYKTA XVI

   (w przekładzie na język polski)
   W sobotę, 2 kwietnia 2005, kiedy weszliśmy już w Dzień Pański oktawy Wielkanocy i niedzielę Miłosierdzia Bożego, Pan powołał do siebie z Pałacu Apostolskiego na Watykanie Ojca Świętego Jana Pawła II.
   Sługa Boży, mąż intensywnego życia modlitwą, niezmordowany Pasterz Kościoła powszechnego i odważny świadek Chrystusowej Ewangelii, zdając się całkowicie na wolę Boga oraz Maryję Dziewicę, potwierdził w swym rozległym i szerokim nauczaniu centralne miejsce tajemnicy eucharystycznej w życiu Kościoła, wskazując każdemu ochrzczonemu, jako główne zadanie, dążenie do świętości określonej jako "wysokiej miary życie chrześcijańskie".
   Ponieważ w sposób zadziwiający w momencie śmierci wybuchła sława jego świętości, którą cieszył się już za życia, jak również formalnie zgłoszono prośbę o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego, informując o tym wspólnotę kościelną, wzywamy wszystkich i każdego wiernego z osobna do przekazania nam bezpośrednio bądź dostarczenia Trybunałowi Diecezjalnemu Wikariatu Rzymu (Piazza San Giovanni in Laterano, 6-00184 Roma) wszystkich wiadomości, z których można by wnioskować o elementach sprzyjających bądź przeciwnych opinii świętości wspomnianego Sługi Bożego.
   Ponieważ należy również, zgodnie z rozporządzeniami prawa, zgromadzić wszystkie przypisywane mu pisma, zarządzamy niniejszym edyktem, aby ci, którzy byliby w ich posiadaniu, bezzwłocznie przekazali temuż trybunałowi wszelkie pismo, którego autorem jest Sługa Boży, o ile nie zostało jeszcze przekazane postulacji sprawy.
   Przypominamy, że pod terminem "pisma" rozumie się nie tylko dzieła wydane drukiem, które zresztą zostały już zgromadzone, ale też rękopisy, diariusze, listy oraz wszelkie inne pisma prywatne Sługi Bożego. Ci, którzy chcieliby zachować sobie oryginały, mogą przedstawić ich kopie z poświadczoną autentycznością.
   Ustanawiamy w końcu, że niniejszy edykt pozostanie wywieszony przez dwa miesiące na bramach Wikariatu Rzymu, jak również Kurii Krakowskiej oraz że zostanie ogłoszony w piśmie "Rivista diocesana", jak też w dziennikach "L'Osservatore Romano" i "Avvenire".
   Sporządzono w Rzymie, w siedzibie Wikariatu, 18 maja 2005.
Kard. CAMILLO RUINI, wikariusz generalny
GIUSEPPE GOBBI, notariusz

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie