- Imię generała Władysława Andersa nosi wiele instytucji, nie tylko Centrum Operacji Lądowych, także szkoły oraz inne instytucje w Polsce i na świecie - podkreślał podczas prezentacji wystawy dowódca COLąd–DKL gen. dyw. dr Sławomir Kowalski. - To wielki powód do radości, że właśnie szkoły, które kształtują przyszłych wodzów, przyjmują imię takich wspaniałych ludzi jak generał Władysław Anders, którzy nie tylko życie, ale całe serce oddali Ojczyżnie.
Nazwisko Władysława Andersa zapisało się złotymi zgłoskami w historii polskiej wojskowości oraz działań na rzecz odzyskania niepodległości. patron COLąd-DKL pochodził, o czym wspomina w swoich pracach historyk Jacek Bartyzel, ze spolonizowanej rodziny Niemców bałtyckich, wyznania luterańskiego, w którym też został ochrzczony. Był szefem sztabu Armii Wielkopolskiej w powstaniu wielkopolskim; w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku walczył jako dowódca 15 Pułku Ułanów Poznańskich i został ranny podczas walk nad Berezyną. 29 września 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej. Podczas przetrzymywania we Lwowie był celowo nieleczony z ran, zrzucany ze schodów i bity. Następnie trafił do więzienia na Brygidkach. 29 lutego 1940 został wywieziony do Moskwy i osadzony w więzieniu NKWD na Łubiance
Władysław Anders był wielokrotnie przesłuchiwany i bezskutecznie namawiany do wstąpienia do Armii Czerwonej. Uwolniony po podpisaniu układu Sikorski-Majski, został mianowany 4 sierpnia 1941 roku twórcą Polskich Sił Zbrojnych w ZSSR . Wypełniając wotum złożone w czasie uwięzienia, przeszedł na katolicyzm, składając wyznanie wiary przed biskupem polowym,Józefem Gawliną. Po ewakuacji Polskich Sił Zbrojnych (wraz z ok. 20 tys. cywilów) do Iranu został dowódcą Armii Polskiej na Wschodzie (Irak, Palestyna) i 2 Korpusu Polskiego, którym dowodził w kampanii włoskiej, w tym w bitwie pod Monte Cassino (w dniach 17 stycznia – 19 maja 1944) i w bitwie o Ankonę.
Trudno w kilu słowach podsumować imponujący dorobek bohaterskiego generała. W części związany jest on z aktywnością poza granicami Polski. Władysław Anders uznawany jest przez wielu historyków za - w pewnym sensie - współtwórcę państwa Izraela. To wśród jego podkomendnych znalazło się ponad 6500 żołnierzy o żydowskich korzeniach, którzy już trakcie wojny tworzyli podwaliny pod powstanie nowego państwa, wśród nich kapral podchorąży Mieczysław Biegun, czyli późniejszy premier Izraela Menachem Begin. W sumie szeregi 2. Korpusu Polskiego opuściło ponad 3 tysiące żołnierzy narodowości żydowskiej. Dezercje odbywały się za cichym przyzwoleniem polskich dowódców. Władysław Anders do końca pozostał żołnierzem niezłomnym, przeciwnikiem współpracy z komunistami.
* https://www.flickr.com/photos/[email protected]/49893555071/in/album-72157714299267542/
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?