Dramat dzieci

Watykan
Udostępnij:
Tegoroczne orędzie na Wielki Post Jan Paweł II poświęcił dzieciom. Ojciec Święty przypomina o cierpieniach najmłodszych "zranionych przez przemoc dorosłych", wymieniając m.in. nadużycia seksualne, zmuszanie do pracy, wcielanie do wojska, plagę AIDS. - Ludzkość nie może zamykać oczu na tak zatrważający dramat - podkreśla papież.

Papieskie przesłanie na Wielki Post

   Ojciec Święty podkreśla, że słowa Jezusa każą zastanowić się, w jaki sposób traktowane są dzieci w naszych rodzinach, w społeczeństwie i w Kościele.
   Papież z uznaniem mówi o rodzicach, którzy biorą na siebie odpowiedzialność wychowywania licznego potomstwa w rodzinach wielodzietnych, matkach i ojcach, "którzy nie uznają za najważniejsze poszukiwania sukcesu zawodowego i kariery, lecz troszczą się o przekazanie dzieciom tych wartości ludzkich i religijnych, które nadają prawdziwy sens istnieniu".
   - Z pełnym wdzięczności podziwem myślę o tych, którzy podejmują się wychowania dzieci przeżywających trudności i starają się ulżyć im i ich krewnym w cierpieniach spowodowanych przez wojny i przemoc, przez brak jedzenia i wody, przez wymuszoną emigrację i tyle innych form niesprawiedliwości istniejących na świecie - podkreśla Jan Paweł II. - Obok takiej wielkoduszności trzeba jednak dostrzec również egoizm tych, którzy nie "przyjmują" dzieci. Nie brak nieletnich głęboko zranionych przez przemoc dorosłych: nadużycia seksualne, przymuszanie do prostytucji, wciąganie w sprzedaż i zażywanie narkotyków; dzieci zmuszane są do pracy lub wcielane do wojska; na całe życie pozostają urazy niewinnym z rodzin rozbitych; nie oszczędza maluczkich haniebny handel organami i ludźmi. A co powiedzieć o tragedii AIDS i jego dewastujących następstwach w Afryce? Mówi się, że plaga ta obejmuje miliony ludzi, z których wielu to zarażeni od urodzenia. Ludzkość nie może zamykać oczu na tak zatrważający dramat!
   Papież podkreśla, że z ludzkiego punktu widzenia nie sposób odpowiedzieć, dlaczego taki los spotyka dzieci. Papież zaznacza, że tylko wiara pomaga nam wniknąć "w tak głęboką otchłań cierpienia".
   - Ojcze nasz! Powtarzajmy często tę modlitwę podczas Wielkiego Postu, powtarzajmy ją z wewnętrznym uniesieniem. Przyzywając Boga, "Ojca naszego", uświadomimy sobie, że jesteśmy Jego dziećmi i wspólnie poczujemy się braćmi. W ten sposób będzie nam łatwiej otworzyć serce dla maluczkich zgodnie z wezwaniem Pana Jezusa: "A kto by jedno takie dziecko przyjął w imię moje, Mnie przyjmuje" - pisze w orędziu Ojciec Święty.
ks. JAROSŁAW CIELECKI
(Watykan)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie