Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramat na pokolenia

Redakcja
Korespondencja "Dziennika" z Moskwy

13 lat po katastrofie w Czarnobylu

13 lat po katastrofie w Czarnobylu

Korespondencja "Dziennika" z Moskwy

26 kwietnia 1986 roku - o godz. 1.24 - seria wybuchów rozniosła 4 blok Czarnobylskiej Stacji Atomowej. Skażony został obszar równy 500 tys. km kw. w 12 obwodach Ukrainy. Uważa się, że podczas katastrofy i bezpośrednio po niej ucierpiało ponad 3 mln ludzi, w tym około miliona dzieci.
W latach 1986-87 przy likwidacji skutków katastrofy pracowało około 600 tys. ludzi: 167.653 zmarło w minionych 10 latach. Skutki czarnobylskiego wybuchu odczuwano również w Rosji i na Białorusi. W tej chwili elektrownia atomowa w Czarnobylu podlega wyłącznie ukraińskiej opiece. Wczoraj na miejscu katastrofy kwiaty złożył Leonid Kuczma, prezydent Ukrainy.
W tej chwili Czarnobylski Rejon jest pustynią. Dzieło zniszczenia dokończyli szabrownicy, którzy ogołacali opuszczone domy i mieszkania. Co ciekawe, w pobliżu Czarnobyla żyje około 600 ludzi, mniej więcej 70-letnich, którzy nie mogli lub nie chcieli opuścić stron rodzinnych. Wydaje się, że radiacja nie ma na nich żadnego wpływu, mimo że wszystko, co jedzą jest skażone. - Jesteśmy farmerami - dumnie stwierdza rześka gospodyni - ukazana w reportażu telewizyjnym - jeszcze i dzieciom pieniądze podsyłamy. Emerytura przychodzi regularnie, a za elektryczność płacić nie trzeba.
KRYSTYNA KURCZAB-REDLICH

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski