Drapografia Schulza i wróg Witkacego

Drapografia Schulza i wróg Witkacego

WJUR

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

"Wiosna" Bruno Schulza

"Wiosna" Bruno Schulza

RYNEK ANTYKWARYCZNY. Zbliża się kolejna aukcja starych książek i innych druków.
"Wiosna" Bruno Schulza

"Wiosna" Bruno Schulza

"Wiosna" Bruno Schulza

"Panu Czesławowi Jankowskiemu Swemu Szanownemu Wrogowi ofiarowuje z wyrazami szacunku i sympatii Jego wróg Witkacy. 8 V 1923 Zakopane". Taką dedykację Stanisław Ignacy Witkiewicz umieścił na jednym z egzemplarzy pierwszego wydania swej słynnej książki "Teatr.
Wstęp do teorji czystej formy w teatrze...". Dzieło (cena wywoławcza 2000 zł) będzie jednym z przebojów zaplanowanej na sobotę aukcji przygotowanej przez Krakowski Antykwariat Naukowy Anny Steckiej i Edwarda E. Śmiłka.
Najciekawiej zapowiada się jednak walka o grafikę pt. "Wiosna", wykonaną przez Brunona Schulza techniką - jak nazywał ją Witkacy - drapografii. "Rysuje się igłą na warstwie czarnej żelatyny pokrywającej szkło, w ten sposób otrzymamy negatywny przeświecający rysunek. Traktuje się jak negatyw fotograficzny, tj. kopiuje się w ramce fotograficznej na papierze światłoczułym, wywołuje, utrwala i zmywa - proceder jak przy odbitkach fotograficznych" - opisywał tę metodę, zwaną cliche verre, sam Schulz.
- Grafika pochodzi z kolekcji prywatnej. Jeden z przodków obecnego właściciela otrzymał ją w podarunku bezpośrednio od autora. "Wiosna" funkcjonuje także poza "Xięgą bałwochwalczą", słynną teką prac Schulza, ale - podobnie jak inne jego dzieła - pojawia się na rynku bardzo rzadko - mówi współwłaściciel antykwariatu Edward Śmiłek. "Wiosna" będzie licytowana od 20 tys. zł.
Miłośników historii Krakowa zainteresuje zapewne album z przełomu wieku, zawierający 36 naklejonych na kartonach fotografii z pracowni Ignacego Kriegera (1820-88), najsłynniejszego z krakowskich fotografów (cena wywoławcza 4000 zł). Na 120 zł wyceniono zestaw 30 pochodzących z lat 20. krakowskich fotografii A. Siermontowskiego.
Licytacja rozpocznie się w sobotę o godz. 11 w krakowskim Domu Polonii.
(WJUR)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo