Droga brzegiem stawu

TZ
Udostępnij:
W rejonie stawu Dąbie ma powstać wielofunkcyjne centrum, gdzie będzie można coś kupić i coś zjeść, iść do kina i skorzystać z różnego rodzaju rozrywek. Inwestor, który zainteresował się tym rejonem, firma Kraków-Plaza Sp. z o.o., przystępując do projektowania zabudowy tego terenu napotkał na zdecydowany sprzeciw organizacji ekologicznych, które stanęły murem w obronie stawu na Dąbiu. Wokół niego miał bowiem powstać "użytek ekologiczny", czyli miejsce objęte ochroną zbliżoną do rezerwatowej. W stawie rośnie bowiem duża ilość grążela żółtego, rośliny rzadkiej w Polsce i objętej ścisłą ochroną gatunkową, a także występują małże podlegające ochronie, szczeżuja wielka i spłaszczona. Latem wielu krakowian korzysta tutaj z kąpieli.

Ekolodzy chcą dobrze, a Kraków-Plaza - lepiej

Reakcję ekologów wywołały wstępne projekty. Przewidywały one poprowadzenie środkiem stawu grobli, którą biegłaby droga dojazdowa do Centrum Plaza. Miała to być droga tymczasowa, która funkcjonowałaby do momentu uruchomienia trasy Bagrowej, jednak "naruszałaby pewien ekosystem", który powstał w rejonie stawu Dąbskiego. Protesty organizacji przyrodniczych odniosły skutek. Architekci zatrudnieni przez Kraków Plaza skorygowali swoje pomysły i drogę prowadzącą do Centrum Plaza poprowadzili brzegiem stawu (zastępca dyrektora spółki Kraków-Plaza Eli Egosi powiedział nam, że jego firma będzie uczestniczyła finansowo w budowie trasy Bagrowej - na odcinku prowadzącym do centrum, aby jak najszybciej droga biegnąca brzegiem stawu mogła zostać zamieniona na promenadę spacerową).
Ekolodzy twierdzą jednak, że prace budowlane mogą wpłynąć na zmianę poziomu wód gruntowych, co byłoby zagrożeniem dla flory i fauny stawu. Architekci deklarują natomiast, że projektowany przez nich budynek centrum będzie posadowiony ponad wodami gruntowymi, tak, żeby nie naruszyć ich poziomu. Nie zostanie też w żaden sposób zmniejszona powierzchnia stawu, ani zmieniony poziom lustra wody. Natomiast rejon stawu, na czas prowadzenia robót, ma zostać zabezpieczony tak, aby objęte ochroną okazy nie ucierpiały. W jaki sposób najlepiej to zrobić - realizatorzy tej inwestycji chcieliby się dowiedzieć od ekologów. Są otwarci na wszelkie podpowiedzi i sugestie z ich strony. Deklarują też, że po zakończeniu inwestycji rejon stawu Dąbie zostanie zrekultywowany i oczyszczony, gdyż, jak opowiadają przedstawiciele firmy Plaza, ich wrażenia po ostatniej wizycie nad stawem nie są najlepsze. Z wody wystają zardzewiałe szyny i resztki płyt betonowych. Na brzegu walają się porozrzucane śmieci.
- _Dziś nikt o to nie dba, jest tam brudno, a my chcemy ten teren uporządkować i zagospodarować, nie niszcząc przyrody - _mówi Eli Egosi. - _Obiecaliśmy to zresztą prezydentowi miasta, że staw na Dąbiu zyska stosowną oprawę, a nie stanie się ofiarą naszej inwestycji. _Na dowód swoich słów szefowie spółki pokazują folder reklamowy, na którym widać stosunkowo niski budynek centrum. Kształt jego fasady, pokrytej zielonymi pnączami, jest zgodny z linią brzegową stawu. Staw jest więc nie tylko właściwym centrum tego terenu, ale też podstawową inspiracją do jego zagospodarowania. Między budynkiem a stawem zaplanowano "ścieżkę dydaktyczną" dla młodzieży - według sugestii Wydziału Ochrony Środowiska. Brzegiem stawu biegnie droga dojazdowa do centrum, ale, jak od razu dodają projektanci, pod nią będą wykonane trasy migracyjne dla zwierząt. Parkingi dla klientów centrum będą się znajdowały za i pod budynkiem, możliwie najdalej od rejonu stawu. Poza tym teren zostanie mocno zadrzewiony, tak aby spaliny były jak najmniej uciążliwe dla osób szukających tutaj wypoczynku. Czy zostanie tutaj także zorganizowane kąpielisko - zależy od sugestii ekologów.
(TZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie