Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga przez mękę

Redakcja
W połowie ubiegłego roku ruszyła Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Jej celem jest ułatwianie załatwianie spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi.

UBEZPIECZENIA. Informatyzacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie dla wszystkich jest przyjazna

Głównym założeniem jest to, że kontakt z ZUS może odbywać się w formie elektronicznej, bez potrzeby chodzenia do placówki tej instytucji. Można sprawdzić m.in. stan konta emerytalnego, skontrolować czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczeń i czy regularnie opłaca składki oraz składa dokumenty ubezpieczeniowe. Aby tego dokonać trzeba założyć własne konto na platformie (w skrócie PUE).

Trudny początek

Ten pierwszy krok może być niestety trudny dla przeciętnego obywatela, który ma kilka lat do emerytury i jest zainteresowany "stanem swojego posiadania" na koncie w ZUS. Ludzie młodzi, bez problemu poruszający się w wirtualnej przestrzeni, z reguły nie myślą o odległej przyszłości.

- Mimo swoich sześćdziesięciu lat dobrze poruszam się po internecie. Wędruję po skomplikowanych portalach, robię zakupy w sieci, uczestniczę w blogach, podatki rozliczam elektronicznie. Jednak, po zaglądnięciu na stronę ZUS-u, gdzie są wskazówki dotyczące założenia konta na PUE, zjeżyły mi się resztki włosów na głowie - pisze pan Wiesław w liście do naszej redakcji. - To zdecydowanie przekracza moje możliwości. Jest tak dużo stopni postępowania, że człowiek się w tym wszystkim gubi. Jeżeli to ma być ułatwienie dla starszych ludzi, to chyba są żarty - dodaje pan Wiesław.

To rzeczywiście prawda. Takie jest powszechne zdanie osób zbliżających się do wieku emerytalnego. Wcześniej czy później, tego typu platformy współpracy z urzędami publicznymi muszą być wdrożone. Musi jednak minąć sporo lat, zanim staną się powszechne i przyjazne dla wszystkich klientów.

Założyć konto

Aby korzystać z elektronicznej formy kontaktu z ZUS-em, trzeba oczywiście założyć własne konto. Czynimy to po wejściu na stronę www.pue.zus.pl. Założenie konta składa się z dwóch etapów: rejestracji profilu oraz określenie stopnia jego zaufania.

Istnieją trzy sposoby rejestracji na portalu. Pierwszym jest rejestracja i zaufanie profilu za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Sposób ten przeznaczony jest dla osób już posiadających aktywny profil zaufany na portalu ePUAP. Więcej informacji na temat uzyskania dostępu do portalu ePUAP znajduje się na stronie http://epuap.gov.pl. Drugi sposób dotyczy osób dysponujących podpisem elektronicznym. Założenie profilu odbywa się w pełni drogą elektroniczną. Trzecim sposobem jest rejestracja profilu niezaufanego. Wiąże się to jednak z ograniczonym dostępem do portalu i brakiem możliwości zalogowania się do swojego konta. Aby korzystać ze wszystkich funkcji trzeba być posiadaczem profilu zaufanego. By tego dokonać, należy udać się z dowodem tożsamości do najbliższej placówki ZUS w ciągu 7 dni od rejestracji profilu niezaufanego. Profil zaufany jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji - to odpowiednik bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym.
Po tych procedurach wgląd do konta ubezpieczonego, jak też korzystanie z niego, to czynności już proste. Po zalogowaniu się do portalu pue.zus.pl pojawia się okno z menu podręcznym, podzielonym tematycznie na zakładki. Np. w panelu ubezpieczonego: moje dane, ubezpieczenia i płatnicy, informacje o podstawach i składkach, subkonto. No i wreszcie możemy surfować w tej wirtualnej przestrzeni, zdobywając niezbędne informacje.

Dla osób niemających dostępu do internetu jest dobra wiadomość. W oddziałach ZUS mają pojawić się specjalne "zuso-maty", za pomocą, których każdy klient będzie miał dostęp do swojego profilu na wspomnianej wcześniej platformie usług elektronicznych (PUE). Zusomaty umożliwią też składanie wszelkich dokumentów już po zamknięciu placówki ZUS. Niestety, trzeba będzie się tam wybrać.

Marian Cholewiński

[email protected]**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski