Droga S1 dla Małopolski!

Redakcja

>Droga S1 dla Małopolski!

DROGI. Wczoraj, 29 października odbyło się spotkanie, zwołanie z inicjatywy władz powiatu oświęcimskiego, mające na celu uzgodnienie stanowiska i wydanie oświadczenia w sprawie przebiegu drogi ekspresowej S1.

W zwołanej przez starostę Józefa Kałę debacie wzięli udział posłowie ziemi oświęcimskiej, przedstawiciele władz województwa małopolskiego, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie oraz wójtowie i burmistrzowie, reprezentujący samorządy naszego powiatu. Efektem spotkania było podpisanie przez wszystkich obecnych oświadczenia w sprawie budowy odcinka drogi S1, w którym zaprotestowano przeciwko wariantowi piątemu przebiegu planowanej drogi, omijającemu powiat oświęcimski i tym samym województwo małopolskie.

W spotkaniu wzięli udział: starosta oświęcimski Józef Kała, wicestarosta Józef Krawczyk, posłowie na Sejm RP - Beata Szydło, Stanisław Rydzoń i Janusz Chwierut, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marek Sowa, wicedyrektor ds. inwestycji Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Marta Maj, sekretarz powiatu oświęcimskiego Jerzy Płaszczyca, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Oświęcimiu Władysław Samolewicz oraz wójtowie, burmistrzowie a także wiceprezydent Oświęcimia, reprezentujący samorządy powiatu oświęcimskiego.

Podczas czwartkowego spotkania udało się wypracować jednolite stanowisko w sprawie przebiegu planowanego odcinka drogi ekspresowej S1. W efekcie podjętej decyzji wszyscy obecni podpisali oświadczenie, w którym sprzeciwiają się pomijaniu powiatu oświęcimskiego przy projektowaniu i budowie drogi S1 i tym samym wykluczaniu województwa małopolskiego z przebiegu tak ważnej dla naszego kraju trasy. /Zachęcamy do lektury tekstu oświadczenia, które w całości zamieszczamy obok. Warto zauważyć, iż pod oświadczeniem podpisali się nie tylko samorządowcy powiatu oświęcimskiego, ale również posłowie oraz przedstawiciel władz województwa małopolskiego/.

- Właśnie podpisaliśmy oświadczenie, ale to dopiero początek naszej batalii o drogę S1. Na bazie tego dokumentu rady gmin, miast, powiatu oświęcimskiego i Sejmiku Województwa Małopolskiego uchwalą rezolucje popierające nasze wystąpienie. Ponadto zlecimy opracowanie dodatkowej ekspertyzy, która ukaże fakty i poprze nasze postulaty, mówiące o wariancie szóstym, najlepszym dla trasy S1, przebiegającej przez powiat oświęcimski. Mam nadzieję, że zostanie wybrany właśnie ten wariant, korzystny dla mieszkańców ziemi oświęcimskiej i tym samym Małopolski - podkreśla starosta oświęcimski Józef Kała.

Droga ekspresowa S1 - to droga o łącznej długości ok. 130 km, położona na obszarze województwa śląskiego i częściowo małopolskiego. Zgodnie z planami ma łączyć Pyrzowice (A1) - z granicą z Czechami w Cieszynie-Boguszowicach oraz czeską drogą ekspresową R48. Część trasy stanowi wschodnia obwodnica GOP.

Wiele fragmentów drogi S1 już istnieje, jednak odcinek Kosztowy - Oświęcim - Brzeszcze - Bielsko-Biała zaplanowany ok. 10-15 km na wschód od obecnej dwujezdniowej drogi krajowej nr 1, budzi wiele emocji.

Na przełomie maja i czerwca 2008 roku istniało jedynie 5 wariantów drogi. Wybrano wtedy wstępnie wariant IV, który miał biec m.in wzdłuż linii kolejowej Brzeszcze - Oświęcim. Jednakże na ten wariant nie zgodzili się eksperci z UNESCO, argumentując decyzję obawą lokalizacji trasy zbyt blisko Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

(RYT)

Oświadczenie samorządów Powiatu Oświęcimskiego w sprawie przebiegu drogi ekspresowej S-1

W imieniu społeczeństwa Powiatu Oświęcimskiego stanowczo protestujemy przeciwko zamiarom budowy odcinka drogi ekspresowej S-1 w wariancie nie przebiegającym przez teren Powiatu Oświęcimskiego.

Realizacja w/w inwestycji ma podstawowe znaczenie dla rozwoju tej części Małopolski Zachodniej. Pozwoli bowiem na uporządkowanie układu komunikacyjnego. Ułatwi dostęp komunikacyjny odwiedzającym Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Umożliwi również rozwój inwestycyjny okolicznych gmin.

Wspólnie z administracją rządową zrealizowaliśmy bardzo poważny i trudny etap dla realizacji drogi S-1. Uzgodniono bowiem - zarówno ze społecznością lokalną, jak i instytucjami opiniodawczymi- lokalizację trasy drogi. Uzgodniono przebieg nienaruszający Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 "Stawy Brzeszcze". Niezwykle istotne jest również to, że w planowanym wariancie VI uwzględnione zostały zalecenia ekspertów UNESCO dot. ochrony Miejsca Pamięci Auschwitz -Birkenau.

Niewiele jest inwestycji mogących pogodzić zarówno wymogi związane z ochroną miejsc najistotniejszych wydarzeń historycznych, jak i ochroną środowiska oraz potrzebami współcześnie żyjących oraz przyszłych pokoleń. Interesy te godzi wynegocjowana, przez wszystkich partnerów dialogu społecznego - trasa przebiegu drogi S-1 w wariancie VI.

Odstąpienie od budowy drogi S-1 przez teren Powiatu Oświęcimskiego zniweczy wiele lat starań, prac i uzgodnień.

Dlatego w imieniu przeszło 150-tysiecznej społeczności Powiatu Oświęcimskiego stanowczo postulujemy o realizację inwestycji drogi ekspresowej S-1 w wariancie VI przebiegającym przez Małopolskę zachodnią.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie