MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drogi przed szansą

SYP
POWIAT OLKUSKI. Starostwo powiatowe oraz gminy Wolbrom i Olkusz mają szansę na dotację w ramach drugiego etapu "Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych".

Władze Olkusza chcą w ramach "Narodowego Programu przebudowy dróg lokalnych" wyremontować ulicę Jana Pawła II. Fot. Jacek Sypień

Ostatnio ogłoszono wstępną listę rankingowa projektów, na której znalazło się 59 wniosków złożonych przez samorządy. O tym, które z samorządów otrzymają dotację zdecyduje do 20 grudnia MSWiA.

Na 44 wnioski złożone przez gminy na 3 miejscu listy rankingowej znalazł się wniosek gminy Wolbrom dotyczący remontu liczącego 3380 mb ciągu dróg gminnych od ul. Wyzwolenia, przez skręt w III kolonię Łobzowa, Wymysłów do drogi powiatowej. W ramach prac ma zostać także wykonane odwodnienie ulic Nowej i Wyzwolenia. Władze Wolbromia starają się o milion złotych dotacji, a z własnego budżetu pokryją resztę, czyli 3 mln 74 tys. zł. Podobny wniosek władze gminy składały w ubiegłorocznej edycji programu. Starały się o 2 mln 37 tys. zł dofinansowania do tej inwestycji. Wniosek znalazł się na 49 miejscu listy rankingowej i nie otrzymał wsparcia.

Z kolei wniosek władz Olkusza dotyczący przebudowy 791 mb ulicy Jana Pawła II wraz z infrastrukturą znalazł się na 33 miejscu listy rankingowej. Cała wartość projektu to 3 mln 335 tys. zł, z czego gmina ma pokryć 2 mln 335 tys. zł, a resztę dotacja z "Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych". Projekt modernizacji ul. Jana Pawła II został opracowany już trzy lata temu. Poza remontem nawierzchni i chodników została w nim ujęta modernizacja oświetlenia ulicznego, przebudowa kanalizacji deszczowej, korekta skrzyżowań oraz przebudowa kanalizacji sanitarnej.

Większe szanse na dofinansowanie ma wniosek złożony przez olkuskie starostwo powiatowe. Jest na 10 miejscu listy rankingowej na 15 wniosków złożonych przez powiaty całej Małopolski. Wniosek olkuskiego starostwa dotyczy remontu drogi powiatowej od granicy z powiatem krakowskim, a także odcinka od Gorenic do Witeradowa wraz z budową chodnika i odwodnienia w Gorenicach. Zakres prac ma objąć 5671 mb drogi. Ich koszt został oszacowany na 4 mln 60 tys. zł, z czego milion złotych ma stanowić dotacja, a resztę, czyli nieco ponad 3 mln zł wkład powiatu. Udział finansowy w tej inwestycji wstępnie zadeklarowały władze Olkusza.

W tegorocznej edycji "Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych" zainteresowanie samorządów jest mniejsze, niż w ubiegłych latach. Wynika to ze zmiany zasad. O ile w poprzednich edycjach tego programu dofinansowanie mogło stanowić połowę kosztów, tak teraz tylko 30 proc. W 2009 roku w ramach "Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych" do samorządów trafiło 960 mln zł, a w ub. roku 974 mln zł. Teraz planuje się, że w latach 2013 - 15 do samorządów trafi łącznie 3,2 mld zł.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski