Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogie rondo

AM
Władze miasta będą starać się o dofinansowanie rozbudowy ronda Ofiar Katynia z funduszy unijnych. Część radnych jest przeciwna tej inwestycji: ich zdaniem jest za droga i nie ma poparcia społecznego.

Obiekcje radnych

Władze miasta będą starać się o dofinansowanie rozbudowy ronda Ofiar Katynia z funduszy unijnych. Część radnych jest przeciwna tej inwestycji: ich zdaniem jest za droga i nie ma poparcia społecznego.

   Rondo pilnie wymaga przebudowy komunikacyjnej. Już teraz funkcjonuje na granicy swojej przepustowości. W ciągu godziny przejeżdża tamtędy ok. 5 tys. pojazdów. Zarząd Dróg i Komunikacji przygotował koncepcję jego przebudowy na trzypoziomowe, z tunelem i estakadą. Przebudowa ronda oszacowana została na 112 mln zł.
   W rejonie ronda już teraz jest kilka hipermarketów, planuje się budowę następnych (m.in. rozbudowa Ikei, budowa TESCO). - Powstanie tych obiektów komercyjnych doprowadzi do znacznego zwiększenia ruchu. Dlaczego mamy za to płacić z budżetu gminy? - zastanawia się radna Barbara Bubula z klubu PiS. Radny Andrzej Stypuła z Ligi Polskich Rodzin jest także przeciwny przebudowie ronda w zaproponowanym przez ZDiK kształcie. - Miasta nie stać na tak drogą inwestycję. Poza tym przeciwko niej protestują mieszkańcy bloków przy ul. Radzikowskiego. Jeśli władze miasta chcą aby ta przebudowa została sfinansowana z funduszy unijnych to powinny wiedzieć, że w takim przypadku wymagana jest akceptacja społeczna - mówił radny Stypuła.
   Radny Bolesław Kosior uważa natomiast, że wystarczyłoby wybudować w tym miejscu estakadę, podobną do tej na skrzyżowaniu ul. Opolskiej i al. 29 Listopada. - Koszt takiej estakady powinien zmieścić się w granicach 30 mln zł. Budowanie__tak drogiego ronda to robienie prezentu właścicielom hipermarketów - uważa radny Kosior.
   Przeciwko przebudowie ronda protestują też okoliczni mieszkańcy. Ich zdaniem, rozbudowa spowoduje jeszcze większe natężenie ruchu. Bronią także znajdujących się w pobliżu ogródków działkowych, które włączone będą w obręb inwestycji.
   ZDiK złożył do Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta wniosek o ustalenie lokalizacji celu publicznego w grudniu ubiegłego roku. W maju Wydział Architektury stwierdził jednak, że zajmowanie się tą sprawą nie leży w jego kompetencji, ponieważ na rondzie krzyżują się drogi krajowe; w związku z tym decyzję pozwalającą na przebudowę powinien wydać wojewoda.
    (AM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski