Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogowy prezent od województwa kosztuje lokalny samorząd aż sześć milionów złotych

Stanisław Śmierciak
Rondo w Gołkowicach jest najkosztowniejszą częścią przebudowy drogi przejętej od województwa
Rondo w Gołkowicach jest najkosztowniejszą częścią przebudowy drogi przejętej od województwa Stanisław Śmierciak
Stary Sącz. Gmina dostała drogę od województwa małopolskiego. Teraz kończy inwestycję, która ma poprawić bezpieczeństwo podróżowania na całej trasie.

Droga od ronda Jana Pawła II w Starym Sączu po most żelazny na Dunajcu w Gołkowicach od kilku miesięcy jest wielkim placem budowy. Zostanie oddana użytku przed Dniem Wszystkich Świętych.

- Ten prezent dostaliśmy z mocy ustawy. Dwa lata temu w październiku Wojewódzki Zarząd Dróg przekazał nam tę nowo wybudowaną trasę od granicy z Nowym Sączem po gminę Podegrodzie - informuje Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.

- To szlak, na którym nie ma stumetrowego odcinka wolnego od dawnej lub współczesnej tragedii - zaznacza Stanisław Marduła, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy Wyżnej, która bardzo często wzywana jest na pomoc ofiarom wypadków drogowych.

Droga wojewódzka stała się gminną i lokalny samorząd postanowił najszybciej, jak to możliwe, przebudować ją tak, żeby stała się bezpieczna i wygodna dla pieszych i kierujących.

Konieczna okazała się gruntowna przebudowa odcinków szosy na wschód i na zachód od centrum Starego Sącza. Kosztorys opiewał na 6 milionów złotych. To przerastało możliwości gminy, dlatego burmistrz Lelek wywalczył trzy mln złotych dofinansowania z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Drugie tyle wysupłano z samorządowej kasy. Teraz wszystkie roboty wreszcie dobiegają końca. Prowadzą je równocześnie aż cztery firmy drogowe.

Największym przedsięwzięciem jest budowa ronda w centrum Gołkowic. To rozwiązanie kosztuje 1,6 mln złotych. Ma zapewnić bezkolizyjny przejazd w kierunku Nowego Sącza, Nowego Targu, Limanowej, Gabonia i innych wiosek pod Przehybą.

Cała droga prowadzi przez obszar atrakcyjny turystycznie, dlatego zdecydowano się wybudować przy niej około półtora kilometra nowych chodników dla pieszych oraz dwa i pół kilometra ścieżek dla rowerzystów.

W Starym Sączu przebudowano również jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań - ulic Piłsudskiego i Źródlanej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski