Drożej za przedszkola

syp
Olkuscy radni przyjęli uchwałę zwiększającą opłaty za przedszkola. Obecnie opłata wynosi 34 zł miesięcznie. Nowa uchwała przewiduje, że miesięczna opłata za jedno dziecko będzie wynosiła 7 proc. minimalnej pensji, ustalanej przez ustawę sejmową. Jest to około 58 zł. Opłata za kolejne dziecko w przedszkolu będzie wynosiła 4 proc. minimalnego wynagrodzenia.

   Jak wynika z uzasadnienia uchwały, konieczność wprowadzenia nowych, wyższych opłat wynika ze stale rosnących kosztów utrzymania przedszkoli. O ile w 1998 roku koszty utrzymania jednego przedszkolaka wynosiły 269 zł, o tyle w ubiegłym roku już 403 zł. Opłaty za przedszkole ponoszone przez rodziców stanowią jedynie niewielką część kosztów utrzymania placówek. W projekcie tegorocznego budżetu Olkusza zaplanowano, że wpływy z opłat za przedszkola dadzą do budżetu 357 tys. zł. Tymczasem utrzymanie 14 przedszkoli będzie w tym roku kosztowało budżet gminy przeszło 6,1 mln zł, z czego ponad 4,9 mln pochłoną płace personelu. Chcąc zmniejszyć koszty, władze miasta rozważały możliwość likwidacji połowy przedszkoli. Ostatecznie na ostatniej sesji zgłoszono projekty uchwał, dotyczące zamiaru likwidacji przedszkoli w Kosmolowie i Sienicznie, ale nie wyraziła na to zgody Rada Miejska.
   W uzasadnieniu do uchwały porównano wysokość stawek opłat do innych gmin Małopolski. Najwyższe, bo wynoszące 100 zł, miesięczne opłaty są w Krynicy i Słomnikach, niewiele niższe (70 zł) w Skale, Chrzanowie i Dobczycach. Porównywalne do olkuskich są opłaty w gminie Klucze (35 zł). Spośród gmin, które tak, jak Olkusz przyjęły wysokość opłat uzależnioną od minimalnej pensji krajowej, przoduje Kraków, gdzie miesięczna opłata wynosi 11 proc. najniższego wynagrodzenia, w Wolbromiu zaś 8 proc.
   Obecnie do 14 przedszkoli działających w gminie uczęszcza 1.147 dzieci, z czego 163 jest zwolnionych z opłat. Nowa uchwała zmienia nieco zasady dotyczące zwolnień z opłat. Podobnie, jak dotychczas, z opłat będą zwolnione dzieci z "zerówek", dzieci niepełnosprawne, z rodzin zastępczych, wychowywane przez samotne matki lub ojców. Utrzymano także zasadę, że burmistrz - na indywidualny wniosek - może zwolnić rodziców z opłaty stałej w szczególnie uzasadnionych przypadkach, wynikających z bardzo ciężkiej sytuacji rodzinnej dziecka. Nowością jest zwolnienie z opłat dzieci korzystających w przedszkolu z wyżywienia, jeśli jego koszty pokrywa Ośrodek Pomocy Społecznej. Obecnie w takiej sytuacji jest 53 dzieci. Nie zmieniły się zasady pobierania opłat za zajęcia dodatkowe (np. język angielski) oraz wyżywienie.
(syp)

W jaki sposób udzielane jest wsparcie w ramach mikropożyczki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie