Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dróżki trzeźwości

G
W ubiegłym roku na polskich drogach zostało zatrzymanych blisko 170 tysięcy pijanych kierowców. Alkohol jest przyczyną prawie 60 proc. wypadków drogowych, nierzadko tragicznych w skutkach. Alkohol to także często przyczyna rodzinnych dramatów.

Na "Dróżkach Trzeźwości" Fot . Archiwum Kalwaryjskiego Stowarzyszenia Trzeźwości

O podjęcie walki z alkoholizmem od wielu lat apeluje Kościół katolicki. Sierpień to dla wiernych tradycyjnie miesiąc abstynencji. Duszpasterze uzależnionych podkreślają, że nie jest to "miesiąc trzeźwości", jak się powszechnie mówi, lecz właśnie abstynencji, bo "trzeźwi mamy być przez cały rok".
- Z uzależnienia nie można wyjść samemu, to doświadczenie grupy zazwyczaj pozwala uświadomić sobie, jak głęboko tkwimy w nałogu. Wielu z nas w trakcie mityngów uświadamia sobie, że oprócz alkoholu, niewoli nas także palenie lub hazard. Osoba, która nie otrzyma pomocy specjalistów oraz grupy, często nie jest świadoma, z czym walczy - zwierza się 45-letni Jan, mieszkaniec Leńcz, wsi koło Kalwarii Zebrzydowskiej.
Mityngi, spotkania ze specjalistami od uzależnień, pomoc rodzinom alkoholików oferuje i organizuje wiele instytucji, fundacji, stowarzyszeń. Powstają one m.in. z inicjatywy katolików świeckich. Kalwaryjskie Stowarzyszenie Trzeźwości Klub Integracji Społecznej "Nowe życie" obchodziło niedawno jubi- leusz 10-lecia działalności. Przez klub przewija się w ciągu roku 100, czasem nawet 150 osób. Jeszcze więcej korzysta z prowadzonej w ramach klubu terapii uzależnień. Stałe grono członków, tych którzy nie piją już dłuższy czas, to kilkadziesiąt osób. Pozostali przychodzą, odchodzą, wracają, znów odchodzą, albo... już nie żyją, bo zapili się na śmierć - jak mówią stali bywalcy klubu.
Podobne kluby trzeźwości, organizowane przez katolików świeckich, działają również m.in. w Stryszowie, Wadowicach, Andrychowie. Przedstawiciele kalwaryjskiego chlubią się tym, że mają najwyższy procent osób z długim stażem abstynenckim.
Klub Integracji Społecznej "Nowe życie" w Kalwarii jest znany w całej Polsce. Osiem lat temu zainicjował cieszące się ogromnym powodzeniem sierpniowe spotkania uzależnionych oraz ich rodzin pod hasłem "Kalwaryjskie dróżki trzeźwości". W programie spotkania, trwającego zwykle dwa dni, jest wspólna msza św., modlitwy, ale także ognisko, grillowanie i rodzinne zawody sportowe. W organizację "dróżek trzeźwości" włączyli się ojcowie benedyktyni, gospodarze kalwaryjskiego klasztoru. Na początku odbywały się dwa razy. Tydzień przed odpustem - dróżki do Pana Jezusa. Tydzień po odpuście - dróżki do Matki Bożej. Ponieważ w "dróżkach trzeźwości" uczestniczą członkowie klubów abstynenckich nawet z odległych krańców Polski, na ich prośbę organizuje się obecnie jedno, dłuższe spotkanie w pierwszy weekend sierpnia. Z roku na rok przyjeżdża wtedy do Kalwarii coraz więcej ludzi, w tym spore grono młodych.
- Zapraszamy wszystkich, którzy nie mogą się pogodzić z plagą pijaństwa w Ojczyźnie. Cieszymy się, że wraz z osobami uzależnionymi przyjeżdżają ich rodziny - żony, dzieci. Dla człowieka, który wyszedł z alkoholizmu, walczy z nałogiem, przestaje pić, bardzo ważne jest wsparcie ze strony rodziny i ...z nieba. Bez Boga trudno zwalczyć nałóg alkoholowy. Wielu członków naszego klubu przyznaje, że bez pomocy Pana Boga nie potrafiliby zerwać z nałogiem - mówią przedstawiciele kalwaryjskiego klubu trzeźwości.
"Troska o trzeźwość jest troską o życie" - takie jest hasło tegorocznego miesiąca abstynencji w Kościele katolickim. Z tej okazji Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski przygotował list-apel do wiernych, który będzie odczytany we wszystkich parafiach w Polsce. Jak podkreśla przewodniczący Zespołu bp Tadeusz Bronakowski, "troska o trzeźwość jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stają współcześni Polacy". Ostatnie badania społeczne dotyczące poziomu abstynencji i trzeźwości wskazują bowiem na niepokojący wzrost spożycia napojów alkoholowych. Bp Bronakowski podkreśla w liście, że trzeźwość jest fundamentem troski o życie duchowe. - Beztroskie nadużywanie alkoholu stanowi przeszkodę na drodze duchowego wzrastania człowieka. Uniemożliwia życie w miłości i prawdzie, przez co jest przyczyną wielu grzechów i utrudnia pełne zjednoczenie z Bogiem oraz ludźmi. Trzeźwość jest ponadto troską o fizyczny wymiar ludzkiego życia - podkreśla hierarcha. Zwraca przede wszystkim uwagę na konieczność całkowitej abstynencji kobiet w ciąży.
Bp Bronakowski podkreśla, że ważne są nie tyle suche statystyki, lecz cierpienie i upokorzenie człowieka dotkniętego przez problemy alkoholowe, które często są źródłem przemocy wymierzonej w najsłabszych członków rodziny - dzieci i ich matki". - Wychowanie do trzeźwości musi ponadto zajmować ważne miejsce w systemie edukacyjnym. Uczniowie powinni odnajdywać w szkołach nie tylko wiedzę na temat uzależnień, ale przede wszystkim wzorce dobrych postaw - mówi hierarcha, zwracając uwagę, że wszelkie programy profilaktyczne proponujące często ciekawą formę edukacji muszą być konsekwentnie poparte postawą nauczycieli. - Jest to o tyle istotne, że warunki społeczne i środowiskowe są coraz bardziej sprzyjające propagowaniu kultury nadużywania alkoholu w szkołach, na uczelniach, w akademikach, a także podczas imprez szkolnych i studenckich - twierdzi bp Bronakowski. Przypomina on również, że "troska o trzeźwość jest również troską o gospodarczy rozwój społeczeństwa".
Biskup tarnowski Wiktor Skworc poświęcił trzeźwości homilię wygłoszoną 26 lipca podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Kingi w Starym Sączu. Ordynariusz diecezji tarnowskiej uważa, że niezbędne są nie tylko przepisy ograniczające dostęp do alkoholu, ale także zakaz jego reklamy. Biskup Skworc, który niedawno powrócił z Norwegii, mówi, że tamtejsze państwo i samorząd zapewniają obywatelom wysoką jakość życia, społeczny pokój i wolność od natrętnej reklamy alkoholu.
- Niezwykle rzadka sieć sklepów z alkoholem czyni go praktycznie nieosiągalnym dla małoletnich dzieci i młodzieży - twierdzi bp Skworc. - Tam - w tym protestanckim, ale życzliwym Polakom kraju - nie do pomyślenia jest reklama sugerująca, że alkohol gwarantuje dobrą zabawę. Czekamy zatem na inicjatywy, aby reklama alkoholu została w naszym kraju ustawowo zakazana. Hierarcha nie przyjmuje do wiadomości argumentów ekonomicznych. Twierdzi, że według szacunkowych obliczeń koszty szkód wynikających z używania i nadużywania alkoholu co najmniej pięciokrotnie przewyższają wpływy budżetowe z akcyzy i innych opłat.
Grażyna Starzak
[email protected]
Warto wiedzieć
Przy klasztorze oo. Benedyktynów w Kalwarii Zebrzydowskiej jest Punkt Konsultacyjny dla osób uzależnionych od alkoholu. Punkt ten stanowi miejsce pierwszego kontaktu dla osób z problemem alkoholowym. Można tam zasięgnąć informacji o chorobie alkoholowej i możliwościach leczenia osób uzależnionych oraz ich rodzin, jak również o istniejących grupach wsparcia. Oprócz tego udzielane są porady na temat sposobów i możliwości rozwiązywania problemów w rodzinach dotkniętych chorobą alkoholową. Ponadto można uzyskać informacje na temat poszczególnych etapów rozwoju choroby alkoholowej, bezsilności, zapobiegania nawrotom picia oraz jak radzić sobie ze złością i stresem, jak pomóc osobom współuzależnionym. Są tam też dostępne wykazy punktów terapeutycznych, grup wsparcia i placówek lecznictwa odwykowego działających na terenie całego kraju. Istnieje możliwość podjęcia terapii, która jest prowadzona przy Klubie Abstynenta w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Punkt Konsultacyjny prowadzony jest przez osoby, które ukończyły Studium Duszpasterstwa Trzeźwości przy Kurii Metropolitarnej w Krakowie oraz przez trzeźwiejących alkoholików z kilkuletnim stażem trzeźwości.
Punkt konsultacyjny mieści się w Domu Pielgrzyma pw. św. Jana z Dukli, I piętro, pokój nr 11. Czynny jest w każdą sobotę w godz. 14.00 - 18.00.
Szczegółowe informacje na temat Kalwaryjskiego Stowarzyszenia Trzeźwości Klub Integracji Społecznej "Nowe Życie", który organizuje "dróżki trzeźwości" można uzyskać pod numerem telefonu: 663520948 lub e - mail: [email protected]
Redakcja Programów Katolickich Telewizji Kraków zaprasza na program z cyklu Wiara i życie "Bądźmy uczniami Chrystusa". W programie relacja z 28. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. Emisja w piątek, 7 sierpnia o godz. 19.25 i w sobotę, 8 sierpnia o godz. 8.00 w TVP Kraków.
(G)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski