Druga Strona Regionu

Redakcja
Leśny Dziennik

Bielinek

O kapustniku przypomniałem sobie gdy okazało się, że nie mam zdjęcie najbardziej pospolitego motyla Polski. Z aparatem w ręce wybrałem się na łąkę, mniemając, iż po kwadransie najdalej wrócę z ładnym portretem białego motyla. Figa z makiem. Nad kwiatami latały roje owadów, rozmaitych motyli, ale bielinka kapustnika ani śladu. Nawet nad zagonem dopiero co posadzonej kapusty i grządkami kalarepy nie uświadczyłem ani jednej sztuki. Zacząłem sobie przypominać, kiedy ostatni raz widziałem tego dużego, charakterystycznego dużego motyla z czarnymi kropkami na skrzydłach. Wyszło mi, że było to bardzo dawno temu. Potem próbowałem znaleźć gąsienice na kapustnych warzywach, ulubionym przysmaku motyla, ale też bez skutku. Wygląda na to, że niegdysiejsza zmora warzywników, książkowy przykład szkodnika, którego portrety widniały w każdym podręczniku do przyrody, przepadła bez wieści. Niegdyś białe roje motyli unosiły się nad każdym ogrodem, tabuny gąsienic dziurkowały ku rozpaczy rolników główki kapusty, a dzisiaj bielinek kapustnik stał się rzadszy, niż wspaniały i objęty ochroną paź królowej. Nie wiem, co "groźnemu" szkodnikowi zaszkodziło: czy masowe używanie owadobójczej chemii, czy jakaś motyla epidemia, ale wygląda na to, że bielinek kapustnik po prostu wymarł. Owszem, latają gdzieniegdzie białe motyle, ale są to znacznie mniejsze bielinki rzepniki. Jedyne okazy poszukiwanego przeze mnie motyla to stare, szkolne kolekcje w pudełeczkach z szybką, gdzie na zasuszonym liściu kapusty przyklejono wypchaną gąsienicę, poczwarkę i nabite na szpilkę wyblakłe motyle. I tyle zostało z postrachu grządek z warzywami, bezwzględnego szkodnika o nazwie bielinek kapustnik.

Grzegorz Tabasz

Czerwiec z PTT

Nowosądecki Oddział "Beskid" Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego - jak co roku - zaczyna czerwiec od prezentu dla dzieci. Ale zaprasza je również, podobnie jak wszystkich chętnych, na pozostałe imprezy miesiąca.

4 czerwca - Dzień Dziecka - Rabkoland. Wyjazd o godz. 8 spod DKK. W programie: zwiedzanie Rabki, pomnik św. Mikołaja, Muzeum Orderu Uśmiechu, gry i zabawy w Rabkolandzie, przejazd autobusem retro. Koszt: członkowie PTT, młodzież, studenci 9 zł, pozostali 12 zł. Cena zawiera: przejazd autokarem i ubezpieczenie NNW.

5 czerwca: Pieniny - Haligowskie Skałki. Wyjazd o godz. 8 z dworca PKS. W programie: Leśnica i Czerwony Klasztor (słowacka cześć Pienin).

12 czerwca - Bieszczady. Wyjazd o godz. 6 spod DKK. W programie: Izba pamięci Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, Pasmo Chryszczatej, Jeziorka Duszytańskie. Koszt: członkowie PTT, młodzież, studenci 23 zł, pozostałe osoby 28 zł. Cena zawiera: przejazd autokarem i ubezpieczenie NNW.

19 czerwca - Beskid Niski. Wyjazd o godz. 6 spod DKK. W programie: wyjście na najwyższy szczyt Beskidu Niskiego - Lackową. Wyjście z Wysowej Zdroju, Przełęcz Beskid, Ostry Wierch, Lackowa, Czerteż, Dzielec. Koszt: członkowie PTT, młodzież i studenci 11 zł, pozostałe osoby 15 zł. Cena zawiera: przejazd autokarem i ubezpieczenie NNW.

24 - 26 czerwca - Pogórze Przemyskie oraz Lwów. W programie: Zamek Okrzykoń (Rezerwat "Prządki"), zamek Krasiczyn, Przemyśl - miasto wielu kultur (forty, przemyski zamek), Lwów - miasto Wschodu i Zachodu, Kalwaria Pacławska, Suchy Ubocz (najwyższe wzniesienie Pogórza), Arłamów (miejsce internowania Lecha Wałęsy), Dukla (pustelnia bł. Jana z Dukli). Koszt: członkowie PTT 85 zł, pozostali 100 zł. Cena zawiera przejazd, noclegi oraz ubezpieczenie NNW. Zapisy: BT "Turysta", ul. Św. Ducha, tel. 442-11-01.

Informacje i zapisy na wycieczki - BP Artus Turist Rynek 15 oraz Centrum Informacji Turystycznej Piotra Skargi 2. (jaz)

Nowy księgowy

Po 43 latach pracy na emeryturę przeszła Genowefa Czaja, dyrektor Wydziału Księgowości Budżetowej Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Jak przystało na dokładną księgową, pani Genowefa wyliczyła, że rachunkami zajmuje się od 500 miesięcy. Najpierw pracowała w Nowosądeckim Kombinacie Budowlanym, a od 1989 roku aż do wczoraj w Urzędzie Miasta. W tym czasie sporządziła ponad sto pięćdziesiąt bilansów. W pracy znana była ze skrupulatności i dokładności. Wczoraj otrzymała kwiaty i podziękowania od swojego ostatniego przełożonego - prezydenta Józefa A. Wiktora.

Miejsce Genowefy Czai zajął wyłoniony w drodze konkursu 34-letni Wiesław Toczek z Krynicy, absolwent krakowskiej Akademii Ekonomicznej.

(MONK)

Glukometr

do testowania

Zarząd Powiatowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Nowym Sączu otrzymał do testowania glukometr dla niewidomej, lub niedowidzącej osoby, chorującej na cukrzycę. Niewielki aparat, służący diabetykom do badania poziomu cukru, wypożyczyła sądeckiemu Zarządowi PSD firma Rosche. Urządzenie, które wyróżnia się od innych glukometrów tym m. in., że ma wbudowany zestaw głośnomówiący, będzie testowane przez pół roku. Glukometr w czasowe użytkowanie otrzyma sądeczanka, jedna z podopiecznych Polskiego Związku Niewidomych. Tego rodzaju urządzenia ułatwiłyby bardzo życie blisko 70 osobom, chorującym na cukrzycę, które na wskutek powikłań tego schorzenia straciły całkowicie wzrok, lub osobom w znacznym stopniu niedowidzącym. (MIGA)

WSB-NLU

potwierdziło jakość

Wyższa Szkoła Biznesu-NLU w Nowym Sączu znalazła się w gronie 50 niepaństwowych uczelni w całym kraju, które otrzymały certyfikat "Wiarygodna Szkoła". Władze uczelni odbiorą go 7 czerwca w siedzibie Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu.

Akcję certyfikacji uczelni niepaństwowych na rok akademicki 2005/2006 prowadziło po raz pierwszy Akademickie Centrum Informacyjne z Poznania. Rozesłało ono informacje o niej do ponad 300 uczelni tego typu, działających w całym kraju. Zgłoszenia odesłało do Poznania 60 z nich. 50 uzyskało takie certyfikaty.

- Uczelnie te otrzymały prawo posługiwania się znakiem "Wiarygodna Szkoła" - powiedziała "Dziennikowi" Agnieszka Szczepanek-Moskal, dyrektor ds. marketingu Akademickiego Centrum Informacyjnego w Poznaniu. - Ocenie podlegały m. in.: zawartość witryn internetowych uczelni i materiały promocyjne. Sprawdzana była zgodność znajdujących się w nich treści ze stanem faktycznym. Każda z uczelni była także wizytowana. Będziemy je promować. Celem tego projektu jest przede wszystkim uwiarygodnienie działań szkół wyższych w oczach maturzystów.

- Certyfikat jest zewnętrznym potwierdzeniem jakości naszej uczelni - uważa Andrzej Gwiżdż, prorektor ds. dydaktycznych WSB-NLU w Nowym Sączu.

(MIGA)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie