Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugie życie weterana polskiej elektroniki

Paweł Gzyl
Eugeniusz Rudnik
Eugeniusz Rudnik fot. Archiwum
Muzyka. Narodowe Centrum Kultury razem z wytwórnią Requiem opublikowało 4-płytowy boks z nagraniami legendarnego pioniera rodzimej elektroniki – Eugeniusza Rudnika. „Miniatury” zawierają też reinterpretacje jego utworów w wykonaniu młodych artystów.

Kompozytor ma obecnie 83 lata. Zaczął tworzyć pięć dekad temu, działając w warszawskim Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Dźwiękowe kolaże, realizowane przy pomocy cięcia i klejenia taśmy analogowej, doceniano wtedy głównie za granicą.

– Podczas jednej z moich wizyt u Eugeniusza Rudnika przekazał mi on dziesięć płyt zawierających jego krótkie formy audio z lat 1975–1995 i zapytał, czy nie mam pomysłu na ich wydanie. Kiedy już dobrze się z nimi zapoznałem, dokonałem selekcji i zaproponowałem podział tematyczny na trzy kompakty – mówi Marek Horodniczy z NCK.

Ostatecznie wydawnictwo przyjęło formę wyszukanej edytorsko „kostki”, wzbogaconej o dodatkową płytę z interpretacjami prac Rudnika, plakatami i fragmentem oryginalnej taśmy używanej przez kompozytora.

Oprócz autorskich nagrań Rudnika w skład „Miniatur” weszła również płyta z reinterpretacjami jego kompozycji dokonanymi przez czterdziestu twórców z polskiej sceny elektronicznej.

– Od dłuższego czasu trwa moda na analogową elektronikę. Młodych ludzi uwodzą brzmienia starych syntezatorów. Siłą rzeczy poszukuje się też korzeni polskiej muzyki elektronicznej i dociera do kompozycji Bogusława Schaeffera, Krzysztofa Pendereckiego, Bohdana Mazurka czy właśnie Eugeniusza Rudnika – wyjaśnia Marek Horodniczy.

„Miniatury” to nie pierwsze wznowienie muzyki Rudnika. Już rok temu ukazała się płyta „ERdada na taśmę” nakładem NCK i Requiem. To nie koniec – oba wydawnictwa planują dalszą penetrację archiwów Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia i kolejne reedycje najciekawszych nagrań.

Obecnie w kinach można oglądać dokumentalny film poświęcony Eugeniuszowi Rudnikowi – „15 stron świata”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski