Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druh Władek już zidentyfikowany przez św. Piotra. Teraz uśmiecha się z góry

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Major harcmistrz Władysław Zawiślak zmarł w wieku 98 lat
Major harcmistrz Władysław Zawiślak zmarł w wieku 98 lat Fot. Anna Kaczmarz
Nie znał nawet swojego rodowego nazwiska, ponad 80 lat był harcerzem, a jako żołnierz AK uczestniczył w akcjach dywersyjnych podczas II wojny światowej. Nie miał łatwego życia, ale zawsze pogodny, uśmiechnięty i energiczny z życzliwością podchodził do ludzi. Taki był druh Władek, niektórym znany z pseudonimów „Traugutt”, „Wierny Boj”, „Wrzos”. To major harcmistrz Władysław Zawiślak. Za kilka dni kończyłby 98 lat. Zmarł 5 października 2020 roku. W piątek 9 października w Bibicach w gminie Zielonki zorganizowano mu pogrzeb.

FLESZ - Cała Polska w strefie żółtej

- Pasjonat historii, dziejów najnowszych, propagator idei harcerskich, wychowawca młodych ludzi i wielki nauczyciel patriotyzmu - tak o druhu Władku mówią jego znajomi i koledzy z Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Trudno zliczyć i spisać organizacje, do których należał Władysław Zawiślak. Harcerz Rzeczypospolitej, który swoją przygodę z harcerstwem zaczynał w latach 30. ubiegłego wieku w Dąbrowie Tarnowskiej. W czasie II wojny światowej działając w Szarych Szeregach uczestniczył w akcjach dywersyjnych, ukrywał broń i amunicję na potrzeby AK, kolportował prasę podziemną.

Po wojnie przewodził organizacji antykomunistycznej Polska Straż Przednia. Za co był kilka lat więziony w Rawiczu. Po latach wrócił do Szarych Szeregów. Był instruktorem i wychowawcą w krakowskim szczepie Huragan, działał w Klubie Inteligencji Katolickiej i Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” oraz Małopolskiej Fundacji Rolniczej.

Zawiślak za życia opowiadał nam, że wiele czasu poświęcił na szukanie swoich przodków. Jednak bezskutecznie. Przyznawał, że nie nosi prawdziwego nazwiska.

- Tego rodowego nie znam. Jeden z moich przodków po powstaniu narodowo-wyzwoleńczym, w którym brał udział, uciekał z terenów Rosji przed żandarmerią carską. Przekroczył Wisłę i dla bezpieczeństwa zmienił nazwisko - został Zawiślakiem - opowiadał przed kilkoma laty. - Zawsze chciałem odszukać przodków, ale nie udało mi się. Teraz myślę, że św. Piotr ma wszystkie dane i nie będzie miał kłopotu, żeby mnie zidentyfikować - żartował wówczas druh Władek.

Organizacjom patriotycznym i społecznym poświęcał mnóstwo czasu. Ale zdążył zdobyć wykształcenie. Został inżynierem budownictwa jako absolwent Politechniki Krakowskiej oraz ekonomistą jako absolwent Akademii Handlowej w Krakowie.

Zawodowo pracował jako inżynier. - Budowałem np. drogi, także tę z Bibic do Zielonek. Teraz mieszka niedaleko, bo w czasie tych prac to miejsca spodobało mi się i tu się osiedliłem - mówił przed laty.

Jego znajomi z IPN zwracają uwagą na jego niezwykłe zaangażowanie w życie społeczne, optymizm, życzliwość dla ludzi i wierność ideałom patriotycznym. Za swoją działalność zdobył wiele odznaczeń. W 1986 roku w Londynie otrzymał Krzyż Armii Krajowej i Medal Wojska; w 1990 Odznakę Akcji „Burza”; w 2001 Odznakę Weterana Walk o Wolność i Niepodległość; w 2012 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Medal „Pro Memoria” i Złoty Medal Wdzięczności im. A. Małkowskiego, w 2014 Krzyż honorowy ZHR „Pro Amico”, a potem Złotą Odznaka Honorowa Województwa Małopolskiego.

Jednym z ważnych odznaczeń był też Order Uśmiechu - najsłoneczniejsze z odznaczeń, przyznawane przez dzieci. One też zauważyły, że Zawiślak jest zawsze pogodny, uśmiechnięty, życzliwy. Młodych harcerzy „zarażał” swoim patriotyzmem, jeździł do szkół i uczy dzieci historii, opowiadał o czasach wojennych. Gdy odbierał Order Uśmiechu złożył ślubowanie: „Przyrzekam być pogodnym i dzieciom radość przynosić”. I z tego wywiązywał się zawsze.

Nagrody powiatu krakowskiego i starosty rozdane. Są laureaci...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski