Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druhowie działają już od stu lat

Redakcja
Od niedzieli w tarnowskim Muzeum Okręgowym czynna jest wystawa poświęcona stuleciu harcerstwa. Fot. Janusz Smoliński
Od niedzieli w tarnowskim Muzeum Okręgowym czynna jest wystawa poświęcona stuleciu harcerstwa. Fot. Janusz Smoliński
W niedzielę w Muzeum Okręgowym otwarto wystawę zorganizowaną z okazji przypadającego w tym roku stulecia harcerstwa w Polsce. Licznie przybyli na nią tarnowscy druhny i druhowie, którzy dzień wcześniej wybrali się na wycieczkę śladami pierwszych harcerzy do Żółkwi i Lwowa.

Od niedzieli w tarnowskim Muzeum Okręgowym czynna jest wystawa poświęcona stuleciu harcerstwa. Fot. Janusz Smoliński

TARNÓW. Tarnowscy harcerze najpierw pojechali w sobotę do Lwowa, a w niedzielę uczestniczyli w wernisażu okolicznościowej wystawy w Tarnowie

Autorem wystawy jest tarnowski pasjonat historii skautingu, Marek Popiel. Zbiory i eksponaty prezentowane w Muzeum pochodzą właśnie z jego zbiorów. Dotyczą pierwszych trzech lat harcerstwa, 1911-13.

- Dwie osoby w Tarnowie zajmują się tematyką harcerstwa, zbierają pamiątki i publikują na ten temat, druh Marek Popiel i druhna Maria Żychowska - mówił podczas wernisażu dyrektor tarnowskiego Muzeum, Adam Bartosz. - To już kolejna wystawa przygotowaną przez jedną z tych osób na przestrzeni lat.

Eksponaty prezentowane obecnie w siedzibie Muzeum przy tarnowskim Rynku to efekt poszukiwań Marka Popiela prowadzonych przez ostatnie ćwierć wieku.

- Niestety zachowało się niewiele pamiątek z tamtych lat - mówił na otwarciu wystawy druh Marek Popiel. - Dwie wojny skutecznie zniszczyły dorobek harcerstwa z tamtego okresu, a nawet sami harcerze niszczyli wtedy dokumenty, bo obawiali się, że wpadną one w ręce Rosjan lub Niemców.

Wystawę otwarto w Muzeum 22 maja, bo w niedzielę upłynęło dokładnie sto lat od czasu odczytania pierwszego rozkazu harcerskiego we Lwowie. Początki harcerstwa polskiego rodziły się właśnie w mieście Semper Fidelis. Stamtąd idee skautowe szybko przedostały się do Tarnowa.

Twórca skautingu, Andrzej Małkowski przyjechał w 1911r. ze Lwowa do Tarnowa i tym sposobem stał się założycielem tarnowskiego harcerstwa. 5 listopada 1911r. założył pierwszą drużynę skautową w Tarnowie. Spotkanie tarnowskich harcerzy odbyło się wtedy w obecnej siedzibie Teatru im. Ludwika Solskiego, który kiedyś był budynkiem tarnowskiego "Sokoła".

Prezentowane na wystawie w Muzeum plansze z archiwalnymi fotografiami dotyczącą zresztą okresu lwowskiego harcerstwa. Autorem fotografii był druh Michał Affanasowicz, drużynowy VI Lwowskiej Drużyny Skautowej. Prezentowane fotografie wykonane zostały przez niego w latach 1911-13 i przedstawiają lwowskich druhów m.in. podczas ćwiczeń wodnych pod Lwowem.

Michał Affanasowicz zmarł w Krakowie w 1949r., spoczywa na Cmentarzu Rakowickim. W czasie wojny był dyrektorem szkoły mechanicznej w Dębicy. Pozostawił po sobie unikalnych 59 fotografii z pierwszych lat harcerstwa, z których 38 prezentowanych jest teraz w Muzeum.

Poza fotografiami na wystawie jest także wiele książek pochodzących z pierwszych lat skautingu na ziemiach polskich.

Tarnowscy harcerze pamiętali o lwowskich korzeniach harcerstwa. Na dzień przed wernisażem wystawy, w sobotę wybrali się na wycieczkę śladami pierwszych druhów do Lwowa i Żółkwi, gdzie złożyli kwiaty na grobie druha Kazimierza Wyrzykowskiego. Wyrzykowski był jednym z twórców lwowskiego skautingu przed stu laty i pierwszym naczelnikiem lwowskich skautów.

Gośćmi podczas wernisażu wystawy w niedzielę byli również starsi wiekiem druhowie, Jerzy Pertkiewicz i Zbigniew Banaś. Był też oczywiście Maksym Pękosz, komendant hufca ZHP im. generała Józefa Bema w Tarnowie.

Janusz Smoliński

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski