Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druhowie na harcerskim szlaku

Redakcja
Siwe włosy, twarze, na których znać przeżyte lata, mundury ozdobione licznymi odznaczeniami, a nade wszystko niegasnąca energia i wzajemna życzliwość - 18 grudnia na tradycyjnej zbiórce opłatkowej spotkali się członkowie Kręgu Seniorów-Kombatantów Krakowskiej Chorągwi ZHP.

Średnia wieku członków Kręgu Seniorów-Kombatantów Krakowskiej Chorągwi ZHP wynosi, bagatela, 80 lat...

Na okoliczność spotkania jedna z sal komendy Chorągwi przy ul. Karmelickiej 31 w Krakowie zmieniła się w przytulną izbę. Na środku pojawił się duży stroik ze świecą, w kącie mała szopka z płonącym Betlejemskim Światełkiem Pokoju, a na stołach poczęstunek. Na opłatkowe spotkanie przybyło kilkanaście osób - członków Kręgu Seniorów i zaproszonych gości. Po wprowadzeniu proporca i odśpiewaniu hymnu ZHP wszystkich powitał w serdecznych słowach druh Lechosław Ciepichał, komendant Kręgu: - Cieszę się, że znów mogliśmy się tu o tej porze roku spotkać. Cieszę się, że wbrew najrozmaitszym przeciwnościom, znów nam się to udało.

\*\*\*

Uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe świadectwa przyrzeczenia złożonego przez krakowskich harcerzy na Błoniach dnia 1 sierpnia 2007 r. podczas zlotu zorganizowanego przez Krąg. Następnie, zgodnie z harcerską tradycją, wniesiono Betlejemskie Światełko Pokoju, a honorowi goście Kręgu rozpalili od niego wielką świecę stojącą w stroiku. Życzenia od Referatu Seniorów i Starszyzny Harcerskiej Chorągwi przekazała jego kierowniczka druhna Anna Zaleska.: - Zdrowia, dalszej aktywnej działalności i by ten wasz piękny szlak harcerski przekazywać młodemu pokoleniu. Druhna Zaleska przeczytała także poświęcony Bożemu Narodzeniu piękny fragment tekstu Romana Brandstaettera.
Kolejnym punktem spotkania było wręczenie druhowi Ferdynandowi Kijakowi tytułu Honorowego Seniora Kombatanta z okazji jego 85. urodzin. Sylwetkę jubilata przedstawił druh Tadeusz Siuda. Ferdynand Kijak, aktor, harcerz, kombatant, urodził się w Krakowie w 1922 r. Z harcerstwem związał się w wieku 11 lat. W czasie okupacji należał do słynnej krakowskiej konspiracyjnej drużyny harcerskiej "Bellafenita". Po wojnie Ferdynand Kijak - od zawsze zafascynowany aktorstwem - rozpoczął studia w Wyższej Szkole Aktorskiej. Później pracował w Teatrze Młodego Widza, Teatrze Rozmaitości i teatrze "Bagatela". Występował też w Teatrze Starym i Teatrze im. Słowackiego. W sumie zagrał w 120 sztukach. Prócz serdecznych życzeń urodzinowych i wspomnianego tytułu Honorowego Seniora Kombatanta druh Kijak otrzymał także pięknie wydaną pamiątkową Jednodniówkę Kręgu poświęconą jego osobie. Nie zabrakło też tradycyjnego harcerskiego okrzyku "Czuj, czuj, czuwaj!" na cześć jubilata.
Po tej miłej uroczystości komendant Kręgu druh Ciepichał złożył wszystkim obecnym świąteczne życzenia, a uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem. Życzono sobie zdrowia, wytrwałości, dobrego samopoczucia i owocnej dalszej harcerskiej pracy. Po życzeniach odśpiewano kolędy.

\*\*\*

Zgodnie z harcerskim zwyczajem, na spotkaniu nie mogło zabraknąć gawędy. Wygłosił ją Lechosław Ciepichał, a jej tytuł brzmiał: "Ziemia jest wielką jabłonią".
- Prawo harcerskie w swoim szóstym punkcie mówi: harcerz miłuje przyrodę. Rozumiem to tak: harcerz miłuje przyrodę w całym jej ogromie, a więc nie jedno drzewo, jedną roślinę czy jedno zwierzę. Miłuje całą biosferę, która nas otacza i która pozwala nam ze sobą współżyć i z siebie czerpać - mówił druh Ciepichał. Po gawędzie plany Kręgu na nowy 2008 r. przedstawił druh Tadeusz Siuda. Aktywności i liczby zamierzeń harcerskim seniorom mogłaby pozazdrościć niejedna młodzieżowa organizacja. Już 15 stycznia seniorzy spotkają się na zbiórce noworocznej. 22 lutego odbędzie się zbiórka z okazji harcerskiego Dnia Myśli Braterskiej połączonego z obchodami jubileuszu 70 lat służby harcerskiej pięciu członków Kręgu. Z kolei na 17 czerwca zaplanowano uroczyste ognisko w Olszanicy i jubileusze 80-lecia kolejnych czterech druhów. 2 września odbędzie się jubileusz 85-lecia druha M. Mikosia. Przez cały rok Krąg będzie brał udział w imprezach harcerskich i uroczystościach państwowych. Znajdzie się wśród nich msza za Olgę i Tadeusza Małkowskich, obchody 3-Majowe, wrześniowy Zlot Chorągwi Krakowskiej, listopadowe odwiedziny grobów zmarłych członków Kręgu, obchody Święta Niepodległości, udział w przekazaniu Betlejemskiego Światełka Pokoju. Ponadto w pierwszy i ostatni wtorek miesiąca odbywają się zebrania Rady Kręgu - w sumie 19 spotkań. A przypomnijmy, że średnia wieku członków Kręgu wynosi, bagatela, 80 lat...
Na opłatkowym spotkaniu nie mogło zabraknąć komendanta Chorągwi Krakowskiej harcmistrza Andrzeja Żugaja, który pojawił się, by podziękować swoim seniorom za wytrwałą służbę i złożyć im świąteczne życzenia.
- Dziękuję wam bardzo, że jesteście, proszę o jeszcze i proszę o wsparcie we wszystkich naszych działaniach. Zwłaszcza że zbliżamy się do jubileuszu 100-lecia harcerstwa, które odbędzie się w Krakowie w 2010 roku. Życzę spokojnych, wesołych świąt, zadowolenia z siebie i z tego, co się robi dla innych. I oczywiście błogosławieństwa Bożego - mówił komendant Żugaj. Po poczęstunku kawą, herbatą i ciastami harcerze-seniorzy odśpiewali w pożegnalnym kręgu pieśń "Idzie noc", a na zakończenie spotkania zabrali do domów "ciepło z ognia betlejemskiego".

\*\*\*

Harcerski Krąg Seniorów-Kombatantów powstał w Krakowie w 1990 r. Jest jedynym w Polsce kręgiem seniorskim ZHP skupiającym kombatantów II wojny światowej, będących członkami Szarych Szeregów. W pierwszej kolejności do Kręgu przystąpili członkowie krakowskiego konspiracyjnego harcerstwa z drużyny "Bellafenita" i Poczty PCK. Później dołączyli do nich harcerze - obrońcy Lwowa w 1939 r. oraz jedenastoosobowa grupa harcerzy z kieleckich Szarych Szeregów obecnie mieszkających w Krakowie. Dziś Krąg liczy 33 osoby. Jego działalnością kieruje Rada z komendantem na czele. Praca społeczna trwa cały rok. Od osiemnastu lat niezmiennie członkowie Kręgu spotykają się w każdy pierwszy i ostatni wtorek miesiąca. W ciągu kilkunastu lat swego istnienia społeczność krakowskich harcerzy-seniorów doprowadziła do odsłonięcia i poświęcenia czterech tablic pamiątkowych związanych z najnowszą historią harcerstwa. Krąg ufundował także urnę ziemi z miejsc martyrologii krakowskich harcerzy. W 2006 r. przedstawiciele Kręgu przekazali urnę do Mauzoleum Harcerstwa w Toruniu. Seniorzy organizują uroczystości pogrzebowe z ceremoniałem wojskowym i harcerskim. Każdego roku mobilizują harcerzy z całej Małopolski do obchodzenia Miesiąca Pamięci Narodowej. Z kolei w Zaduszki na wszystkich grobach zmarłych członków Kręgu składane są chorągiewki żałobne i zapalane znicze.
Krąg nie zapomina też o żywych. Pod jego egidą pisane są wspomnienia, wydawane jednodniówki i książki. Na zbiórkach obchodzone są uroczyście jubileusze harcerskiej służby oraz urodziny 80- i 85-latków. Reprezentanci Kręgu zostali przyjęci na prywatnej audiencji przez Metropolitę Krakowskiego ks. kard. Stanisława Dziwisza, a z okazji 100-lecia skautingu kardynał przekazał na adres Kręgu błogosławieństwo dla wszystkich polskich harcerzy i skautów Europy. W ramach obchodów tej ważnej rocznicy seniorzy zorganizowali 1 sierpnia 2007 r. dużą uroczystość na Błoniach. O świcie tego dnia 500 harcerzy i harcerek odnowiło przyrzeczenie harcerskie i nawiązało łączność telefoniczną ze skautami całej Polski i Europy.
O tym, że działalność środowiska seniorów jest zauważana i doceniania, świadczy choćby fakt uhonorowania całego Kręgu medalem "Honoris Gratia" za zasługi dla Miasta Krakowa oraz Odznaką Honorową 12. Pułku Piechoty AK za szerzenie patriotyzmu i podtrzymywanie pamięci narodowej.
Tekst i fot.: PAWEŁ STACHNIK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski