Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druzgocąca ocena samorządów

Redakcja
(INF. WŁ.) Zaledwie 16 proc. Polaków pozytywnie ocenia kończącą się kadencję samorządów, co piąty nie ma na ten temat zdania, ale aż 62 proc. uważa ostatnie 4 lata działań samorządów za nieudane. Tak druzgocąca ocena samorządów wynika z sondażu przeprowadzonego przez Pracownię Badań Społecznych na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Tylko 16 proc. pytanych uważa kończącą się kadencję za udaną

   Na pytanie: "czy uważa pan(i) kończącą się kadencję samorządów za udaną?", zaledwie 2 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a tylko 14 proc. - "raczej tak". Nie potrafiło dokonać oceny 22 proc. ankietowanych, ale zdecydowanie negatywnie oceniło ostatnie 4 lata działań samorządu 24 proc. pytanych, a raczej negatywnie - 38 proc. Żadnej styczności z radnym w ciągu ostatnich 4 lat nie miało 75 proc. ankietowanych.
   Przy tej fatalnej ocenie obywateli stosunkowo najlepiej wypadają gminy. To właśnie gminy wskazywano najczęściej (59 proc.) jako ten szczebel samorządu, z którego mieszkańcy są najbardziej zadowoleni. Najlepszą ocenę wystawiło powiatom tylko 13 proc., a województwom - zaledwie 9 proc. ankietowanych.
(GEG)
   Tak jak można się było spodziewać, samorządowcy nie zgadzają się z tak krytyczną oceną wyborców. Z jednej strony rzeczywiście samorządy nie zasłużyły na tak kiepską notę, ale z drugiej - same są sobie winne, bo nie potrafią pokazać pozytywnych efektów swojej działalności.
   Dla obywatela najważniejsze jest, by wiedział, do kogo może zwrócić się o pomoc, a obecna struktura administracji rządowej i samorządowej nie ułatwia orientacji.
GRZEGORZ SKOWRON
   ANDRZEJ SASUŁA, wicemarszałek województwa małopolskiego: - Zła ocena samorządu wynika ze złej oceny działań państwa, bo samorząd jest częścią tego państwa. Gdyby zapytać mieszkańców o kompetencje powiatów i województw, to ponad 90 proc. nie potrafiłoby podać, czym te jednostki samorządu się zajmują - z tego wynika kiepska ocena powiatów i województw, bo do gmin i tego, za co one odpowiadają, zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Po 2-3 kolejnych kadencjach będziemy już dobrze rozróżniać te kompetencje. Jako jedyne województwo na tak szeroką skalę konsultowaliśmy strategię rozwoju województwa i choć kilka tysięcy osób wypowiedziało się o planach rozwoju regionu, to zdaję sobie sprawę z tego, że to zbyt słaby kontakt z mieszkańcami.
   RUDOLF BORUSIEWICZ, sekretarz Związku Powiatów Polskich: - Wyniki tego sondażu to efekt braku kropki na "i" przy wprowadzaniu reformy samorządowej. Przez kilka lat nie udało się wprowadzić właściwej konstrukcji finansowania jednostek samorządowych - nie zapewniono właściwego finansowania zadań powierzonych samorządom, stąd zniecierpliwienie i niezadowolenie mieszkańców. Do tego dochodzi jeszcze generalne niezadowolenie z sytuacji w kraju i niespełnienia coraz większych oczekiwań. Gdy jednak przyjrzymy się poszczególnym dziedzinom, to trudno nie zauważyć uporządkowania, które zawdzięczamy właśnie samorządom. Coraz częściej pojawia się pogląd, że w ciężkiej sytuacji finansów publicznych nie stać nas na prawidłowy system finansowania samorządów, ale tak naprawdę to jest właśnie ratunek w tej sytuacji. Podkreślam: nie chodzi o zwiększenie pieniędzy, ale o prawidłową strukturę dochodów samorządów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski