Drużyna AGH zamierza walczyć o medal

Artur Bogacki
Siatkarze AGH zajęli 7. miejsce w I lidze, teraz czas na walkę w AMP
Siatkarze AGH zajęli 7. miejsce w I lidze, teraz czas na walkę w AMP Fot. Artur Bogacki
Siatkówka. Drużyny AGH Kraków męska i żeńska powalczą w finałowym turnieju Akademickich Mistrzostw Polski, który od piątku do niedzieli odbywać się w będzie w Opolu.

Kandydatem do zajęcia miejsca na podium jest zespół mężczyzn. W akademickich rozgrywkach w tym sezonie występuje w takim składzie, jak w rozgrywkach I ligi pod szyldem AGH (sezon ukończył na 7. pozycji), a dodatkowo wspierany jest przez Adama Smolarczyka (występował w I-ligowym Exact Systems Norwid Częstochowa).

Ekipa AGH bez problemu poradziła sobie w małopolskiej lidze, a przez ogólnopolski półfinał AMP w Rzeszowie przeszła jak burza - zajęła 1. miejsce, nie tracąc ani jednego seta. Trener siatkarzy Andrzej Kubacki nie kryje, że dobry wynik w AMP to jeden z celów zespołu. Przed rokiem w finale we Wrocławiu drużyna uplasowała się tuż za podium, na 4. pozycji.

- Jedziemy z dużymi nadziejami, chcemy walczyć o medal, najlepiej o złoty - przyznał Kubacki. - Poziom tych rozgrywek się podnosi, kluby i uczelnie przywiązują do nich większą wagę. To specyficzny turniej, trzeba do się niego specjalnie przygotować. Mecze są do dwóch wygranych setów, ale już od rana i __co kilka godzin (pierwszego dnia krakowianie grają o godz. 10.45 i 17 - przyp.). Faworytami będą zespoły, w których są zawodnicy związani z PlusLigą, jak na przykład z Rzeszowa i __Gdańska.

Drużyna spod Wawelu grać będzie w grupie B, w której zmierzy się kolejno z Politechniką Opolską, Uniwersytetem Szczecińskim i WSWFiT Białystok. Dwa najlepsze zespoły z każdej z czterech grup awansują do ćwierćfinałów.

Żeńska ekipa AGH, oparta na II-ligowym składzie, w stawce 16 zespołów zagra w grupie C z: AWF Warszawa, AWF Wrocław i Uniwersytetem Gdańskim. Faworytami turnieju kobiet są zespoły oparte na zawodniczkach występujących na co dzień w wyższych ligach, m.in. I-ligowe drużyny są w Krośnie, Opolu, Warszawie i Gliwicach. Przed rokiem siatkarki AGH zajęły w finale 11. miejsce.

U kobiet złota broni ALK Warszawa. W turnieju mężczyzn nie ma mistrza - PWSZ Nysa.