Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewa na pl. Inwalidów zyskały niecodzienną ochronę

Piotr Drabik
Krakowscy poeci, pieśniarze i artyści włączyli się w obronę drzew na placu Inwalidów. Nie chcą ich wycinki
Krakowscy poeci, pieśniarze i artyści włączyli się w obronę drzew na placu Inwalidów. Nie chcą ich wycinki FOT. ANDRZEJ BANAŚ
Śródmieście. Nietypową akcją społeczną przeciwnicy powstania podziemnego parkingu chcą walczyć o zieleń w centrum.

Co łączy Andrzeja Sikorowskiego, Ewę Lipską, Grzegorza Turnaua, Adama Zagajewskiego czy Różę Thun? Od niedawna wszyscy są patronami drzew rosnących na placu Inwalidów, którym groziła wycinka w związku z budową podziemnego parkingu.

Inwestycja na razie nie będzie realizowana, bo w miejskim budżecie nie ma zaplanowanych na ten cel 60 mln zł.

– Urzędnicy, mimo zapewnień, mogą zawsze wrócić do budowy podziemnego parkingu – podkreśla Anna Szybist, radna Krakowa z klubu Platformy Obywatelskiej. Dlatego, aby zwrócić uwagę na problem wycinki drzew w centrum miasta, została zorganizowana oryginalna akcja.

– Do znanych krakowskich osobistości skierowałam propozycję objęcia patronatu nad jednym z drzew na placu Inwalidów. Każdy, kto się na to zgodził, otrzymał od nas pamiątkowe zdjęcie swojego drzewa – wyjaśnia Anna Szybist. Dodała również, że zgodnie z prawem nie można na drzewach zawieszać tabliczek informujących o patronacie. Ma on zatem charakter czysto symboliczny.

– Ani przez sekundę się nie zastanawiałem, gdy mi zaproponowano udział w tej akcji. Wychowałem się w tej okolicy i drzewa na placu Inwalidów mają dla mnie sentymentalne znaczenie – podkreśla Andrzej Sikorowski. Krakowski piosenkarz i tekściarz tłumaczy, że zaangażował się w akcję również dlatego, że w centrum Krakowa jest coraz mniej zieleni.

W podobnym tonie wypowiada się krakowski prozaik i tłumacz Adam Zagajewski. – Jestem miłośnikiem starych drzew i żal mi ścięcia każdego zdrowego drzewa – tłumaczy znany poeta. Jednocześnie dodał, że ma też w Krakowie inne ulubione drzewa, które póki co, nie są zagrożone wycinką.

Jednocześnie do akcji może przyłączyć się każdy, komu los miejskiej zieleni jest szczególnie bliski. – Utworzyliśmy wydarzenie na Facebooku, gdzie każdy chętny może zostać strażnikiem konkretnego drzewa – wyjaśnia Anna Szybist.

Finałem akcji ma być specjalny happeing na placu Inwalidów, który odbędzie się za miesiąc.

– Przygotowujemy go wraz z krakowską artystką Cecylią Malik oraz aktywistami miejskimi. Póki co, nie zdradzamy szczegółów, ale na pewno będzie różnorodnie i kolorowo – mówi Anna Szybist.

Radna zaznacza, że jej działania w sprawie kontrowersyjnej inwestycji nie ograniczą się tylko do akcji społecznych.

– Wraz z radnym Aleksandrem Miszalskim złożyłam interpelację dotyczącą planów podziemnego parkingu. Chcemy, aby przed ewentualnym rozpoczęciem jego budowy ponowić konsultacje społeczne, które ostatnio w tej sprawie przeprowadzano w 2011 roku – podkreśla Anna Szybist.

Jej zdaniem, za pieniadze planowane na realizację podziemnego parkingu w centrum miasta, można przeznaczyć na przykład, na budowę parkingów typu park&ride, na obrzeżach Krakowa.

– Nie jesteśmy zagorzałymi przeciwnikami budowy parkingów w centrum miasta, ale nie zgadzamy się na taką lokalizację – wyjaśnia Anna Szybist.

Tego argumentu nie podziela jednak krakowski magistrat starający się o inwestycję.

– Mieszkańcy w centrum miasta również potrzebują parkingów, ponieważ samochodów z każdym rokiem przybywa – wyjaśnia Filip Szatanik z Urzędu Miasta Krakowa.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski