Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzwi do domu – może z aluminium?

Wojciech Kowalski
Stolarka. Stal, drewno i aluminium to najbardziej popularne materiały wykorzystywane do produkcji drzwi wejściowych. Drewno to elegancki, naturalny materiał, jednak ma swoje wady, do których należy m.in. podatność na warunki atmosferyczne.

Z tego powodu drewniane okna czy drzwi wymagają okresowej konserwacji – należy je od czasu do czasu zeszlifować i pomalować. Stan powłoki lakierniczej drzwi drewnianych należy sprawdzać przynajmniej jesienią i wiosną.

Odporny na wilgoć
Szczególną uwagę należy przy tym zwrócić na zewnętrzne powierzchnie ram. W przypadku stolarki drewnianej, gdy powierzchnia ram i ościeżnic pomalowana jest lakierem przezroczystym, trzeba ją odnawiać co 4-6 lat, a powłokę z farby kryjącej co 5-8 lat.

W przeciwieństwie do drzwi z drewna, drzwi aluminiowe nie wymagają konserwacji i malowania co kilka lat. Powłoka lakiernicza oraz kolor pozostaje w niezmienionym stanie przez wiele lat, co pozwala na oszczędność nie tylko czasu, ale i pieniędzy. Poza tym popularne aluminium jest metalem lekkim, odpornym na działanie wilgoci i spełniającym wymagane tłumienie akustyczne w budownictwie.

_– Ze względu na swoje właściwości, drzwi aluminiowe nie wymagają zadaszenia. Pozwala to nie tylko na oszczędność pieniędzy, ale również na pełną swobodę aranżacji wejścia do domu. Producent drzwi nie wymaga od użytkownika dodatkowych elementów objętych gwarancjami, a daszek staje się tym samym zbędny _– zapewnia Marlena Madej, menedżer produktu aluminium z firmy Aluhaus, należącej do Grupy Oknoplast.

Uważaj na efekt bimetalu
Producenci drzwi drewnianych zastrzegają, że gwarancja na ich drzwi jest ważna tylko wówczas, gdy drzwi zamontowane są w odległości co najmniej 100–150 cm od grzejnika. Aby drzwi pracowały prawidłowo, zalecają, by przedsionek był nieogrzewany.

W takim przypadku spełnienie wymagań gwarancyjnych wymusza również rezygnację z ogrzewania podłogowego. Duże różnice temperatur występujące pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną stroną drzwi mogą bowiem spowodować wypaczenie skrzydła, które objawia się nieszczelnością, trudnościami z zamykaniem czy też ocieraniem o ościeżnicę.

W drzwiach aluminiowych, przez innowacyjny system przekładek termicznych, możliwe stało się wyeliminowanie efektu bimetalu – wyginania się skrzydła pod wpływem nagrzewania/oziębiania.

Jeśli jesteśmy w stanie zapanować nad tym zjawiskiem na etapie produkcji drzwi, staje się zupełnie zbyteczne stawianie wymagań użytkownikowi dotyczących nieogrzewania przedsionka czy zadaszenia wejścia. Wybierając drzwi aluminiowe, zyskujemy pełny komfort użytkowania oraz całkowitą swobodę aranżacyjną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski