Dublet Interu

FIL
Diego Milito (Milan) cieszy się z gola strzelonego Sienie Fot. PAP/EPA/FRANCO SILVI
Inter Mediolan zdobył po raz 5. z rzędu i 18. w historii mistrzostwo Włoch (zanotował też dublet, bo wcześniej sięgnął po Puchar Włoch). W ostatniej kolejce podopieczni Jose Mourinho wygrali na wyjeździe z Sieną 1-0 po golu Diego Milito, który po rajdzie Zanettiego wykorzystał sytuację sam na sam z Curcim.

WŁOCHY. Piąte mistrzostwo z rzędu

Goście mieli przewagę, stworzyli kilka okazji podbramkowych, ale długo brakowało im skutecznego wykończenia akcji. Okazje do uzyskania prowadzenia mieli dwukrotnie Balotelli (za drugim razem trafił w poprzeczkę), D. Milito i Samuel (dwa razy niecelnie główkował). Po przerwie wynik mógł podwyższyć Stanković, ale strzelił w poprzeczkę.

Wicemistrzem kraju została AS Roma. Piłkarze ze stolicy Włoch, którzy przed ostatnią kolejką tracili do Interu dwa punkty, pokonali na wyjeździe Chievo Werona 2-0. Goście mogli objąć prowadzenie w 22 min, ale Totti trafił w słupek. Precyzyjniejsi byli w ostatnim kwadransie pierwszej połowy i Vucinić i De Rossi. Po przerwie wynik już się nie zmienił.

Trzecie miejsce w Serie A zajął Milan, który na finiszu ligi rozgromił u siebie Juventus 3-0. Najpierw Antonini przelobował Buffona, potem Ronaldinho pokonał Buffona w sytuacji sam na sam, a w drugiej połowie wykorzystał niedokładne wybicie piłki przez jednego z obrońców i nie dał szans Manningerowi, który po przerwie zmienił pierwszego golkipera "Juve".

Inter, Roma i Milan zagrają w Lidze Mistrzów, Sampdoria w eliminacjach LM, a Palermo, Napoli i Juventus w Lidze Europejskiej. Z Seria A spadły Atalanta, Siena i Livorno.

Najlepsi strzelcy: 29 - Di Natale (Udinese), 22 - D. Milito (Inter), 19 - Miccoli (Palermo) i Pazzini (Sampdoria), 15 - Gilardino (Fiorentina), 14 - Paulo Barreto (Bari), Marco Borriello (Milan), Totti i Vucinić (obaj Roma).

WYNIKI

Milan - Juventus 3-0 (2-0), Antonini 14, Ronaldinho 29 i 67; Lazio - Udinese 3-1 (2-1), Hitzlsperger 16, Floccari 45, Brocchi 53 - Di Natale 30, cz.k.: Isla (Udinese) 37; Atalanta - Palermo 1-2 (0-1), Ceravolo 48 - Cavani 12 i 90+5 karny; Bari - Fiorentina 2-0 (1-0), Stellini 36, Rivas 90+5, cz.k.: Gamberini (Fiorentina) 90+1; Cagliari - Bologna 1-1 (0-1), Ragatzu 65 - Adailton 3; Catania - Genoa 1-0 (0-0), Lopez 65, cz.k.: Juric (Genoa) 64; Chievo - Roma 0-2 (0-2), Vucinic 39, De Rossi 45+1; Parma - Livorno 4-1 (1-0), Lanzafame 45+2 i 46, Morrone 49, Crespo 90 - Danilevicius 72; Sampdoria - Napoli 1-0 (0-0), Pazzini 52; Siena - Inter 0-1 (0-0), D. Milito 57.

1. Inter 38 82 75-34

2. Roma 38 80 68-41

3. Milan 38 70 60-39

4. Sampdoria 38 67 49-41

5. Palermo 38 65 59-47

6. Napoli 38 59 50-43

7. Juventus 38 55 55-56

8. Parma 38 52 46-51