Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duch tchnięty w beton

PS
Sukces laureatów konkursu na początku ich drogi zawodowej daje im szansę zaistnieć w polskiej architekturze

"Architektura Betonowa 2004"

"Architektura Betonowa 2004"

Sukces laureatów konkursu na początku ich drogi zawodowej daje im szansę zaistnieć

w polskiej architekturze

   Na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej ogłoszono wyniki jubileuszowej V Edycji Dorocznego Ogólnopolskiego Konkursu "Architektura Betonowa 2004".
   Konkurs pod pełną nazwą Akademicka Nagroda za Najlepszą Pracę Dyplomową Roku - Projekt Architektoniczny z Użyciem Technologii Betonu od pięciu lat organizuje Instytut Projektowania Architektonicznego Wydziału Architektury PK oraz firma Polski Cement. Propozycja skierowana jest do dyplomantów wydziałów architektury z całej Polski. Intencją konkursu jest odnalezienie właściwej relacji między materią, jaką jest beton, a formą architektoniczną tworzonych budynków.
   - Nie jest dla nas obojętne, w jakim stanie jest polska architektura i chodzi nie tylko o liczby, ale też o jakość. Beton, mimo że kojarzony jest jako materiał trochę trywialny, daje ogromne możliwości kształtowania formy obiektu - mówił prezes Polskiego Cementu Jan Deja. Podczas uroczystości przypomniano także hasło przyświecające konkursowi od samego początku jego funkcjonowania: "Dajemy wam materię - tchnijcie w nią ducha".
   W tym roku na konkurs wpłynęło 19 prac z czterech Wydziałów Architektury Politechnik: Krakowskiej, Łódzkiej, Warszawskiej i Wrocławskiej. Jury, do którego weszli dziekani wydziałów architektury oraz przedstawiciel firmy Polski Cement, oceniało ducha propozycji, uwzględniając przy ocenie następujące elementy: jakość projektu pod względem architektury betonowej, jakość projektu jako takiego oraz jakość przedstawienia opracowania. Spośród zgłoszonych propozycji wybrano 9 prac, które uzyskały nominację do nagrody. Zaś spośród projektów nominowanych wybrano trzy prace, które zdobyły trzy równorzędne nagrody. I tak nagrodzono pracę Tadeusza Bieniasa z WA Politechniki Warszawskiej pt. "Nowa siedziba Katolickiej Agencji Informacyjnej" (promotor prof. Stefan Kuryłowicz) za nowatorski, szklano-betonowy gmach biurowy, pracę Justyny Dziedziejki z WA Politechniki Warszawskiej pt. "Teatr Tańca" (promotor mgr inż. arch. Krzysztof Jaraczewski) za betonową, nieregularną bryłę teatru, oraz pracę Marty Morzyńskiej z WA Politechniki Krakowskiej pt. "Kaplica na wzgórzu" (promotor dr hab. Maria Misiągiewicz) za oszczędną, surową formę wnętrza betonowej kaplicy.
   Z pozostałych nominowanych prac jury wybrało 5 projektów, którym przyznano wyróżnienia. Znalazły się wśród nich projekty: Moniki Chlebek z WA Politechniki Krakowskiej pt. "Kaplica na wodzie" (promotor dr hab. Maria Misiągiewicz), Piotra Janowskiego z WA i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej pt. "Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Łodzi" (promotor dr inż. Elżbieta Będkowska), Jakuba Nawrota z WA i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej pt. "Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ul. Ogrodowej w Łodzi" (promotor dr inż. Joanna Olenderek), Pawła Szyposza z WA Politechniki Krakowskiej pt. "Osiedle domów inteligentnych w Niepołomicach" (promotor prof. Andrzej Wyżykowski) oraz Doroty Szymiczek z WA Politechniki Wrocławskiej pt. "Centrum aktywności górskiej" (promotor dr inż. Andrzej Poniewarka). Autorzy wyróżnionych i nagrodzonych prac otrzymali dyplomy oraz nagrody pieniężne. Twórcy trzech nagrodzonych prac uhonorowani zostali także statuetką "Architektura Betonowa 2004" wyrzeźbioną przez Adama Myjaka, rektora ASP w Warszawie.
   Sukces laureatów konkursu na początku ich drogi zawodowej daje im szansę zaistnieć w polskiej architekturze. Wyrażono żal, że w tym roku jedynie cztery wydziały architektury wzięły udział w konkursie (w roku ubiegłym było ich osiem). Po wręczeniu nagród otwarta została wystawa zgłoszonych na konkurs projektów. Można ją oglądać w budynku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej na korytarzu I piętra. Tekst i fot. (PS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski