Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duża szansa na poprawę jakości wody z proszowickiego wodociągu

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Stacja uzdatniania wody w Proszowicach została wybudowana w latach 60. XX wieku.
Stacja uzdatniania wody w Proszowicach została wybudowana w latach 60. XX wieku. Aleksander Gąciarz
Proszowice. Jest szansa, że w ciągu około dwóch lat skończą się problemy gminy z jakością wody, płynącej w lokalnym wodociągu. Samorząd dostanie ponad 9 milionów złotych dotacji na przebudowę ujęcia i stacji uzdatniania wody.

FLESZ - Polska odchodzi do węgla Jest porozumienie

od 16 lat

W ramach inwestycji przebudowana zostanie pochodząca z lat 60. ubiegłego wieku stacja uzdatniania wody przy ulicy Racławickiej oraz zlokalizowane w Opatkowicach powierzchniowe ujęcie wody na potoku Ścieklec.

- Myślę, że to znakomita wiadomość dla wszystkich odbiorców wody z terenu naszej gminy –

mówi prezes spółki Wodociągi Proszowickie Waldemar Wołek, który od kilku lat zwracał uwagę, że istniejąca stacja uzdatniania wymaga kapitalnego remontu, a większość pracujących w niej od kilkudziesięciu lat urządzeń, wymiany.

Stan stacji i ujęcia był jedną z przyczyn powtarzających się systematycznie kłopotów z jakością wody dostarczanej mieszkańcom. Wprawdzie po pracach modernizacyjnych wykonanych w 2016 roku w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży te kłopoty zmalały, ale jednak nie zanikły całkowicie. W efekcie w ubiegłym roku sprawą zajęła się nawet Prokuratura, poinformowana o problemie przez grupę mieszkańców.

Dotacja w wysokości 9,2 mln zł, jaką gmina Proszowice otrzyma na przebudowę obiektów odpowiedzialnych za jakość wody, została przyznana w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Planowane prace powinny pozwolić nie tylko na poprawę jakości dostarczanej wody, ale też zwiększenie jej ilości. W tej chwili gmina Proszowice dla zaspokojenie potrzeb odbiorców znaczną część wody kupuje od sąsiadów z Pałecznicy. - Planujemy, by wydajność ujęcia po modernizacji była o połowę wyższa niż obecnie. Nie zaspokoi to na pewno wszystkich naszych potrzeb, ale spowoduje, że będziemy w mniejszym stopniu uzależnieni od wody dostarczanej z gminy sąsiedniej - zapowiada prezes Wołek.

Od momentu zawarcia umowy na przekazanie dotacji, gmina ma sześć miesięcy na wyłonienie wykonawcy prac. Sam czas trwania inwestycji (w trybie zaprojektuj i wybuduj) szacowany jest natomiast na około 1,5 roku. - Liczymy, że wszystko zakończy się przed końcem 2023 roku - deklaruje odpowiedzialny za gminne inwestycje Zbigniew Kotlarz. Przekazane środki powinny pozwolić na pokrycie 95 procent wartości zadania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski