Dużo dobrego

MH
Uroczysta sesja rady gminy Raciechowice odbyła się tym razem z udziałem nie tylko aktualnych radnych, ale także radnych pełniących swoje obowiązki w poprzednich kadencjach. Obecni byli także sołtysi oraz pracownicy gminni, którzy pracowali na jej konto w piętnastu ostatnich latach.

Sesja w Raciechowicach

Uroczysta sesja rady gminy Raciechowice odbyła się tym razem z udziałem nie tylko aktualnych radnych, ale także radnych pełniących swoje obowiązki w poprzednich kadencjach. Obecni byli także sołtysi oraz pracownicy gminni, którzy pracowali na jej konto w piętnastu ostatnich latach.

   Sesja zdominowana została tematami związanymi z tworzeniem sprzyjającej atmosfery w realizacji przedsięwzięć samorządowych. Mówił na ten temat wójt gminy Raciechowice Marek Gabzdyl. - Ani się obejrzeliśmy, jak minęło 15 lat - powiedział wójt. - I chociaż wspólnie pracujemy już 11 lat, to wciąż w każdym z państwa widzę olbrzymi zapał do działania, a to oznacza, że nie zmieniliśmy się od tamtych czasów wiele i wciąż przed nami niezłe perspektywy.
   Marek Gabzdyl przypomniał także, że przekazanie władzy z terenowych organów do macierzystej reprezentacji w 1990 roku wyszło lokalnej społeczności na dobre, co najlepiej przejawia się dzisiaj pozytywnymi zmianami w zakresie sposobu decydowania o finansach. Nikt z radnych nie miał jednak wątpliwości, że pieniądze przeznaczone dla gmin są wciąż zbyt małe, aby mogły sprostać liczbie potrzeb. Zdaniem radnych sposób naliczania dotacji gminnych jest wciąż niekorzystny, gdyż dochody samorządowe uzależnione są od wielkości wpływów z podatków PIT i CIT, a te w środowiskach wiejskich są skromne. Zdaniem wójta każda złotówka została dobrze przez gminę wydana, a nawet pomnożona trzy, czterokrotnie. - _Realizowane były te przedsięwzięcia, które nie przynosiły taniego populizmu, ale te, które rokowały największe dla gminy korzyści - _komplementował swoją radę Marek Gabzdyl. Z perspektywy lat opinia ta znajduje potwierdzenie w całej rozciągłości. Wśród osiągnięć gminy trudno pominąć takie, jak: wybudowanie hali sportowej, która żyje od rana do nocy, stworzenie podwalin pod działalność grupy producenckiej sadowników i jej udany debiut w sieci supermarketów, wreszcie powstanie inkubatora przedsiębiorczości. Dzięki wdrożeniu elementów Programu Rozwoju Instytucjonalnego w pracy gminy Raciechowice zaczęły funkcjonować nowoczesne formy. Wdrożono do życia m.in. normy ISO 9001. Fundusze i Pomoc Banku Światowego pozwoliły wzbogacić się gminie o nowy sprzęt komputerowy. Lista osiągnięć jest zresztą znacznie dłuższa. Gmina Raciechowice była prekursorem w kwestii segregacji śmieci, wprowadziła także ulgi w podatkach od nieruchomości, co przyniosło w konsekwencji wzrost miejsc pracy. Obecna na sesji wicewojewoda Jadwiga Nowakowska w imieniu ministra rolnictwa odznaczyła medalami "Zasłużony dla rozwoju wsi" sołtysów: Józefa Wąsowicza, Stanisława Szczygła, Józefę Magdziarz, Józefa Zająca, Franciszka Dudka, Jana Jarosza, Kazimierza Skałkę, Józefa Kozieła, Władysława Kasprzyka, Elżbietę Kasprzyk, Marię Stalmach, Barbarę Ciężkowską, Floriana Antkiewicza, Stanisława Głąbia i Pawła Mazura. Tym, którzy stoją najbliżej ludzi i ich problemów, gratulacje składał pierwszy marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara. Listy gratulacyjne na ręce przewodniczącego Rady Gminy Józefa Zająca przesłali honorowi obywatele gminy: prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller i dyrektor Biura ds. Usuwania Skutków Klęsk Żywiołowych przy MSWiA Jan Winter.
   W podziękowaniu za udaną współpracę przewodniczący i wójt przekazali dyplomy dla samorządowców obecnej i poprzednich kadencji. W gronie radnych poprzednich kadencji uhonorowano: Stanisława Szczygła, Józefa Dudzika, Leszka Kudra, Andrzeja Śmiglę, Władysława Kasprzyka, Marię Stalmach, Zbigniewa Zdebskiego, Janusza Włodarczyka, Józefa Kalembę, Stanisława Kotwisza, Józefę Magdziarz, Krystynę Rajską-Łukaszewicz, Czesława Włosińskiego, Ewę Pietruszkę, Mariana Kurka, Wojciecha Dzieżę, Aleksandra Majkę, Czesława Trzupka, Władysława Tyrańskiego, Emila Węglarza, Stanisławę Bolechowską, Józefa Cebulę, Edwarda Dudzika, Barbarę Ciężkowską, Zygmunta Hybla, Jana Jarosza, Halinę Jończyk, Ryszarda Leśniaka, Jolantę Majkę, Jana Muchę, Annę Panek, Sławomira Słonkę, Annę Spytek, Józefa Zająca, Mariana Żaka oraz wieloletniego sekretarza gminy Jana Foszczyńskiego i włodarzy pierwszej kadencji Kazimierza Łaciaka i Jacka Pióreckiego.
    Tekst i fot. (MH)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie