MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dużo pacjentów - mało punktów

SYP
Powraca problem lekarzy specjalistów w Bukownie. Wydawało się, że został rozwiązany, kiedy na początku roku przychodnie specjalistyczne w tym mieście otworzył wolbromski "Wolmed".

Kiedy rozwiąże się problem lekarzy - specjalistów w Bukownie? fot. Jacek Sypień

BUKOWNO. Gdy olkuski ZOZ zamknął przychodnie specjalistyczne w Bukownie, nie było na miejscu lekarzy specjalistów

Okazało się jednak, że niedawno NFZ odwołał konkurs na porady specjalistów na ten rok i przedłużył ubiegłoroczne kontrakty w tej samej wysokości. W efekcie "Wolmed" został z kontraktem, który obejmuje tylko leczenie 23 tys. mieszkańców gminy Wolbrom, ale nie uwzględnia porad lekarzy specjalistów dla 10 tys. mieszkańców Bukowna. - Na pewno utrzymamy porady lekarzy specjalistów w Bukownie i nie ograniczymy dostępności do tych świadczeń. Cały czas zabiegamy w NFZ o przydział dodatkowej puli punktów i rozliczenie nadwykonań kontraktu - mówi Lidia Gądek, prezes Miejsko Gminnego Centrum Medycznego "Wolmed". Jesienią ub. roku krakowski oddział NFZ ogłosił konkurs na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną na 2010 rok, jego rozstrzygnięcie trzykrotnie przesuwano, a w marcu br., konkurs został odwołany i aneksowano ubiegłoroczne kontrakty.

Od trzech lat, gdy olkuski ZOZ zamknął wszystkie przychodnie specjalistyczne w Bukownie, nie było na miejscu lekarzy specjalistów, a wyremontowane przez miasto za 150 tys. zł gabinety stały puste. W lutym ub. roku, rozstrzygnięto rozpisany przez władze miasta konkurs. Uruchomieniem poradni specjalistycznych w Bukownie miała się zająć olkuska spółka "Centermed". Warunkiem było uzyskanie przez spółkę kontraktu z NZF na specjalistykę dla Bukowna. Spółka kontraktu nie dostała i umowa wygasła. Jesienią ub. roku "Wolmed" wygrał kolejny, konkurs. Poradnie ruszyły na początku br. W bukowieńskim ośrodku zdrowia przyjmują lekarze okuliści, dermatolodzy, laryngolodzy i neurolodzy. Były plany uruchomienia gabinetu ginekologicznego, ale na razie "Wolmed" musiał z nich zrezygnować.

Na początku lipca ub. roku burmistrz Bukowna wystosował otwarty apel do NFZ o przyznanie pieniędzy na specjalistykę, pod którym podpisało się 1627 mieszkańców Bukowna. Niestety, nie przyniosło to efektu.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski