Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duży napływ cudzoziemskich pracowników w Małopolsce. Przyjechali ze 125 krajów. Dominują Ukraińcy, przybywa Białorusinów, Gruzinów i Rosjan

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Bardzo dobra koniunktura gospodarcza w Małopolsce przyciąga pracowników nie tylko z innych regionów naszego kraju, ale i z zagranicy. Za chlebem przyjeżdżają do nas licznie nie tylko obywatele państw ościennych, ale też przybysze z bardzo odległych czasem zakątków globu, jak Indie, Nepal czy Brazylia. Wedle najnowszych danych krakowskiego ZUS, w Małopolsce legalnie pracują przedstawiciele już 125 krajów.

Powszechnie wiadomo, że największą grupę imigrantów zarobkowych tworzą Ukraińcy – w Krakowie nasi wschodni sąsiedzi stanowić mogą już nawet 10 proc. mieszkańców; część z nich uczy się i studiuje, wielu pracuje i/lub prowadzi własne firmy. Przybywa też szybko innych przybyszy ze Wschodu: Białorusinów, Gruzinów i Rosjan. Piąte miejscu, pod względem liczebności w małopolskich rejestrach ZUS, zajmują Hindusi.

Cudzoziemców przyciąga do Małopolski dobra koniunktura

- Na koniec czerwca 2021 r. liczba osób o innej narodowości niż polska, zgłoszona do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych w małopolskich ZUS, to 70,2 tysiąca. Tak wysokich wartości nie notowano dotychczas w regionie. To o ponad 10 tys. więcej w porównaniu do czasu sprzed pandemii i o niemal 4 tys. więcej niż kwartał wcześniej

– informuje Anna Szaniawska, rzeczniczka małopolskiego ZUS.

W lutym 2020 r. było 60,1 tys. obcokrajowców. Natomiast pod koniec marca 2021 r. ich liczba sięgnęła 66,3 tys. Spadek liczby pracujących cudzoziemców można było zaobserwować jedynie tuż po wybuchu epidemii Covid-19 i wprowadzeniu pierwszych obostrzeń, w tym zamknięcia granic: na koniec czerwca 2020 r. liczba obcokrajowców w rejestrach ZUS w Małopolsce zmalała do 54,7 tysiąca. W kolejnych miesiącach doszło jednak do szybkiego odbicia, a to za sprawą odmrażania kolejnych branż, a także dostosowywania się pozostałych do funkcjonowania w warunkach pandemii.

Jak zwykle świetną pracę wykonał tu także Wydział Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, który starał się maksymalnie uprościć procedury i znakomicie informował wszystkich chętnych do podjęcia pracy w Polsce o przepisach i innych wymogach, współpracując blisko pracodawcami, innymi instytucjami w Krakowie i regionie oraz organizacjami wspierającymi obcokrajowców. Jakość administracji ma tu ogromne znaczenie, albowiem potrzeby kadrowe małopolskich przedsiębiorców – zwłaszcza w takich branżach, jak przemysł, budownictwo, handel, a w ostatnich tygodniach także hotelarstwo czy gastronomia – są bardzo duże i w zasadzie stale rosną.

Rekordowo wysokie jest także zapotrzebowanie na specjalistów w sektorze wysokich technologii, IT i informacji oraz usług dla biznesu. Tu z kolei pracę w Polsce podejmuje wielu cudzoziemców z krajów zachodnich, w których koniunktura gospodarcza nie poprawia się tak szybko, przez co sytuacja na rynku pracy jest znacznie trudniejsza.

Jak informuje centrala ZUS, liczba obcokrajowców rośnie w całym kraju. W czerwcu tego roku wyniosła ona 818,8 tys. i była wyższa aż o 148,6 tys. niż w lutym 2020 r., czyli przed wybuchem pandemii, a także o 22,0 tys. wyższa niż w maju 2021.

- Myślę, że pomimo negatywnych następstw Covid - 19 mamy obecnie powody do optymizmu. Świadczą o tym wszystkie dostępne dane. Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba płatników składek, liczba ubezpieczonych i liczba cudzoziemców. To przełoży się na lepszą sytuację finansów państwa

– komentuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Cudzoziemcy w Małopolsce: nie tylko Ukraińcy

W Małopolsce najwięcej cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS było na koniec czerwca w Krakowie – 49 121. Na drugim miejscu jest Nowy Sącz – 12 301, a na trzecim Chrzanów – 5642. Za podium znalazł się Tarnów – 3097. Wszystkie małopolskie oddziały ZUS odnotowały w tym zakresie dynamiczne wzrosty, sięgające nawet 20 proc. w stosunku do lutego 2020. Jest pewne, że w lipcu padł kolejny rekord.

Wśród cudzoziemców pracujących legalnie (zarejestrowanych w ZUS) w Małopolsce ponad 71 proc. stanowią obywatele Ukrainy. Na 31 czerwca 2021 r. było ich ponad 50 tysięcy (w Krakowie niemal 32,4 tys., w Nowym Sączu przeszło 10,2 tys., w Chrzanowie – 4,8 tys., natomiast w Tarnowie – prawie 2,6 tys.). Co oznacza, że w ostatnim kwartale przybyło 3 tys. przedstawicieli tego państwa.

Poza Ukraińcami w naszym województwie liczną grupę cudzoziemców stanowią Białorusini, których pracuje 2,8 tys. w regionie. Dalsze miejsca zajmują Gruzini (1,7 tys.) i Rosjanie (1,3 tys.). W rejestrach małopolskich placówek ZUS nie brakuje również przybyszów z bardziej odległych państw. W Krakowie jest liczna grupa Hindusów – 1,3 tysiąca. W sądeckiej placówce zgłoszono ponad 50. Nepalczyków, w chrzanowskiej zaś kilkudziesięciu obywateli z Bangladeszu i Filipin. W Tarnowie natomiast pracuje kilkunastu Chińczyków i Afgańczyków.

Spośród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych 44,5 tys. to pracownicy, a 2 tys. to prowadzący własną działalność. Pozostali są zatrudnieni na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. umowach zlecenia.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski