MKTG SR - pasek na kartach artykułów

DVD

Redakcja
Reżyseria: Tom Tykwer, Niemcy 2006, Gutek Film, w sklepach i wypożyczalniach.

Pachnidło: historia mordercy \\\\\\

Kinowy hit ubiegłego roku powstał na podstawie bestsellerowej powieści Patricka Susskinda. Historia rozgrywa się w XVIII wieku. Urodzony na paryskim targu chłopiec obdarzony jest nadnaturalnie rozwiniętym zmysłem węchu, a jednocześnie niedostępne dla niego pozostają emocje typowo ludzkie - empatia, współczucie, miłość. Kiedy dorasta, pogrąża się w krainie perfum i sztuki ich komponowania. Ukoronowaniem niezdrowej fascynacji staje się zapach olśniewająco pięknej kobiety - aby go stworzyć, potwór w ludzkiej skórze musi zabić tuzin najpiękniejszych dziewcząt z okolicy... Film Tykwera wzbudził sporo kontrowersji. Z jednej strony zachwycił stroną wizualną (najdroższa produkcja europejska w historii), umiejętnością sfotografowania materii tak trudnej, jak wrażenia olfaktoryczne. Z drugiej strony zarzucano mu spłaszczenie filmowych wątków i nadmierne rozegranie fabuły pod gusta publiczności.

Morderstwa w Midsomer \\\\\\

Reżyseria: Renny Rye i in., Wielka Brytania 1997, Best Film, w sklepach i wypożyczalniach.
Najpierw książki Caroline Graham, później cykl filmów emitowanych co tydzień na kanale Hallmark, a teraz edycja DVD - seria przygód angielskiego detektywa Toma Barnaby'ego i sierżanta Gavina Troya zyskała wiernych fanów również w Polsce. W niewielkim, na pozór sielankowym miasteczku Wielkiej Brytanii zbrodnia wydarza się znacznie częściej, niż ktokolwiek śmiałby sądzić. Na szczęście nad okolicą czuwa inspektor Barnaby działający z pomocą niewydarzonego i zdecydowanie zbyt pewnego siebie asystenta. "Zabójstwa w Badger's Drift", "Zapisane krwią" i "Śmierć na scenie" ukazały się w wersji książkowej, jednak ich filmowa adaptacja zdecydowanie warta jest obejrzenia. Nie ma tu elektronicznych gadżetów, nowoczesnych laboratoriów ani eksperymentów, do jakich przyzwyczaili nas twórcy seriali z cyklu "CSI". Poczciwy, lecz miewający chwile błyskotliwych olśnień inspektor Barnaby rozwiązuje zagadki za pomocą logiki, dedukcji i znajomości ludzkiej psychologii. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną różnicę pomiędzy odcinkiem serialu produkcji amerykańskiej a brytyjskiej - ten ostatni trwa aż 100 minut.

Dziękujemy za palenie \\\\\\

Reżyseria: Jason Reitman, USA 2006, TiM Film Studio, w sklepach i wypożyczalniach.
Wygadany i pewny siebie Nick nie boi się trudnych wyzwań. Zawodowo zajmuje się obroną praw korporacji dostarczających obywatelom legalnej broni masowego rażenia: papierosów. Nazywany jest pijawką, dzieciobójcą, Mefistofelesem... Jednak pięknej i podstępnej dziennikarce pewnej prestiżowej gazety uda się sprowadzić niepokonanego Nicka do parteru. Ironiczna, błyskotliwa i wysoce niepoprawna politycznie - taka jest debiutancka komedia "Dziękujemy za palenie" autorstwa Jasona Reitmana, syna wielkiego Ivana (producenta i reżysera, twórcy "Pogromców duchów", "Bliźniaków" i "Juniora"). Paradoksalnie jej największą słabością jest to, co miało stanowić najpoważniejszy atut: odtwórczyni głównej roli kobiecej Katie Holmes. Prywatnie blada i bezwolna żona Toma Cruisa, w filmie stara się jak może, by zmienić swój manekinowaty wizerunek. Na próżno. W prawdziwym życiu rekin taki jak Nick zjadłby wymoczkowatą harcerkę na śniadanie, a następnie ze smakiem zapalił papierosa.
MATYLDA STANOWSKA

Infiltracja \\\\\\

Reżyseria: Martin Scorsese, USA 2006, Galapagos, w sklepach i wypożyczalniach.
Najważniejszy film Scorsese? Z pewnością nie, ale dla samego reżysera niebagatelny. Po latach przyniósł mu wreszcie wyczekiwanego Oscara (w sumie dostał cztery statuetki). Mistrz oparł się na dalekowschodnim, kultowym filmie policyjnym "Infernal Affairs". Nie zrobił jednak prostego remake'u, nie skopiował pomysłu, ale twórczo przeniósł go na grunt amerykański, nasycając wielością barw. Powstał smutny, przejmujący, ale i trzymający za gardło jak najlepsza sensacja film o dramacie policjanta uwikłanego w śmiertelną grę. Ale nie tylko - bo to również genialne studium schizofrenicznej iluzji, w którą zostaje wplątany donosiciel, a także posępne studium pożądania władzy oraz brutalny obraz współczesnego życia przestępczego. Znakomite role stworzyli Di Caprio, Damon, Nicholson, Sheen Sr., Wahlberg, Winstone, a nawet Baldwin. Tak wielowątkowego i wielobarwnego filmu nie nakręcono w głównym nurcie Hollywood od czasu... "Gangów Nowego Jorku", poprzedniego filmu Scorsese.

Lost. Zagubieni 2 \\\\\\

Reżyseria: J. J. Abrams, USA 2004, Imperial - Cinepix, w sklepach i wypożyczalniach.
J. J. Abrams stworzył serial, który zawładnął masową wyobraźnią. Nic dziwnego, że powstały już trzy serie, a mówi się o kolejnych trzech. Komu serial uciekł w telewizji lub chciałby go sobie przypomnieć, dystrybutor służy płytami DVD. Na razie mamy wydane dwie pierwsze serie, z tym, że druga jest w sklepach i wypożyczalniach od niedawna. Czy warto? Fani na pewno nad takim pytaniem w ogóle nie będą się zastanawiać. Trzeba jednak przyznać, że drugi sezon wypada słabiej w porównaniu z pierwszą i trzecią serią. Choć zostaje otwarty właz do bunkra, który kryje nowe tajemnice projektu Dharma, tak naprawdę przez większość czasu fabularnego krążymy po sprawnie opowiedzianych retrospekcjach kolejnych bohaterów. Bywają one fascynujące, jak przygody otyłego Hugo Reyesa, lecz większość nie wnosi wiele do fabuły. Prawdziwa jazda zaczyna się wraz z ostatnim odcinkiem i trzecią serią. Oczywiście nie liczmy na wyjaśnienie tajemnicy! Widz jest cały czas równie zagubiony, co bohaterowie. Wszystkie tropy prowadzą donikąd.

Cesarzowa \\\\\\

Reżyseria: Zhang Yimou, Hongkong/Chiny 2006, Best Film, w sklepach i wypożyczalniach.
Kolejna próba wielkiego reżysera zza muru chińskiego Zhanga Yimou zmierzenia się z cenzurą chińską i możliwościami dalekowschodniej produkcji. Z obu starć Yimou wyszedł obronną ręką. Po inscenizacyjnych fajerwerkach, lecz scenariuszowych klapach w postaci "Hero" czy "Domu latających sztyletów" nareszcie powstał film niejednoznaczny, podszyty niepokojem i polityczną treścią. Oglądamy szekspirowską historię pokazującą uwikłaną w walkę o władzę rodzinę cesarską. Fatum wiedzie wszystkich ku tragedii, a bohaterowie nie potrafią lub nie chcą się jej przeciwstawić. Tytułowa cesarzowa symbolizować może Chiny, potęgę pełną bogactw i talentów, która zmierza ku nieszczęściu. Olśniewająca oprawa wizualna - setki statystów, skomplikowane efekty specjalne i wyszukane kostiumy oraz dekoracje - pokazują, iż nie wszystko złoto, co kręci się w Hollywood (i Bollywood).
RAFAŁ STANOWSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski