Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa dni pod znakiem różnorodności kultur

Monika Jagiełło
To już ósma edycja imprezy
To już ósma edycja imprezy fot. Anna Kaczmarz
Dziedzictwo. Koncerty, wystawy, spacery i wykłady złożą się na Noc Cracovia Sacra. Początek w najbliższy piątek.

Cracovia Sacra, kolejny element Krakowskich Nocy, odbędą się już po raz ósmy. W tym roku motyw przewodni płynie wprost z bogatej historii Krakowa – miejsca, w którym współistniały odmienne religie i wyznania. Hasło „wielokulturowość” jest więc kluczem do zrozumienia tegorocznej edycji imprezy.

Chcemy pokazać, jak na przestrzeni wieków przenikały się kultury i religie w __przestrzeni miasta oraz tworzyły wyjątkowe dzieła sztuki – wyjaśnia wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka.

W tym roku Noc Cracovia Sacra odbywać się będzie w obiektach sakralnych, na Małym Rynku i na Wawelu. Uroczysta inauguracja odbędzie się w piwnicach pod Kolegium św. Jacka ojców dominikanów (ul. Stolarska 12, godz. 15.45). Zobaczymy tam wystawę pt. „Historia haftem pisana”. Będzie prezentacja szat liturgicznych pochodzących z warsztatów tkackich z całej Europy. O godz. 21 u ojców dominikanów wystąpi Joanna Słowińska, która zaśpiewa Psalmy Dawida w przekładzie Jana Kochanowskiego.

W Sanktuarium św. Jana Pawła II chór i orkiestra zespołu „Mazowsze” podejmą się interpretacji najpiękniejszych pieśni sakralnych świata oraz Mszy koronacyjnej C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta (godz. 20.30). W ewangelicko--augsburskim kościele św. Marcina (ul. Grodzka 58, godz. 20) wystąpi zaś Capella Cracoviensis, która wykona „Tehillim, czyli psałterz” – muzykę sakralną wczesnobarokowych kompozytorów, inspirowaną poetycką stroną Psalmów. Wcześniej będzie można zwiedzić kościół oraz zobaczyć wystawę „Ewangelicy w Krakowie. XVI – XXI wiek” (od godz. 15). Na Wawelu będziemy mogli z kolei zwiedzić kaplicę Potockich pod osłoną nocy (godz. 23).

W tym roku sakralna krakowska noc przedłuży się i obejmie również sobotę. „Cudowna moc bukietów” to wydarzenie organizowane przez krakowski Instytut Dziedzictwa, które przypomina o pięknym polskim obyczaju tworzenia bukietów z ziół. O godz. 12.15 spod wrót Bazyliki Mariackiej wyruszy korowód, który dotrze na Mały Rynek. Tam odbywać się będą pokazy florystyczne. Zaplanowano też koncert Jana Wojdaka i zespołu Wawele (godz. 15).

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Do kilku miejsc obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne od czwartku w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).

Szczegóły programu na stronie: www.krakowskienoce.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski