Dwa filmy o Dywizjonie 303 trafią w sierpniu na ekrany kin

Dwa filmy o Dywizjonie 303 trafią w sierpniu na ekrany kin

Paweł Gzyl

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Dwa filmy o Dywizjonie 303 trafią w sierpniu na ekrany kin
W sierpniu zobaczymy dwa obrazy opowiadające o słynnym Dywizjonie 303 – „303. Bitwa o Anglię” i „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.
Dwa filmy o Dywizjonie 303 trafią w sierpniu na ekrany kin
Najpierw 17 sierpnia swoją premierę będzie miał „303. Bitwa o Anglię”. Jest to brytyjsko-polska koprodukcja w reżyserii Davida Blaira. Pod okiem laureata nagrody Emma i BAFTApowstała pełna rozmachu opowieść o losach Dywizjonu 303 – legendarnych polskich lotnikach, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej.

W międzynarodowej obsadzie, obok Marcina Dorocińskiego i Filipa Pławiaka, wystąpili również: gwiazda kultowego serialu „Gra o tron” – Iwan Rheon oraz syn Mela Gibsona – Milo Gibson (znany m.in. z nagrodzonej dwoma Oscarami „Przełęczy ocalonych”).

– Na film o Dywizjonie 303 czekałem całe życie - po to, aby ludzie w Polsce i na całym świecie mogli poznać i zobaczyć na własne oczy historię wielkich polskich bohaterów, w tym mojego dziadka - sierżanta Stanisława Słowikowskiego. Ta opowieść pełna jest emocji, dramatyzmu, braterstwa i ogromnego szczęścia płynącego z triumfu garstki ludzi nad przeważającą liczebnie armią wroga – zapowiada Antoni Dmochowski, wnuk sierżanta Stanisława Słowikowskiego z Dywizjonu 303.

31 sierpnia do kin trafi z kolei polski film – „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, który powstał na podstawie słynnej książki Arkadego Fiedlera. Polacy czekali na ekranizację tej historii prawie osiemdziesiąt lat. Arkady Fiedler osobiście znał pilotów legendarnego Dywizjonu 303 i był naocznym świadkiem opisywanych w książce wydarzeń. Film uzyskał aprobatę i wsparcie rodziny pisarza.

– Gdyby ojciec wiedział, że powstał ten film, niesłychanie by się ucieszył – mówi Marek Fiedler, syn autora książki. – „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” z wiernością oddaje realia II wojny światowej. Efekty specjalne również robią niesamowite wrażenie. Wszystko wskazuje na to, że doczekaliśmy się polskiego filmu wojennego na najwyższym poziomie.

W rolach głównych zobaczymy całą plejadę znanych polskich aktorów: Macieja Zakościelnego, Piotra Adamczyka, Jan Wieczorkowskiego, Antoniego Królikowskiego i Marcina Kwaśnego. Towarzyszą im dwie panie: Anna Prus i Cara Theobold.

Część zdjęć do filmu „Dywizjon 303. Prawdziwa historia” była kręcona na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie z udziałem jego eksponatów.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: startuje Tour de Pologne 2018

Źródło: vivi24

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo