MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwa lata próby

JABU
Spółka Gorczańskie Wody Termalne rozpoczęła etap starań o uzyskanie koncesji na eksploatację gorącej solanki w Porębie Wielkiej. Trwają również niezbędne badania geologiczne.

- Kiedyś państwo zainwestowało pieniądze i wykonało badania oraz odwierty - mówi Andrzej Gruszczyk, prezes spółki Gorczańskie Wody Termalne. - Teraz przekazana nam działka powinna mieć zmodernizowany zawór i uaktualnione badania z pieniędzy publicznych, bowiem przez te wszystkie lata to Skarb Państwa odpowiedzialny był za utrzymanie odwiertów. Mamy wiec szansę na otrzymanie pieniędzy z różnych programów i funduszy. Wszystko zależy jednak od interpretacji przepisów. Szukamy pieniędzy wszędzie, gdzie to jest możliwe, i mamy kilka wariantów postępowania. Determinacja w tym względzie starosty limanowskiego Jana Puchały i wójta Niedźwiedzia Janusza Potaczka jest ogromna.
Jak do tej pory oficjalnie żaden prywatny inwestor nie złożył oferty współpracy. Maleją szansę na finansowanie inwestycji przez sektor bankowy ze względu na światowy kryzys finansowy.
- Od roku rozmawiamy z bankami na temat współpracy - mówi Andrzej Gruszczyk. - Zainteresowanie jest bardzo duże. Przykłady innych ośrodków z basenami geotermalnymi pokazują, że to świetny interes. Niestety, wszystko rozbija się o kwestię kompletnej dokumentacji dotyczącej własności działki, na której znajdują się odwierty. Ciągle dysponujemy jedynie zarządzeniem wojewody w sprawie przekazania gruntów. Procedura się przedłuża. Myślę, że po załatwieniu wszystkich formalności wrócimy do rozmów. Obecny światowy kryzys finansowy, jeśli tylko nie będzie się pogłębiał, nie powinien mieć dla nas większego znaczenia.
Minister Skarbu Państwa, wydając zgodę na przekazanie działek w Porębie Wielkiej dla spółki samorządowej, zaznaczył, że jeżeli przez dwa lata nie będzie efektów w staraniach o rozpoczęcie inwestycji, decyzja zostanie cofnięta. Minął już rok. Jak przekonują władze spółki, okres dwuletniej próby będzie liczony dopiero od otrzymania pełnej dokumentacji w sprawie przekazania działki, a nie od dnia wydania decyzji przez ministra.
Spółka samorządowa Gorczańskie Wody Termalne składa się z gminy i miasta Mszana Dolna, gminy Niedźwiedź i powiatu limanowskiego.
(JABU)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski