Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa lata Rady Miasta: Walka ze smogiem, problemy z alkoholem [WIDEO]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Samorząd. Więcej zlikwidowanych pieców, zagospodarowanych terenów zielonych, ale też problemy z limitami na alkohol czy zawirowania związane z budżetem obywatelskim. Wczoraj półmetek kadencji Rady Miasta Krakowa podsumował jej przewodniczący Bogusław Kośmider.

Jego zdaniem kluczową sprawą w minionych dwóch latach było przyspieszenie w walce ze smogiem. - Udało się ponownie przegłosować uchwałę antysmogową i ją obronić w sądzie - zaznaczył Bogusław Kośmider. Zrobiła to jednak nie Rada Miasta Krakowa, a Sejmik Województwa Małopolskiego. Zgodnie z uchwałą zakaz palenia węglem w Krakowie ma obowiązywać od 1 września 2019 r. Przewodniczący Kośmider podkreśla jednak rolę radnych w zabieganiu o czyste powietrze i likwidację pieców, m.in. poprzez wprowadzenie uchwały dotyczącej darmowej komunikacji w dniach ze smogiem.

Za sukcesy Rady Miasta Krakowa dwóch ostatnich lat przewodniczący Kośmider uznał także m.in. duże zaangażowanie w tworzenie terenów zielonych, uchwalenie darmowych przejazdów komunikacją zbiorową dla uczniów szkół podstawowych, rozwój konsultacji społecznych, wprowadzenie corocznych badań opinii mieszkańców na różne tematy, tzw. Barometr Krakowski.

- Bardzo duże znaczenie miało też uporządkowanie gospodarki odpadami w Krakowie, z czym wiąże się głównie oddanie do użytku ekospalarni - zaznaczył Sławomir Pietrzyk, wiceprzewodniczący RMK.

Przedstawiciele Rady Miasta przyznali jednak, że nie brakowało porażek. Jedną z nich były działania związane z ograniczeniem liczby punktów sprzedaży alkoholu, o co wnioskowali mieszkańcy. Radni uchwalili więc nowe przepisy, które weszły w życie w lipcu tego roku. Zgodnie z nimi limit dla całego miasta (2500 zezwoleń) zmniejszono o 122 punkty. Wprowadzono też odrębne limity dla dzielnic. To spowodowało jednak, że koncesje mogły utracić renomowane restauracje. Niedawno więc radni uchwalili zwiększenie ogólnego limitu do 2500, a więc wrócili do punktu wyjścia. Przewodniczący Kośmider tłumaczy, że ciężko coś zrobić w tym zakresie bez zmian ustawowych, które pozwoliłyby na regulowanie przez gminy godzin otwarcia czy też wyznaczanie minimalnej wielkości lokali z alkoholem.

Radni zdają sobie także sprawę z tego, że trzeba poprawić funkcjonowanie budżetu obywatelskiego, w którym mieszkańcy zgłaszają i wybierają inwestycje do realizacji. Jako wyzwania na kolejne lata przewodniczący Kośmider wskazał m.in. dalsze działania antysmogowe (m.in. ograniczenie ruchu samochodowego), reformę sieci szkół, stworzenie elektronicznych platform konsultacyjnych dla mieszkańców, wprowadzenie Karty Mieszkańca, a więc tańszych biletów w komunikacji i ulg w usługach miejskich dla osób płacących podatki w naszym mieście.

W poniedziałek przedstawimy szczegółowe podsumowanie połowy kadencji Rady Miasta Krakowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski