MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwa "Ogrody”

Redakcja
Szanowni Państwo, ostatnio narzekałam, wraz z pewnym profesorem, na to, co się dzieje w krakowskiej urbanistyce. Dzisiaj koniecznie chcę opowiedzieć o czymś pozytywnym.

Zofia Gołubiew: DROBIAZGI KULTURY

Otóż odwiedziłam budowę „Małopolskiego Ogrodu Sztuk” przy ul. Rajskiej. To będzie coś fantastycznego! Już jest. Świetna prosta architektura, otwierające się wciąż nowe przestrzenie i widoki, dobre materiały, dbałość o detal. I choć to rodzaj plomby w centrum miasta, pomyślano też o zieleni – wszak to „Ogród”.

Ale najważniejsza jest funkcjonalność budynku. Wygodne, łatwo dostępne wejścia z różnych stron, szerokie schody, windy, przestrzenie dla sztuk plastycznych, dla spotkań i dyskusji, koncertów i widowisk, projekcji filmowych. Przede wszystkim zaś dla teatru, a właściwie teatrów, bo będzie tu można wystawiać zarówno tradycyjne, „pudełkowe” spektakle, jak i eksperymentalne, wciągające publiczność w interakcję.

Znakomity przykład dobrze przemyślanego programu, bardzo nowoczesnego i atrakcyjnego, służącego młodym, choć nie tylko. Znakomity przykład interesującego projektu, uwzględniającego zabytkową elewację dawnej ujeżdżalni, i świetnego, rzetelnego wykonawstwa. Dopieszczony będzie ten obiekt w każdym szczególe! A jego wyposażenie to niemal… XXII wiek!

Jak słyszałam, znakomity to też przykład dobrej współpracy inwestora, projektanta i wykonawców. Oj, jakie to rzadkie, a jak ważne dla dobra inwestycji! I wreszcie – to przykład harmonijnego partnerstwa dwóch instytucji: Teatru im. Juliusza Słowackiego i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, która w swojej części budynku urządzi nowoczesną Artetekę – poziom pierwszy: dla Muzyki, drugi: dla Obrazu, trzeci: dla Słowa; w sumie: MOS, czyli skrót nazwy instytucji – zabawne.

Zaiste, chwała inicjatorowi tego przedsięwzięcia – Januszowi Sepiołowi, chwała przede wszystkim dyr. Krzysztofowi Orzechowskiemu, który jest niekwestionowanym „ojcem” zarówno budynku, jak i programu działalności „Ogrodu” – koncepcję opracował przed paroma laty w najdrobniejszych szczegółach. Chwała też wszystkim, w tym i urzędnikom, którzy przyczynili się do zdobycia funduszy i wydali wszelkie niezbędne zezwolenia.

Już się cieszę na współpracę z „Ogrodem”. Nasze Muzeum chętnie będzie służyć zbiorami i wiedzą pracowników, albowiem misje obu instytucji, w aspekcie edukacji kulturalnej, są bardzo zbliżone.

A zresztą, gdy goście „Ogrodu Sztuk” zatęsknią za odpoczynkiem i wypiciem np. lampki wina wśród drzew, krzewów i kwiatów, zaprosimy ich do odległego zaledwie o niecałe 100 metrów „Ogrodu Mehoffera”, w naszym Oddziale przy ulicy Krupniczej.

Tak więc cieszę się na współpracę dwóch „Ogrodów”. Przyznają Państwo, że obu bardzo cennych dla Krakowa, jako że znajdują się w ścisłym centrum tłocznego i zadymionego miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski