18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa protesty, dwa terminy

Redakcja
Adam Młot Fot. Andrzej Banaś
Adam Młot Fot. Andrzej Banaś
- Do tej pory rola magistratu ograniczała się do przyjęcia zgłoszenia o zgromadzeniu. Czy teraz urzędnicy będą mieć większy wpływ na organizowanie pikiet?

Adam Młot Fot. Andrzej Banaś

Rozmowa z ADAMEM MŁOTEM, dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta.

- Pod tym względem nic się nie zmienia. Nowa ustawa o zgromadzeniach publicznych także nakłada tylko obowiązek zgłoszenia, a my to przyjmujemy do wiadomości. Proszę pamiętać, że urzędy nie wydają zezwoleń na demonstracje, tylko przyjmują zgłoszenia. Do tej pory mogliśmy zakazać zgromadzenia, jeśli jego przebieg zagrażał życiu ludzkiemu lub mieniu o wielkiej wartości. Teraz - zgodnie z nowymi przepisami - możemy interweniować także w przypadku organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń mających się odbyć w tym samym miejscu i czasie. Organizator zgromadzenia zgłoszonego później zostanie wezwany do dokonania korekty, czyli zmiany miejsca (lub trasy przejścia) lub godzin rozpoczęcia zgromadzenia.

- A jeśli tego nie zrobi?

- Wtedy wydany będzie zakaz tego zgromadzenia.

- Pierwotnie w projekcie ustawy znalazł się zakaz zasłaniania twarzy przez protestujących. Czy ten zapis został utrzymany?

- Nie ma takiego zakazu. Ale przewodniczący zgromadzenia, którym zazwyczaj jest organizator, będzie musiał dostarczyć swoje zdjęcie, zaś gmina ma wyposażyć go w identyfikator. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek posiadania identyfikatora przez przewodniczącego zgromadzenia. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą przewodniczący zgromadzenia musi być wyposażony w elementy wyróżniające go. Ustawodawca nie precyzuje, jakie mają to być elementy

- Czy trudniej będzie teraz zorganizować zgromadzenie?

- Nie, tylko trzeba będzie je zgłosić 3 dni robocze przed datą odbycia. Dotychczas były to 3 dni.

- Organizacje pozarządowe uważają, że to uniemożliwi spontaniczne zgromadzenia, jak np. w sprawie ACTA, kiedy to internauci skrzyknęli się w ciągu dwóch dni.

- Nie sądzę, aby to utrudniało organizację zgromadzeń. Niemożliwe już jednak będą wtedy takie sytuacje, że składa się wniosek o zgromadzenie w piątek wieczorem. Obywatelowi wolno protestować w każdym czasie i miejscu, tylko odpowiednie służby muszą mieć czas, aby się do tego przygotować, ponieważ muszą zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom, a także obserwatorom.

- Czy gdyby nowe przepisy obowiązywały już w maju tego roku, protest oburzonych, którzy rozbili miasteczko namiotowe na Rynku, zostałby inaczej rozwiązany?

- Nikt nie rozwiązywał zgromadzenia na Rynku Głównym. Wydział Spraw Administracyjnych UMK nakazał jedynie usunięcie namiotów, stołków i śpiworów z tego miejsca.

Rozmawiała

Agnieszka Maj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski