Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa razy Leonardo da Vinci. Kulinarny turniej polsko-włoski w samym sercu Krakowa - Europejskiej Stolicy Gastronomicznej 2019

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Kraków jest jednym z dwóch polskich miast pojawiających się z 26 restauracjami na kartach słynnego przewodnika Michelin. Teraz miasto Kraka otrzymało prestiżową nagrodę.

Krakowska restauracja ,,Szara Gęś” w Rynku Głównym była wczoraj miejscem spektakularnego finału uroczystości towarzyszących przyznaniu stolicy Małopolski tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019. Wręczenie tej prestiżowej nagrody odbyło się w ubiegłym roku z udziałem prezydenta Europejskiej Akademii Gastronomicznej Rafała Ansona Oliarta i prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego.

Kraków, dodajmy, jest jednym z dwóch polskich miast pojawiających się z 26 restauracjami na kartach słynnego przewodnika Michelin. - To wielki, jednocześnie bardzo zasłużony tytuł – podkreśla goszczący dziś Krakowie Maciej Dobrzyniecki, sekretarz generalny Europejskiej Akademii Gastronomicznej. - Miasto słynie ze znakomitej kuchni nie tylko w Europie, ale i na pozostałych kontynentach.

To spotkanie kulinarne z gwiazdami krakowskiej i światowej kuchni – miasto gościło utytułowanych szefów kuchni włoskiej Andrea Camastrę z restauracji Senses w Warszawie oraz Filippo Saporito z La Legenda dei Fratti we Florencji – stanowi symboliczne podsumowanie kilku wieków kulinarnych tradycji Krakowa oraz Włoch, zapoczątkowanych obecnością nad Wisłą dworu królowej Bony Sforzy. Krakowscy szefowie kuchni bowiem dostali za zadanie przygotowanie dań w stylu włoskim, inspirowanych twórczością Leonarda da Vinci. Pretekstem do spotkania, na które zaproszeni znani mieszkańcy miasta, jest również 500-lecie śmierci geniusza epoki renesansu Leonardo da Vinci, którego ,,Dama z łasiczką" znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Rywalizujący ze sobą szefowie kuchni – Michał Stężalski z Szarej Gęsi i Robert Koczwara z Fiorentiny – zgłębili dokładnie twórczość wielkiego Florentyńczyka. Okazało się, ze Leonardo da Vinci był autorem dwóch przepisów – na minestrone toscano, czyli popularną zupę z regionu florenckiego oraz na danie z... kapusty. Legendarny twórca, co zgodnie podkreślają jego biografowie, był prekursorem kuchni wegetariańskiej.

Niecodzienny turniej kulinarny w Krakowie zaproponowała redakcja magazynu kulinarno-lifestylowego FOODS & Friends, poświęcając swój najnowszy numer tajemnicom i miejscom dwóch kuchni: krakowskiej oraz toskańskiej. Wydarzeniu patronuje Main Square Hospitality Group, która w naszym mieście prowadzi wyjątkowe - jeśli chodzi o atmosferę i poziom kuchni - restauracje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski