18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Dwa razy więcej pożarów

Redakcja
Udostępnij:
O wiele bardziej pracowity był 2003 rok dla brzeskich strażaków niż rok poprzedni - wynika z rocznego sprawozdania przedstawionego przez komendanta powiatowego PSP, Dariusza Pęcaka, podczas niedawnej konferencji. I chociaż liczba tzw. miejscowych zagrożeń spadła o 80, to jednak strażacy o wiele częściej wyjeżdżali do akcji w roku ubiegłym, niż miało to miejsce rok wcześniej. Jeśli porównać liczbę wszystkich ubiegłorocznych interwencji z 2001 rokiem, to notujemy wzrost o blisko 62 procent.

POWIAT BRZESKI. Strażacy podsumowali ubiegły rok

   Nie tylko udział w akcjach ratowniczych jest wyznacznikiem pracy brzeskich strażaków. Ważnym czynnikiem codziennej służby są wszelkie działania prewencyjne, mające na celu kontrolę ważnych strategicznie obiektów użyteczności publicznej i terenów. Przykładowo pod stałą kontrolą strażaków znajduje się ponad 6 tysięcy hektarów terenów leśnych. Tu, jak wiemy szczególnie z doniesień pojawiających się w mediach na wiosnę, największą zmorą są pożary powstające w wyniku nieuzasadnionego w żaden racjonalny sposób wypalania traw i ściółki leśnej. Nie tylko nieodpowiedzialność ludzi stanowi tutaj zagrożenie. Bliskość lasów z linią kolejową w północnej części powiatu zwiększa ryzyko pożaru.
   Wśród obiektów użyteczności publicznej szczególnej kontroli poddawane są szpitale w Brzesku (stary i nowy) i w Czchowie, Domy Pomocy Społecznej w Brzesku i Porąbce Uszewskiej, Dom Dziecka w Jasieniu, sale sportowe oraz 6 drewnianych kościółków. W zeszłym roku w samym Brzesku przybyły trzy duże obiekty wymagające stałego nadzoru strażackiego. Są to kompleks handlowo-usługowy przy ulicy Mickiewicza, przedszkole integracyjne przy parafii Miłosierdzia Bożego oraz stacja paliw płynnych przy ulicy Kościuszki (niedaleko obwodnicy).
   Jeśli chodzi o tzw. zagrożenia techniczne, to nadal najbardziej niebezpiecznymi odcinkami są drogi krajowe K-4 (odcinek Brzesko-Jasień) i K-75 (odcinki Uszew-Gnojnik i Jurków-Wytrzyszczka). Zagrożeń chemicznych na terenie powiatu brzeskiego nie notuje się, jednak istnieje potencjalna możliwość ich wystąpienia. Przykładowo w zeszłym roku drogą kolejową przez powiat brzeski przewieziono 47 tysięcy litrów alkydu, codziennie przejeżdża przynajmniej jedna cysterna wypełniona chlorem. Do tego dochodzi 75 tysięcy litrów rocznie kwasu octowego i szereg innych szkodliwych substancji. Jeśli chodzi o transport drogowy, to najczęściej przewożonymi niebezpiecznymi substancjami są roztwór kwasu chloracetiluowego (24 tony rocznie) i owgronat UN-2078 (22 tony) oraz codziennie transportowane paliwa płynne.
Trawy największą zmorą
   Z roku na rok wzrasta liczba pożarów, w gaszeniu których uczestniczą brzescy strażacy. W roku 2001 było ich 150, rok później 177, w ubiegłym roku już 359. W porównaniu z rokiem 2002 zmniejszyła się za to liczba tzw. miejscowych zagrożeń - z 391 do 313. Nieco mniej zdarzyło się fałszywych alarmów - z 33 w 2002 roku do 28 w 2003 roku. Poza strażą zawodową do akcji ratunkowych najczęściej angażowanymi jednostkami OSP były Jadowniki i Szczepanów. Wynika to z faktu, że najczęściej do zagrożeń dochodzi w gminie Brzesko ("najspokojniejsza" jest gmina Iwkowa).
   Wśród pożarów najczęściej wymienia się akcje związane z gaszeniem rolniczych upraw (nieszczęsne wypalanie traw) - 224 w zeszłym roku. Na drugim miejscu są obiekty mieszkalne i lasy - po 32 razy.
   Na terenie powiatu brzeskiego działa 9 jednostek OSP wchodzących w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Są to: Borzęcin Górny, Czchów, Dębno, Gnojnik, Jadowniki, Porąbka Iwkowska, Szczepanów, Szczurowa i Zaborów. Cały system oprócz innych służb (policja, pogotowie ratunkowe itp.) wspomaga 50 jednostek OSP.
Brakuje 0,34 strażaka, jeden "emeryt" musi odejść
   Według obowiązujących w Polsce norm, w Komendzie Powiatowej PSP w Brzesku powinno być zatrudnionych tylu strażaków, aby był osiągnięty wskaźnik wynoszący 0,96 strażaka na 1000 mieszkańców. Tymczasem wskaźnik ten wynosi zaledwie 0,62 strażaka (jest to średni wskaźnik etatów w województwie). Aby osiągnąć wzorcowy wskaźnik, w PSP Brzesko powinno pracować 85 strażaków, faktycznie jest ich zatrudnionych tylko 54 (brakuje 31 strażaków, chociaż zgodnie z limitem etatów nie występują wakaty).
   Jeśli chodzi o bazę sprzętową i lokalową, to w ostatnich latach nastąpiła w tym zakresie widoczna poprawa. PSP Brzesko wyposażona jest w 11 pojazdów. Trzy z nich przekroczyły już okres eksploatacyjny, jeden z nich powoli zbliża się do wieku "emerytalnego". Komendant Pęcak przewiduje w najbliższym czasie zakup przynajmniej jednego samochodu. Mimo wszystko wyposażenie w sprzęt ocenia wysoko, wiele poprawiło się w zakresie samego umundurowania bojowego, spełniającego najwyższe normy bezpieczeństwa. Sporo prac remontowych wykonano w zeszłym roku w budynku PSP. Planowana jest jego dalsza modernizacja i rozbudowa. Zofia Sitarz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie