18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Dwa razy więcej pożarów

Redakcja
O wiele bardziej pracowity był 2003 rok dla brzeskich strażaków niż rok poprzedni - wynika z rocznego sprawozdania przedstawionego przez komendanta powiatowego PSP, Dariusza Pęcaka, podczas niedawnej konferencji. I chociaż liczba tzw. miejscowych zagrożeń spadła o 80, to jednak strażacy o wiele częściej wyjeżdżali do akcji w roku ubiegłym, niż miało to miejsce rok wcześniej. Jeśli porównać liczbę wszystkich ubiegłorocznych interwencji z 2001 rokiem, to notujemy wzrost o blisko 62 procent.

POWIAT BRZESKI. Strażacy podsumowali ubiegły rok

   Nie tylko udział w akcjach ratowniczych jest wyznacznikiem pracy brzeskich strażaków. Ważnym czynnikiem codziennej służby są wszelkie działania prewencyjne, mające na celu kontrolę ważnych strategicznie obiektów użyteczności publicznej i terenów. Przykładowo pod stałą kontrolą strażaków znajduje się ponad 6 tysięcy hektarów terenów leśnych. Tu, jak wiemy szczególnie z doniesień pojawiających się w mediach na wiosnę, największą zmorą są pożary powstające w wyniku nieuzasadnionego w żaden racjonalny sposób wypalania traw i ściółki leśnej. Nie tylko nieodpowiedzialność ludzi stanowi tutaj zagrożenie. Bliskość lasów z linią kolejową w północnej części powiatu zwiększa ryzyko pożaru.
   Wśród obiektów użyteczności publicznej szczególnej kontroli poddawane są szpitale w Brzesku (stary i nowy) i w Czchowie, Domy Pomocy Społecznej w Brzesku i Porąbce Uszewskiej, Dom Dziecka w Jasieniu, sale sportowe oraz 6 drewnianych kościółków. W zeszłym roku w samym Brzesku przybyły trzy duże obiekty wymagające stałego nadzoru strażackiego. Są to kompleks handlowo-usługowy przy ulicy Mickiewicza, przedszkole integracyjne przy parafii Miłosierdzia Bożego oraz stacja paliw płynnych przy ulicy Kościuszki (niedaleko obwodnicy).
   Jeśli chodzi o tzw. zagrożenia techniczne, to nadal najbardziej niebezpiecznymi odcinkami są drogi krajowe K-4 (odcinek Brzesko-Jasień) i K-75 (odcinki Uszew-Gnojnik i Jurków-Wytrzyszczka). Zagrożeń chemicznych na terenie powiatu brzeskiego nie notuje się, jednak istnieje potencjalna możliwość ich wystąpienia. Przykładowo w zeszłym roku drogą kolejową przez powiat brzeski przewieziono 47 tysięcy litrów alkydu, codziennie przejeżdża przynajmniej jedna cysterna wypełniona chlorem. Do tego dochodzi 75 tysięcy litrów rocznie kwasu octowego i szereg innych szkodliwych substancji. Jeśli chodzi o transport drogowy, to najczęściej przewożonymi niebezpiecznymi substancjami są roztwór kwasu chloracetiluowego (24 tony rocznie) i owgronat UN-2078 (22 tony) oraz codziennie transportowane paliwa płynne.
Trawy największą zmorą
   Z roku na rok wzrasta liczba pożarów, w gaszeniu których uczestniczą brzescy strażacy. W roku 2001 było ich 150, rok później 177, w ubiegłym roku już 359. W porównaniu z rokiem 2002 zmniejszyła się za to liczba tzw. miejscowych zagrożeń - z 391 do 313. Nieco mniej zdarzyło się fałszywych alarmów - z 33 w 2002 roku do 28 w 2003 roku. Poza strażą zawodową do akcji ratunkowych najczęściej angażowanymi jednostkami OSP były Jadowniki i Szczepanów. Wynika to z faktu, że najczęściej do zagrożeń dochodzi w gminie Brzesko ("najspokojniejsza" jest gmina Iwkowa).
   Wśród pożarów najczęściej wymienia się akcje związane z gaszeniem rolniczych upraw (nieszczęsne wypalanie traw) - 224 w zeszłym roku. Na drugim miejscu są obiekty mieszkalne i lasy - po 32 razy.
   Na terenie powiatu brzeskiego działa 9 jednostek OSP wchodzących w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Są to: Borzęcin Górny, Czchów, Dębno, Gnojnik, Jadowniki, Porąbka Iwkowska, Szczepanów, Szczurowa i Zaborów. Cały system oprócz innych służb (policja, pogotowie ratunkowe itp.) wspomaga 50 jednostek OSP.
Brakuje 0,34 strażaka, jeden "emeryt" musi odejść
   Według obowiązujących w Polsce norm, w Komendzie Powiatowej PSP w Brzesku powinno być zatrudnionych tylu strażaków, aby był osiągnięty wskaźnik wynoszący 0,96 strażaka na 1000 mieszkańców. Tymczasem wskaźnik ten wynosi zaledwie 0,62 strażaka (jest to średni wskaźnik etatów w województwie). Aby osiągnąć wzorcowy wskaźnik, w PSP Brzesko powinno pracować 85 strażaków, faktycznie jest ich zatrudnionych tylko 54 (brakuje 31 strażaków, chociaż zgodnie z limitem etatów nie występują wakaty).
   Jeśli chodzi o bazę sprzętową i lokalową, to w ostatnich latach nastąpiła w tym zakresie widoczna poprawa. PSP Brzesko wyposażona jest w 11 pojazdów. Trzy z nich przekroczyły już okres eksploatacyjny, jeden z nich powoli zbliża się do wieku "emerytalnego". Komendant Pęcak przewiduje w najbliższym czasie zakup przynajmniej jednego samochodu. Mimo wszystko wyposażenie w sprzęt ocenia wysoko, wiele poprawiło się w zakresie samego umundurowania bojowego, spełniającego najwyższe normy bezpieczeństwa. Sporo prac remontowych wykonano w zeszłym roku w budynku PSP. Planowana jest jego dalsza modernizacja i rozbudowa. Zofia Sitarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.