Dwaj młodzi Anglicy ukarani finansowo za wandalizm w KL...

Dwaj młodzi Anglicy ukarani finansowo za wandalizm w KL Auschwitz

Zdjęcie autora materiału
Artur Drożdżak

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Dwaj młodzi Anglicy ukarani finansowo za wandalizm w KL Auschwitz

©Artur Drożdżak

Krakowski sąd uznał, że dwaj Anglicy Ben T. i Marcus D. dokonali uszkodzenia pozostałości magazynu w KL Auschwitz Birkenau i ukarał ich za to finansowo. Sąd Apelacyjny w Krakowie utrzymał ten wyrok w mocy.
Dwaj młodzi Anglicy ukarani finansowo za wandalizm w KL Auschwitz

©Artur Drożdżak

Prokuratura zarzucała młodym ludziom, że dokonali kradzieży cennych dla polskiej kultury rzeczy z terenu byłego obozu zagłady KL Auschwitz Birkenau. Anglicy pogrzebali w ziemi i zabrali fragment maszynki do golenia, guziki, kawałki szkła zbrojonego ze świetlików w baraku i fragment sztućca.

Znaleziska dokonali koło pozostałości baraku nr 5, który w czasie II wojny światowej był na terenie obozowych magazynów, czyli tzw Kanady. Było tam mienie zagrabione Żydom, których zgładzono w komorach gazowych

22 czerwca 2016 r., gdy doszło do fatalnego dla oskarżonych zdarzenia Anglicy byli uczniami, uczestnikami zwykłej, szkolnej wycieczki z Wielkiej Brytanii.

Na proces przed Sądem Okręgowym w Krakowie przyjechali z zagranicy i na rozprawę przyszli z adwokatami i członkami swoich rodzin. Elegancko ubrani, uczesani i wyraźnie zdenerwowani. Nie kryli, że ich stres jest związany z obecnością mediów na sali. Dziennikarze w Anglii bez zahamowań ujawnili ich wizerunki i nazwiska.

- To wywołało w stosunku do nas falę nienawiści, gróźb i wyzwisk - opowiadali. Dziś już są studentami. Za przywłaszczenie takich rzeczy groziło im 10 lat więzienia.

Oskarżeni nie przyznali się do winy. Przed sądem tłumaczyli, dlaczego teraz zmienili zdanie. Mówili, że wtedy byli pod presją, bo czekał już na nich samolot powrotny do Anglii, a i opiekunowie ich wycieczki doradzili im, by się wtedy przyznali. Młodzi Anglicy dowiedzieli się też wówczas, że w późniejszym terminie mogą zmienić treść swoich wyjaśnień bez żadnych konsekwencji.

- Gdybyśmy się nie przyznali to usłyszeliśmy, że musimy pozostać w Polsce co najmniej dwa tygodnie - opowiadali w sądzie. Nie kryli że już noc spędzona w areszcie była dla nich, ciężkim przeżyciem. Na rozprawie mówili, że podczas zwiedzania obozu podeszli do gabloty z eksponatami koło której znaleźli leżące na ziemi przedmioty: guziki, fragment szkła z drutem, metalowe elementy.

- Nikt nas nie ostrzegał, że niczego nie wolno podnosić. Inni uczestnicy wycieczki także coś brali do rąk - tłumaczyli się. Twierdzili, że przedmiotów, które podnieśli z ciekawości, nie zamierzali zabierać do Anglii. Chcieli tylko zapytać, dlaczego leżą w tym miejscu bez zabezpieczeń.

Sąd nie przyjął, by Anglicy dokonali kradzieży, ale uznał, że dokonali uszkodzenia pozostałości magazynu nr 5 z terenu byłego obozu. Wymierzył im po 2 tys. zł grzywny i po 6 tys. zł nawiązki. Wyrok jest teraz prawomocny.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:WIDEO: Co powinno się zrobić w przypadku zaginięcia osoby. Rzecznik policji odpowiada

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Trzeba było chociaz na pół roku posadzić gnojków.

Zmądrzeliby. (gość)

Zgłoś naruszenie treści

I język polski byłby im nieobcy.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Oferty pracy

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

Moja ostatnia wypłata wyniosła 32746 € Działając online. Jestem studentem na pełny etat i pracuję przez dwie godziny każdego dnia na moim laptopie. Czuję się tak dobrze, zarabiając tyle pieniędzy,...rozwiń całość

Moja ostatnia wypłata wyniosła 32746 € Działając online. Jestem studentem na pełny etat i pracuję przez dwie godziny każdego dnia na moim laptopie. Czuję się tak dobrze, zarabiając tyle pieniędzy, kiedy inni ludzie muszą pracować za dużo mniej. Aby uzyskać stanowisko, przepisuję ci reakcję już teraz! Więc po prostu podążaj zaa ttą stroną ...

.......... ❥❥❥ ❥❥ ❥❥❥ www.CashPay40.Comzwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dsada

dsadsa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

a ja jestem Staszek kopie lopata 12h dziennie moja wyplata wyniosla 1900zl chcesz dolaczyc do grona kopaczy zrejestruj sie teraz urzad pracy w kijowie zaprasza

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - START GŁOSOWANIA

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - START GŁOSOWANIA

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu